Firefox'a Google kazığı!

Google, yıllardır desteklediği Firefox'u sonunda bir kenara itti! Bahanesi ise oldukça ilginç...

Firefox'a Google kazığı!

Google, yaptığı resmi açıklama ile, Firefox 5 ve daha sonra gelecek olan diğer Firefox sürümleri için Google Toolbar; yani Google Araç Çubuğu desteği vermeyeceğini duyurdu. Bu kararın nedeni olarak ise, tarayıcının artık yeterince gelişmesi ve Google Araç Çubuğu'nun sunduğu pek çok şeye zaten sahip olması gösterildi.

Açıklamada ayrıca tüm Firefox kullanıcılarına teşekkür eden Google, "bugüne dek bizlere verdiğiniz destek ve aracı daha da iyi hale getirebilmemiz için paylaştığınız tüm geri dönüşler için teşekkür ederiz" dedi.

Geçtiğimiz Haziran ayında Internet Explorer için yeni Araç Çubuğu sürümünü indirilmeye sunan Google'ın Firefox kararı, ister istemez kafalarda soru işaretleri de uyandırıyor. Bilindiği gibi Google ve Mozilla'nın arası, özellikle Chrome'dan sonra asla eskisi gibi olmamıştı. Google'ın, överek de olsa Firefox'u bir kenara itmesini iki dev arasındaki ilişkinin bir sonucu olarak görenler de yok değil.

Paki şimdi ne olacak? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki şimdi ne olacak?

Firefox 4 ve daha eski sürümleri kullananlar, Google Araç Çubuğu'ndan yararlanmaya devam edebilecek. Firefox 5 ve üstü sürümleri kullananlar ise, birçok özelliğe eklentiler yardımıyla ulaşma şansına sahip.

Ancak Google'ın bu konuda da Firefox kullanıcılarına bir uyarısı var. Google, üçüncü parti eklentiler yardımıyla Firefox'a eklenecek Google özelliklerinden kesinlikle sorumluluk kabul etmeyeceğini açık ve net bir biçimde belirtiyor.

Kısacası Google'ın açıklaması bir yere kadar doğru; yeni Firefox'larda pek çok Toolbar özelliği zaten var. Ama olmayanlar için mutlaka eklentilere sarılmak gerekecek. Google ise, bu durumda kesinlikle sorumluluk kabul etmeyecek.

Bakalım Google'ın bu kararı ve "Firefox'u öven" açıklaması Mozilla'dan nasıl bir karşılık bulacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Kötü bir açıklama olmuş. Uzun zamandır alışmıştım google araç çubuğunu kullanmaya...

firefox'da google araç çubuğunu yükleyen var mı? doğru karar. bunun destek çekmekle ne alakası var.

Bence bu durum; Google 'ın artık Firefox 'u bir rakip olarak gördüğü anlamına geliyor. %20 pazar payına ulaşan Google için artık Firefox 'a ihtiyaç kalmadı gibi gözüküyor. Ama Uzun vade de Google ilerisi için bir hata yapmış olabilir !

Max_Real Qnx

google için artık chromeden sonra ikinci sırada opera var

Perşembenin gelişi zaten çarşambadan belli idi. Daha nasıl açıklama yapacaklardı ki ? Chrome'u boşuna mı çıkartmışlardı ? Açıkçası geç bile kaldılar. Taşlar yerine oturmaya devam ediyor. Bence olay bu.

Vah vah. Ne kayıp ama :)

Artık ASK veya Bing kullanırız.

çoğu kişinin kullndığı bi eklentiydi. Google Chrome' ye mahkum edecekler milleti akılları sıra. Ama ben zaten FF' den Chrome' ye geçtim 5-6 aydır. FF' çok fazla bellek tüketmeye başladı. Bunu aşacaklarmış guya ama sanmıyorum. Şişirdiler iyice uygulamayı.

Benim hiç bir araç çubuğu ile işim olmaz, gereksiz bir uygulama. Firefo'u sade ve temiz, işlevsel eklentilerle kullanmayı sevenlerdenim (video download helper, ABP, Xmarks)

Firefox şu gereksiz toolbarları toptan engellesede birşey kurarken bingbar cartbar curtbarı engellemek zorunda kalmasam. Hepsi sinir bozucu.

Açıkçası google araç çubuğunu herzaman için bir kişisel bilgilerin güvenliğine tehdit olarak görmüşümdür. Bu sadece google için değil hangi arama araç çubuğu olursa olsun geçerli. Girdiğiniz siteleri, sizin arama ve gezinme alışkanlıklarınızı takip etmenin en kolay yoludur bu tip toolbar ve search assistantlar.

Bence Google'ın FireFox'tan vazgeçmesi, sadece FireFox'a farkında olmadan bu araç çubuğunu yükleyebilecek kullanıcılar için bir nebze daha güvenli kılabilir. Bu bence bir kazık değil aksine kıyaktır. Ayrıca FireFox kullanıcılarının zaten bu kadar gelişmiş bir browser kullanırken Google Toolbar'a ihtiyaç duymayacaklarının söylenmesi bunu katmerli bir kıyak yapar.

Haber aşırı abartılmış bence. Yani destek denilen durum bir araç çubuğu eklemek ya da çıkartmak mıdır ? Burada amaç chrome kullanımını artırmak gibi geliyor. Konu bu sebepten fazla abartılmış, telaşa gerek yok bence, google arama çubuğu olsa ne olur olmasa ne olur. Ben şimdiye kadar hiç kullanmadım bir eksikliğini de hissetmedim. Google amca'ya hayırlı turşu kurmalar diliyorum.

hayatım boyunca hiç kullanmadım ki google toolbarı. firefoxla 2006 yılında tanıştım ve hala kullanıyorum. hiçbir zaman da google toolbar kurmadım ve nasıl birşeyda bilmiyorum. sonuçta ama arama ise şayet, sol tarafta search engine kısmı var orada istediğin şeyi arayabilirsin ne gerek var google toolbar'a. Başlık da o kadar abartılmış ki sanki Google amca Mozilla Foundation'a birşey yaptı zanneder.

Bence hata falanda yok firefox bence son gunlerini yasiyor... Ie ve chrome karsisinda buz gibi eriyor...Ben de ff den direk chrome ye gectim cok da memnunum... Google fani degilim ama google gercekden bu isleri cok iyi beceriyor... Arasinizda google labs a girip goz atan oldumu.=? Ff ise aldigi paralari ne konuda kullaniyor =? Iyi gunler herkese.....

2007 = daha iyisi çıkana kadar Firefox'a devam
2011 = daha iyisi çıkana kadar Chrome'a devam
2015 = daha iyisi çıkana kadar .........'a devam

daha iyisini kullanmak varken niye marka fanatikliği yapayım ki, beyin bedava :=)

omnibar ı kur google ı arama motoru yap daha süper oluyor googlehaklı firefox aldı başını uçtu zaten ben toolbar kullanan görmedim ...

Firefox kullanıyorum ve bu toolbarmış neymiş ne olursa olsun eklentilerden başka tarayıcıya program files klasörüne eklenen hiç bir şey yüklemem. Bir de burayı tarayıcı savaşlarına çevirmeyin lütfen; türk kullanıcısı için bütün tarayıcıların hızı aynı çünkü kullandığımız internet hızı belli. O denilen mikro saniyelik hız farklarını bu internet bağlantılarıyla görmek mümkün değil. Bizim birini diğerinden farklı görmemizin tek sebebi reklam politikaları. Sanıyoruz ki sürüm numarası ne kadar hızlı yükseliyorsa tarayıcı o kadar iyi. Bir tarayıcı kişi kendini ne kadar rahat hissedip kullanıyorsa o onun için en iyi tarayıcıdır.

Olmaması pek bir şey değiştirmeyecek, sorun değil. Büyük firmalar demek ki ufak şeyleri aradan çıkarmak istiyorlar.

EYYY MİLLET...!!!
geçmiş yorumlarıma bakarsanız DEDİKLERİM HEP ÇIKIYOR...!!!
işte firefozzzztırrik' in ölüm fermanı...
zaten pis bir tilkiydi ölüp leş olup gidecek...

saygılarr.r.r.rrr

Çok komiksin edip. Firefox bire ya da bitmez bilemem ama, google bir eklentiyi iptal etti diye olmaz bu işler.

toolbar çok saçma bir olay zaten google arama çubuğu ile iş yapıyoruz. Google' a ''GMail'' yazarak GMail hesabına ulaşanların sayısı toolbar ile ulaşanlardan yüksektir bence

Firefox benim için herzaman çok önemlidir tıpkı google gibi.Ha hiç birinden vazgeçemem! orası ayrı.Ancak Firefoxla google'la tanışmadan önce tanıştım.Firefox herzamn kullanıcıların işini tek başına görmüştür.Yine görecektir.

Google kendi açısından haklı şimdi adamlar tarayıcı yapıyor ve tabi bazı özellikleride sadece kendi kullanıcılarına vermek isteyeceklerdir.Ama Firefox'dan vazgeçermiyim tabi ki hayır!

google haklı artık ie ve chrome var eskidendi firefox geçti artık netscape gibi geberdi benim için ..:D ruhuna fatiha..

Sen de yorum yaz