Facebook'un Çin'deki Gizli Uygulaması!

Çin'de top yekün yasaklı olan Facebook, bu yasağı gizli bir uygulama ile aşmış olabilir. Ama bu durum, Çin hükumetinin hoşuna gitmeyecek!

Facebook'un Çin'deki gizli uygulaması!

Facebook, 2009'dan beri Çin'de kapatılmış durumda, ama bu onu bir şeyler yapmaktan tamamen alıkoymuyor. New York Times'ın keşfettiğine göre Facebook, Çin'de "gizli" bir fotoğraf paylaşma uygulaması yayınladı. Colorful Balloons ismindeki uygulama, firmanın kendi Moments uygulamasıyla neredeyse tamamen aynı işlevlere sahip, ama bu adı hiçbir yerinde kullanmıyor çünkü kullanırsa yasaklanma ihtimali çok yüksek.

Görünüşe bakılırsa uygulama, Çinli kullanıcıların nasıl içerik paylaştığını ölçmeye yönelik bir girişim.

Facebook, Times'a yaptığı açıklamada Colorful Balloons ile alakasını ne açıkça doğruluyor, ne de reddediyor. Ama, görünürdeki geliştirici firmanın yöneticisi Zhang Jingmei'nin Facebook ve Çinli görevliler arasındaki en az bir tane önemli görüşmeye katıldığı biliniyor. Onun bir Facebook danışmanı veya çalışanı olma ihtimali yüksek.

Çin'in denetleyicilerinin bu uygulamadan haberinin olup olmadığı, hatta uygulamanın arkasında kimin olduğu kesin değil ve bu bir problem olabilir. Uygulama yerel sansür kurallarına uysa da, Facebook'un hükumetin arkasından iş çevirmesi Çin'in hoşuna gitmeyebilir. Bu da bölgede giderek azalan şansının tamamen ortadan kalkmasına neden olabilir.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ModaSky projesi galiba

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost