Firefox 13 beta'daki yenilikler!

Firefox 13'ün beta'sı, dikkat çeken yeniliklerle geliyor. İşte Firefox 13 Beta ve indirme bağlantısı

Firefox 13 beta'daki yenilikler!
Firefox 13'ün yeni sekme sayfası

Firefox 12'nin yayınlanması, yeni özelliklere sahip yeni bir Firefox beta'nın da indirmeye sunulması anlamına geliyor.

Mozilla, yeni sürümle beraber Opera'nın "Hızlı Erişim" işlevine benzer bir işlevi Firefox'a taşıyor. Böylece "yeni sekme" sayfası, size en sık ziyaret ettiğiniz web sitelerine hızlıca ulaşma şansı tanıyor. Dilediğiniz siteleri bu sayfaya sabitlemeniz de mümkün.

Beta sürümünde dikkat çeken diğer bir özellik ise "tabs on demand". Firefox, diğer web tarayıcıları gibi önceki oturumunuzdaki sekmeleri tekrar açmanıza izin veriyor. Ancak çok sayıda sekme açık olduğunda bunları tekrar yüklemek zamanınızı alabilir. Tabs on demand, sadece seçili sekmeyi yükleyerek ve diğer sekmeleri tıkladığınızda yükleyerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Firefox 13'deki bir değişiklik ise Google'ın HTTP'yi geliştiren SPDY protokolünü destekleyecek olması. Önceki Firefox'lar da bu protokolü destekliyordu, ancak about:config yoluyla onu etkinleştirmeniz gerekiyordu.

Firefox 13 beta'yı denemek istiyorsanız, onu bu adresten indirebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

bıktım firefoxtan ,abi bune yaa haftada bir versiyon çıkıyor

Firefox artık çok dikkat çekici yenilikler getiremiyor. Şu an Firefox kullanıyorum ve devamlı Firefox takipçisiyim ama faydadan çok zarar getiriyor gibi.. Geç açılıyor FF artık.. İnternette o kadar hızlı sayılmam.. Fakat eklentiler hala FF'u kalkındıran, yaşatan tek şey.. Bence buna bir çözüm bulunmalı..

Opera'daki hızlı erişim yıllar sonra herkese ilham oldu ona gülüyorum :) Biz yıllardır kullanıyorduk..

resimdeki temanın adı nedir. Tam aradığım tema

özentiye devam...

bu yenilik değil ki zaten chrome ve internet explorerde var olan bir özellik sadece iede varsayılan olarak geliyor tek farkı orada en çok ziyaret edilen siteler başlığında toplanıyor bu mu yenilik yani ?

firefox'u herne kadar sevsemde kullanmıyorum... donması kitlenmesi betik durduruldu msjı vermesi gına getirdi... belki düzelmiştir diye arada yükleyip bakıyorum ama son 2 senedir hep böyle .... o yüzden chrome la yola devam

Bir hafta beta sürüm kanalına girdim.Abi 4 tane güncelleme yaptım 6 günde ya.

14.0a2 çıkmış

geç kalınan özellik

Yenilik diye tanıtılan şeyler zaten yıllardır f.fox da mevcut. Speed dial ve fast dial eklentileri bu işleri görüyordu. Ff in sayısız eklentisi ona sınırsız özellik katıyor zaten. Kimse hakkını yemesin. Chrome yokken opera yokken f.fox bizi explolerdan kurtarmıştı ...

ben zaten yıllardan beri operada hızlı erişim kullanıyorum. hatta 3 sene sonra firefoxa gelicek olan hızlı erişim eklentilerini de kullanıyorum

yenilik hızlı erisimmi sadece? Ben bu tarayıcıları çözemedim bi türlü...

fayrfoks ne ya? hani şu gereksiz eklentiler çöplüğü olan tarih öncesinden kalma ucube tarayıcı mı?...

bu özelliklerin hepsi operadan alıntı, ie ve chrome de operadan calmıştı zaten, sıra firefox da

ne yaparlarsa yapsın bir opera edemezler

aramızdaki fark: opera kullanıcıları kumsal a uzanıp denizi seyreder, diğer tarayıcıların kullanıcıları ise, bu denizde balık var mıdır diye avlanmaya kalkışır.

gökmen özdenak; amanago!

Ziyaretçi yazmış:
bu özelliklerin hepsi operadan alıntı, ie ve chrome de operadan calmıştı zaten, sıra firefox da
ne yaparlarsa yapsın bir opera edemezler
aramızdaki fark: opera kullanıcıları kumsal a uzanıp denizi seyreder, diğer tarayıcıların kullanıcıları ise, bu denizde balık var mıdır diye avlanmaya kalkışır.
Dün 18:18

ayın en saçma yorumu olarak bunu seçiyorum :)

"firefox'u herne kadar sevsemde kullanmıyorum... donması kitlenmesi betik durduruldu msjı vermesi gına getirdi... belki düzelmiştir diye arada yükleyip bakıyorum ama son 2 senedir hep böyle .... o yüzden chrome la yola devam"
mailler mynet olduğu için mecburen iexplorer kullanıyorum.Firefoz da operada chrome da hep aynı sorun var.kiltleriniyor mynet te
birtek firefox betik sorunun belirtiyor

Hiç opera demeyin son sürümleri adeta facia. Kitlenme motoru resmen

Firefox 4. vesiyondan itibaren bayağı problemli oldu. Ama 10. vesiyondan beri kendi toparladı. Her yeni versiyon öncekinden daha iyi, satbil ve uyumlu. Eski performansını yakalayacağını düşünüyorum, ama eski yerini yakalar mı bilmiyorum. Umarım yakalar ve geçer.

Firefox sadece Ustaların tarayıcısıdır. Diğer tarayıcılar sadece acemiler içindir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir