Facebook'un "önyargısız" olduğu kanıtlandı!

Facebook, tarihi boyunca karşı karşıya kaldığı en ciddi suçlamalardan birinde, temize çıktı!

  • Cenk Atlı
Facebook'un "önyargısız" olduğu kanıtlandı!

Facebook'un bir süredir gündemi meşgul eden, Öne Çıkan Gönderiler'de (Trending Topics) yanlı bir politik tutumu olup olmadığı meselesi nihayet kesin bir sonuca ulaştırılmış gibi görünüyor. Zira ABD hükümetine bağlı Ticaret Komitesi Senatosu'nun Facebook'un Trending Topics ekibine yönelik yaptığı ayrıntılı araştırma sonucunda "bu bölümde görülen hikayelerin seçimi ya da öne çıkarılmasında sistematik bir politik önyargıya dair hiçbir kanıta rastlanmadığı" duyuruldu.

Facebook konuyla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca firmanın bu gönderilerin öne çıkarılmasında farkında olmadan ya da kasıtsız bir biçimde bazı uygunsuz durumların ortaya çıkabileceğini de ekledi.

Firma, gelecekte bu kasıtsız önyargı olasılıklarını engellemek için ilke ve politikalarını güncellediğini ve bu birimde çalışan editörler için ekstra tazeleyici eğitimler sunduğunu belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yav zaten haklı çıkmasa şaşarsın... Günümüzde en büyük istihbarat kaynağı facebook... Bırak CIA, NSA, Mossad, istihbarat ajanlarını, ülkemizdeki yerel polisler bile suçluları facebooktan yakalıyor. İşe alımlarda bile kişinin CVsinden önce facebook profiline bakılıyor. Kız istemeye gitmeden önce konu komşuya sorulmuyor, kızın facebook profiline bakılıyor. Birde ABD çıkıp, kendi elleriyle kendi ayaklarına sıkıp bu firma kötü mü desinler, alman firmaları dururken... Sizde, Facebook kullanmayın...

Büyük şirketlere çamur atıp ya tutarsa? suçlamalarıyla para kaznama da bazılarına ekmek kapısı oldu..

Sonuna kadar kapitalist bir ülkenin; sonuna kadar kapitalist kurumlarının verdiği kararlar...!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost