Galaksimizdeki ilk gezegenler bulundu!

NASA, Güneş Sistemi'nden çok daha yaşlı olan, yeni bir yıldız sistemi keşfettiğini duyurdu!

  • Levent Öztürk
Galaksimizdeki ilk gezegenler bulundu!

Astrophysical Journal'ın son sayısında yer alan, Avrupa, Avustralya ve ABD'li bilim insanlarından oluşan uluslararası bir araştırma ekibinin NASA ile birlikte gerçekleştirdiği açıklamada, galaksimizde yer alan ve neredeyse evrenin kendisi kadar yaşlı olabilecek bir yıldız sistemi (bizim Güneş Sistemimiz'e benzer bir sistem) keşfedildiği belirtildi. 11.6 milyar yaşında olduğu tahmin edilen bu sistem, 13.8 milyar yaşında olduğunu tahmin ettiğimiz evrenimizde yer alan ve dünyasal boyutlara sahip gezegenleri barındıran, bilinen en yaşlı sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Kepler-444 olarak adlandırılan ve Lyre Constellation'da yer alan bu sistem, 4 yıllık bir süredir Kepler aracı tarafından incelenmekteydi. Sistemde, Merkür ile Venüs arasında boyutlara sahip beş gezegen keşfedildi. Bu gezegenler, yıldızlarının çevresinde 10 günden kısa bir süre içerisinde tamamlanan bir yörünge ile dolaşmaktalar ve yıldızlarından, Dünya'nın Güneş'e uzaklığının 1/10'u gibi bir uzaklıkta bulunmaktalar.

Kepler araştırma uydusu, NASA'nın en başarılı çabalarından biri olarak görülüyor ve 2006 yılında fırlatılmasından bu yana, uzak yıldız sistemlerinde bulunan, yüzlerce yaşam ihtimali bulunan gezegenin keşfinden sorumlu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yaşını nasıl hesaplıyorlar biri açıklar mı ?

@04 Şub 2015 21:29 Edwin Hubble sayesinde biliyoruz. Hubble iki galaksinin aralarındaki mesafeyi ve birbirinden uzaklaşma hızını hesaplayarak, bunların, kabaca 14 milyar yıl önce bir arada olduğunu hesaplamış. Bu aynı zamanda Big Bang teorisinin temelini oluşturdu diye biliyorum.

@04 Şub 2015 21:29 Yıldızlar yaşlandıkça yaktıkları yakıt değişir. En genç yıldızların yaktıkları yakıtlar ile yaşlı olanların yaktıkları farklıdır. Ve yakıtlarının azalması sebebiyle paylaklıklarındanda bu anlaşılır. Ayrıca yıldızlarda canlıdır bir bakıma , bu sebeple ölürler. Ve ölüm şekilleri farklıdır kimileri karadelik olur kimileri cüceye dönüşür bu gibi koşulları inceleyerek yaşını yaklaşık olarak tahmin ediyorlar.11.6 milyar deniyor zaten dikkat ederseniz 11 milyar 600 milyon 1 denmiyor. yani bu kadar kesin değil bahsettiğim yöntemler ile yaklaşık yaşlar bulunuyor

@04 Şub 2015 22:53 Aynen. Yıldızların sürekli birbirlerinden uzaklaştıkları gözlemlenerek BigBang teorisi ortaya koyuldu ve ne zaman gerçekleştiği de bu sayede bulundu :)

@04 Şub 2015 23:03 Yıldızların uzaklıkları yakıt eksilmesi ya da değişikliğinden değil, ışıktaki tayf kaymasından kaynaklanır. Herhangi bir cisim gözden uzaklaştıkça rengi kırmızıya kayar. Farkedilemeyecek değerlere yakın olsa da, bu dünya da böyledir...

burda da yoksa uzaylı diye bişey yoktur heralde. baksalardı kenara köşeye var mı uzaylı diye.

kızıla kayma miktarından

gaz yoğunluklarına göre olabilir.

Uzay sürekli genişliyor ve bu genişlemenin bir hızı var. Buna göre tek noktadan patlayan bigbang teorisine göre uzaklık ve hız ile yaşları hesaplanabiliyor. Ayrıca kaynağının renk tayfındaki soğrulan dalga boylarına göre gezegenin ve yıldızın içeriği bilinebiliyor. Yani oksijen yanarken ayrı hidrojen yanarken ayrı renk gözlemleniyor. Bize uzaklıklarıda Doppler etkisiyle bulunur. Nasılki yanımızdan bir ambulans geçip uzaklaşırken sesi değişir bu yöntemle. Yani aslında siren sesi aynı tonda iken uzaklaştıkça bize gelen dalga boyu değişir. Suya taş attığınızda attığınız yerde dalgalar sık iken uzaklaştıkça dalgalar arasındaki mesafe artar. Yani dalga boyu artar. Aynı şekilde ışıkta bir dalga boyuna ve sabit bir hıza sahiptir. Dalga boyu ne kadar büyürse yani kızılötesine doğru giderse o kadar uzaktır.

@05 Şub 2015 10:58 Cosmos izleyin.

@05 Şub 2015 10:58 hey maşallah üniversite mezunuyum (Sayısal) köyde kahvede çay içerken okudum sanki yorumu valla helal olsun.

inanamıyorum! ilk defa uzay temalı bir makalenin altında çoğunlukla aklı başında mantıklı yorumlar görüyorum. yanlış mı görüyorum acaba? bir F5 e basıp siteyi tekrar yenileyeyim bari....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play