Galaxy S6'nın pili böyle değişiyor!

Galaxy S6'nın "açılmayan" arka kapağını açmak, sanılananın aksine çok da zor değilmiş!

  • Ercan Uğurlu
Galaxy S6'nın pili böyle değişiyor!
Eğer bir Galaxy S6 alırsanız ve içindeki pili merak ederseniz, karşınıza işte böyle bir pil çıkacak.

Samsung'un yeni amirali Galaxy S6 sonunda tanıtıldı ve hatta kısa sürede 20 milyon ön sipariş alma başarısı dahi gösterdi. Ancak hatırlayacak olursanız telefon tanıtılmadan önce henüz "sızma aşamasındayken" bir özelliği pek çok fanı üzmüştü. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi bu özellik Galaxy S6'nın arka kapağının açılamıyor oluşu.

Peki ama bu kapağın altında nasıl bir pil var? Sıradan bir kullanıcı, bu pili değiştirebilir mi? Biraz uğraşırsanız evet; pile ulaşıp onu değiştirmeniz çok da zor değilmiş...

Pile nasıl ulaşacağınız ve pili nasıl çıkartılabileceğine ilişkin bir forum başlığı, XDA forumlarında ortaya çıktı. Hatta Galaxy S6'nın kullanma kılavuzunda da, pilin nasıl değiştirileceğinden bahsediliyor. Elbette bu normal bir kapağı açmak gibi değil ve telefonu garanti kapsamı dışına çıkartacak bir iş. Ama sanıldığı kadar zor da değil. 

Kullanma kılavuzunda, "sadece servis elemanları için" uyarısıyla yer alan talimatları uyguladığınızda Galaxy S6'nın bataryasına ulaşmanız mümkün. Arka kapağı çıkartmak için, basit bir vantuz kullanmanız ve kapağı biraz kaldırmanız (örneğin ince bir gitar penası yardımıyla) yeterli oluyor. Sonrasında ise, birkaç vidayı sökerek pile ulaşabiliyorsunuz. Karşınızda yapıştırılmış, sabitlenmiş bir pil bulmayacağınızı söyleyelim. Pili yerinden çıkartmak; hatta bir yenisiyle değiştirmek çok kolay.

Şunu da söylemek lazım, eğer bataryayı sırf gizlenmiş bir microSD kart yuvası bulma umuduyla yapacaksanız bizce hiç kalkışmayın. Zira bataryanın altında da gizli bir microSD yuvası yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Garantiden cikarttircaklar 4 vida sokunce servislik mi oluyor

Madem öyle neden en baştan, kolayca çıkartılabilir bir kapak yapmadılar?

@oguss23 Bence arka kapağıdaa camdan oldugu içn ac kapa oranını dusurup hasarı azaltmak veya apple gibi bataryayı daha korunaklı bi hale getirmek için olabilir

Arka kapak yapışkanlıysa çok sıkıntı açar bir eksi daha

Aslında samsung bunu sata bilir yani pili

Bence çıkarılabilir yapmalıydı s5 yedek bataryayı cebine atıyorsun geziyorsun sorun yok.. öbür türlü iphone 6 alırsın çünkü samsung'un avantajı buydu.

Arka kapak acinca cogu marka garantiden cikario pc de bile mumkun

Evet paketin arkasını yavaşça çevirip bakmak yerine garantiden çıkıp telefonu deşerek micro sd olup olmadığını öğrenmek boynumum borcudur :))

14 temmuzda aldığım s6 16 temmuz yani bugün, bozuldu. kapandı kendi kendine ve sonra hiç açılmadı ne şarj oluyor ne pc görüyor ne de açılıyor. böyle bir şey olamaz paramızla rezil oluyoruz.

15 temmuzda aldigim S6 18 temmuz da kapandi acilmiyor baska bir cihazdan arama yaptigimizda caliyor gibi gorunuyor fakat cihazda hic bir tepki yok sorunu bilenler lutfen yardimci olsun fena canim sıkıldı bu duruma

@18 Temmuz 2015 15:15 kardesim teli açarken açma kapama tuşuyla beraber ses açma tuşuna bas sorun çözülsün

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play