Galaxy S5 Prime hakkında tüm bilinenler!

Samsung'un çok konuşulan "premium" cebi hakkında şimdiye kadar tüm öğrendiklerimiz...

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S5 Prime hakkında tüm bilinenler!

Galaxy S5, çok sayıda etkileyici özellikle gelen, müthiş bir telefon. Ancak Sony, HTC ve LG gibi rakiplerden gelen baskı, Samsung'u Galaxy S5'i yenilemeye zorlayabilir.

Galaxy S5'in yapı kalitesi, HTC One M8, Sony Xperia Z2 ve iPhone 5S gibi telefonların açıkça gerisinde kalıyor. Full HD ekran çözünürlüğü ise onu QHD çözünürlükle gelmesi beklenen LG G3'ün gerisinde bırakabilir.

İpuçlarına bakacak olursak Samsung, bu sorunları çözmek üzere Galaxy S5 Prime'ı  geliştirme işine çoktan başlamış. CEO JK Shin, bir süre önce Galaxy S5'in herhangi bir "premium" sürümünün olmayacağını söylemişti, ancak bu açıklama, Galaxy S5 Prime dedikodularını pek yavaşlatmadı.

İşte Samsung Galaxy S5 Prime hakkında şimdiye kadar öğrendiklerimiz:

Çıkış tarihi

Galaxy S5 Prime'ın Haziran ortalarında çıkması bekleniyor, ancak bu tarihin değişme ihtimali var. Bir rapora göre Samsung, QHD ekranların üretiminde sorun yaşadığından, sadece belirli sayıda Galaxy S5 Prime üretebilir. Bunun yanında Galaxy S5 Prime'ın tüm dünyada piyasaya sürüleceğinin herhangi bir garantisi de yok. Cep, gün yüzünü sadece Asya'da görebilir.

Fiyatı ve ekranı

Kaynak: PhoneArena

Fiyatı

S5 Prime'ın pahalı bir telefon olacağını söylediğimizde hiç şaşırmayacağınızı biliyoruz. Naver.com'un elde ettiği bilgiye göre telefonun SIM kilitsiz çıkış fiyatı, yaklaşık 880 dolar olacak. Cihazın Türkiye'deki fiyatı, vergiler eklendiğinde muhtemelen çok daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla S5 Prime'ın Galaxy S5'ten pahalı olacağını söyleyebiliriz.

Ekranı

Galaxy S5 Prime'ın en önemli yeniliklerinden bir tanesinin ekranı olacağı düşünülüyor. İddiaya göre Samsung, telefonu 5.2 inç'lik 2.560x1.440 çözünürlüklü bir ekranla donatacak. Telefonun QHD ekranla geleceğini birkaç farklı kaynak "doğruluyor".

Galaxy S5'in en iyi telefon ekranlarından birine sahip olduğunu düşündüğümüzde, QHD ekranın ne kadar gerekli olduğunu tartışabiliriz. Ancak Samsung, Koreli rakibi LG'nin gerisinde kalmak istemiyor olsa gerek. LG'nin bir sonraki amiral gemisi cebi LG G3'ün QHD ekranla geleceği doğrulanmış durumda.

Bununla birlikte TK Tech News'un son zamanlarda internete sızdırdığı görüntülerde S5 Prime'ın "ön-üretim" sürümünün 1080p ekrana sahip olduğu görünüyordu.

Gövde, işlemci ve pil

Oynat

Gövde

Samsung, amiral gemisi telefonuna iPhone 5S ve HTC One M8'in çekiciliğini kazandırmak istiyor. Bu yüzden Galaxy S5 Prime'ın ikinci en önemli yeniliği, tamamen metalden oluşan kasası olabilir. Reddit'te yayınlanan bir görüntüde metal kasalı "Galaxy S5 Plus" kendini göstermişti. Daha sonra SM-G870A ve SM-G850F model kimliğine sahip telefonları da gördük, ancak bu telefonların Galaxy S5 Active olması muhtemeldi.

Bu arada TK Tech News, alüminyum kasası nedeniyle S5 Prime olduğu düşünülen SM-G870A'yı gösteren bir video yayınladı. Videoda görünen daha kalın telefon, cihazın S5 Active olabileceği iddialarına da yola açmış durumda.

İşlemci

Galaxy S5, dört çekirdekli 2.5GHz Snapdragon 801 işlemciyle geliyor, ancak raporlara göre S5 Prime, daha da yeni bir Snapdragon'la gelebilir.

Bazı raporlar, S5 Prime'ın daha yeni, dört çekirdekli 2.5GHz Snapdragon 805 işlemcisiyle geleceğini öne sürüyorlar. Bunun yanında telefonun 3GB RAM ve Adreno 420 GPU'yla gelebileceğine dair iddialar da var.

Pil

S5 Prime gerçekten de QHD ekrana sahip olursa, pile daha çok ihtiyaç duyacak demektir. Snapdragon 805 işlemciyle birleştiğinde cihazın güce olan ihtiyacı daha da artacak gibi görünüyor, ancak Snapdragon 805, güç tasarrufu özellikleriyle tanınıyor. Raporlar ise Galaxy S5 Prime'da 3.000mAh kapasiteli bir pile (Galaxy S5'in pili 2.800mAh) yer verileceğini iddia ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Şimdiden bu kadar iyi özellikler varsa 2050, 2150, 2350'li yıllarda nasıl telefonlar olacak merak içindeyim.

samsung neden apple ı taklit ediyor apple bir yenilik yapıyor samsung da alıyor onu kendi teline koyuyor ama hep öncü olan apple bence iphone 6 çıkmadan bu teli çıkarmazlar

Bence gelecek ne alüminyum metal kasalar da ne plastikte. Gelecek Cam da beyler. Çizilmeyen, kırılmalara karşı dayanaklı ve bükülebilir.

Bugün 07:43, Bugün 01:27 siz ne içtiniz kardeşim :)

samsung galaxy s5 s4'e oranla daha cok bir etki özellik yok o kadar

Bugün 07:45 su dunyadaki en gereksiz insan bence :D

Her samsung telefon cikmadan once metal kasali bir telefon cikip sasirmayi bekliyorsunuz ve yine plastik bir samsung cikip daha buyuk bir sok geciriyorsunuz.

Salsak samsuna plastık satamadı şimdi alternatif mi üretiyor

Samsung yurur beyler bu belli ne kadar rakip olursa olsun android devi SAMSUNG

Sen de yorum yaz