Facebook'tan iddialara yanıt geldi!

Son günlerde çok fazla dile getirilen iddia hakkında ilk resmi açıklama geldi!

  • Cenk Atlı
Facebook, muhafazakarları sansürlüyor mu?

Sosyal dev Facebook, Trending Topics adı verilen gündemde olan başlıklardaki muhafazakar görüşe yakın yayınları sansürlediğine dair iddialara yanıt verdi. Söz konusu iddia, geçtiğimiz hafta Gizmodo'da yayınlanan bir haberde Trending Topics bölümünün sosyal ağ bünyesindeki bir editöryel ekip tarafından düzenlendiği iddiasına dayanıyor. Firma ise bu bölümün editörlerden oluşan bir ekip tarafından değil algoritma tabanlı bir yöntemle düzenlendiğini ifade etti.

Facebook'un söz konusu düzenlemeyi gerçekleştirdiği iddia edilen ekibinin editöryel bir önyargıyla ABD'deki muhafazakar eğilimli haber sitelerini görmezden geldiği ve sosyal ağda aslında trend olmayan haberleri öne çıkardığı belirtilmişti.

Konuyla ilgili Buzzfeed News'e bir açıklama yapan Facebook yönetimi, "bu tarz önyargı iddialarını oldukça ciddiye aldıklarını, Facebook'un bütün bir politik spektrumdan gelen insanlara ve bakış açılarına açık bir platform olduğunu" ifade etti ve şöyle devam etti: "Bu doğrultuda, inceleme ekibinin tutarlılık ve tarafsızlığı garanti altına almaları için titiz kurallar uygulanıyor."

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost