Facebook'un dev drone'u internet dağıtacak!

Facebook'un dev boyutlu insansız hava aracı, dünyanın her köşesine internet dağıtmaya hazırlanıyor!

Facebook'un dev drone'u internet dağıtacak!

Facebook, kanat genişliği Boeing 767 ile aynı olan güneş enerjili bir İnsansız Hava Aracı (UAV – İHA) hakkında ipuçları verdi. Sosyal medya devinin Baş Teknoloji Sorumlusu Mike Schroepher'in San Francisco'daki F8'de söylediğine göre Facebook, drone teknolojisinin ilk test uçuşunu başarı ile gerçekleştirdi.

TechCrunch'ın söylediğine göre Aquila kod adlı bu drone, bir arabadan daha hafif ve güneş enerjisi ile üç ay boyunca havada durabiliyor. Aquila, lazerleri kullanarak 18 km ile 27 km arasındaki yüksekliklerden, aşağıda bulunan kişilere internet erişimi sağlayacak ve diğer Facebook drone'ları ile iletişimde bulunarak geniş bir alanı kontrol edebilecek.

Facebook, Aquila'nın daha uzun test uçuşunu bu yaz gerçekleştirecek ve TechCrunch'ın söylediğine göre önümüzdeki birkaç yıl içerisinde geniş kullanıma sunacak.

Facebook, yaptığı açıklamada drone'un "bir gün Dünya'nın en uzak köşelerindeki toplumlar ile bağlantı sağlayacağını" söylüyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bunlar intenet dağıtmayacaklar. Asıl amaç başka.Anlasanıza artık. Neden ülke ve belediyelerle anlaşıp basitçe sokak lambalarına wi fi sistemleri konulmuyor ?(tepesindeki ve ya gövdesindeki panellerle hem lambanın hem de wi fi anteninin gücü sağlanabilir.

@28 Mar 2015 00:10 Belediye işi daha mı kolay? :D Belediye 50 tane evrak istemiştir, parti logosu koymak istemiştir, numara al sıraya gir demiştir, memur fırça çekmiştir, sonunda da falanca yerin mührü yok diyip geri yollamıştır. E adamlarda bakmışlar belediyelerdense bunu yapmak daha kolay...

@28 Mar 2015 00:10 haklısın kardeş ama işte anlamayanlar çook hatda dünyanın yarısından fazlası ayakta uyuyor

Internet Sağlamak icin değildir o bu kadar aptal olmayin

@28 Mar 2015 09:38bilgi toplamak için kullanacaklar

Beyler inanır mısınız bilmem ama Sakarya Üniversitesi son sınıftayım geçen dönem oturduğum sitede telekom alt yapısı yoktu evet yanlış okumadınız 4 ay telefon internetiyle hayatta kaldım eyy Mark duyuyorsan çağrıma kulak ver Sakarya Serdivan ayenka konutları oraya da internet yolla ben ordan ayrıldım kurtuldum ama hala mağdur insanlar yaşıyor orda :'( :D

Amaç insanlar kafasını teknoloji kaldırmayınsin

herkes interenetinin olmasına sevinmesin. bunlar hayrına yapmıyor bunu. ne kadar teknoloji o kadar kendinden kopuk insanlık. her köşe başına her direğe, sokak lambasına bir wifi vericisi koymak ta bu kadar tehlikeli. person of interest dizisini izleyin. her yerdeki kameralar ne için kullanılıyorsa bunlar da aynı amaçla kullanılacak..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir