Geleceğin teknolojilerinin temelleri atılıyor

Teknolojinin bize sunulduğu kadarını biliyoruz ama bir yerlerde geleceğin teknolojileri şekilleniyor

Virüsten pil

Virüsten pil
İşte virüs... yani pil... Yani virüslü pil...

Normal şartlarda virüs kelimesi hiç birimize pek sevimli gelmez. Ne bilgisayar ortamında, ne de gerçek hayatta. Fakat MIT'deki bilim adamları konuya bizlerden daha geniş bir perspektiften bakmayı başarabiliyorlar. Böyle olunca da, gerçek hayatta bizi korkutan virüsleri bir anlamda "ehlileştirerek", teknolojinin hizmetine sunuyorlar.

MIT'nin taşınabilir cihazların pil ömrü sorununa getirdiği çözüm ise cebinizde virüsten imal edilmiş bir pil taşımak! Bu şekilde söyleyince kulağa çok sevimli gelmese de, bu virüslü pilin ömrü bugün kullandıklarımıza göre çok daha uzun olabiliyor. Bilim adamları zararlı olmayan ve genetik yapısı değiştirilmiş bu virüsleri, bir karbon materyali ile birlikte kullanarak pillerin katodunu oluşturuyorlar.

Bu uzun ömürlü pillere bir de MIT'nin diğer bir projesi olan, Li-ion pillerin çok hızlı şarj olmasını sağlayacak teknoloji de eklendiğinde pil sorunu neredeyse ortadan kalkmış olacak. Bilim adamları her iki teknolojinin de gerçek hayatta kullanılmak için sadece birkaç yılı olduğunu söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

adamlar aşmış. biz de tam gaz aşk dizilerine devam. maşallah

Thomas Watson, 1943 yılında "dünya üzerinde ancak beş bilgisayarlık bir pazar olabilir" demişti. teknoloji ile iç içe olan insanların bile o dönemlerde hayal gücü ne kadar zayıfmış. oysa şu anda dünyanın en güçlü bilgisayarı denilen ibm in koca bir alan kaplayan yaklaşık 50,000 işlemcili süper bilgisayarı bundan 20yıl sonra belki 30 benim çocuğumun kol saatinin işlemcisi kadar güçlü olacak, şimdi 30 yıl önceki sistemlere baktığımızda durum neyse bundan sonrasıda öyledir hatta teknolojinin eskisinden daha hızlı değiştiğini göz önünde bulundurursak 30yıl almayabilirde.

Bu darbe emiciler, arabaların tümseklerden geçerken meydana gelen sarsıntıların oluşturduğu enerjiyi depolama ve yakıt olarak kullanmaya yarıyor.
Bu araçlar belki Monaco sokaklarında sık sık yolda kalabilir ama Türkiye'de piyasaya çıktıktan sonra bakarsınız belediyeler tarafından "çok kullanışlı" oldukları için ücretsiz bile dağıtılabilir...
-------------------
size sonuna kadar katılıyorum chip online ekibi :)

Bunlar degilde G-Speak gercekten harika birseye benziyor.

Bazı filmlerde Ölümçül deney filmidede virüs insanı koruyordu ve kontrolde çıkmıştı

bu proje gercek olursa yol yapma gereği duymazlar
:D:D:D köy yollarında daha kullanışlı olur tarlaya bile gireriz artık

bu doğa dostu araba türkiyenin yolları için en ideali :D

ahahhahahah allah sizi :=)))))))

çok güzelya

İnsan beyni Bugünün en iyi işlemcilerinden 200 kat daha hızlı çalıştıklarını söylüyorlar doğrumu bilmem ama 1 veya 2 sene içinde insan beyni ile aynı hızda çalışabilecek işlemcilerin çıkacağıda söyleniyor :)

İnsan beyni Bugünün en iyi işlemcilerinden 200 kat daha hızlı çalıştıklarını söylüyorlar doğrumu bilmem ama 1 veya 2 sene içinde insan beyni ile aynı hızda çalışabilecek işlemcilerin çıkacağıda söyleniyor :) -sevgili chip online üyesinden alıntıdır-

nası yaa...? 1 veya 2 sene içinde işlemci teknolojisi 200 kat mı ilerleyecek... :) müthiş bi haber..!! zaman makinasına mı gireceğiz yoksa :)

Teknolojinin gelişmesi sadece işlemcilerin gelişmesi ile olmaz arkadaşım. Ama şundan adım gibi eminim bir gün robotlar insanlardan daha zeki olacak. Ha bunu söylemiş olduğum arkadaşlarım bana imkansız onları yapanlar zaten insanlar diyor. Boynuz Kulağı geçer. Bu yazım seneler sonra okunursa bana hak verenler dahada artacaktır.

insan beyninin sınırlarını daha bilmeden nasıl tahmini bi süre verilebilir ki

kesinlikle makinalar insan beyninin gücünü aşamaz bu mümkün değil...

Robotların insan zekasını geçmesi mümkündür. Çünkü; onları yapan tek bir insan değil, binlerce insanın ortak çalışmasıdır. Bu demektir ki bir robotta yanlız bir insanın değil binlerce insanın kapasitesi bulunmakta... Buradan insan ve robotun farkı anlaşılıyor sanırım.

robotu oluşturan sonucta insan nasıl insaının beynini gecmesini düsünebliosunuz?? ama kullanım oranı olarak daha cok kullanabılır ....

evet doqru insan beynini qeçmeye bilir ama ona yakın bir yapay zeka yaratılarak daha iyi olmaz mı arkadaşım ben böyle teknolojileri gelişmesi isterim sonucta biz teknoloji ne kadar gelişirse ilerde daha iyi bir teknoloji ile hayatımızı kolaylaştırır benim düşüncem böyle teknoloji sosyaleşme alanın da bize daha iyi site,araçlar olmasın bizim avantajımızı sağlaycaktır ben bu sayıda illa ki bilgisayar, cep değil sitelerde daha teknolojik olmalı ki bazı şeylerden daha erken haberimiz olur

Teknolojide imkansız yoktur olduğunu savunanlarda her zaman yanılmışlardır. İnsanın yaratıcılığı ve hayal gücü derseniz anlarım fakat insan beyninin sınırları ve gücü ne demek, güç derken anlatmak istediğiniz nedir bir hesap makinası bizden daha hızlı işlem yapabiliyor ama sadece yaptığı o. Buraya girip yorumlarıda okudukca aslında makinaların bazı insanları çoktan devirip geçtiğini görüyorum. Eğer ki bir makine(robot vs) kendi kendini geliştirebiliyorsa(öğrenebiliyor doğruyla yanlısı ayırt edebiliyorsa kendine bir kişilik yaratabiliyorsa zekaya sahipse) bizden hiç bir farkının kalmadığını[dinsel acıdan yaklaşmadım ruhu yine olmayacak tabii ki] düşünürümki dünyanın sonuda bu olur sanırım. Suan için teknoloji uzun vadede yapacaklarımızı kısa zamanda yapmamız için bir araç işlemler, hesaplamlar veya 10tonluk yuku kaldırmak vs kısacası hayatı kolaylaştırmak . Sonuç olarak insan beyninin sınırları olmadıkca teknolojininde(fizik kurallarıda(ona takılırız diyenler için) gecilir 10nm den sonra göreceğiz bunu) sınırları olmayacaktır bunu karşılaştırmak yanlıştır cevap sıfır değil sonsuzdur kafa yormaya gerek yok :)

yahu robotun zekası insanı geçebilir mi siz neyi tartışıyorsunuz Allah aşkına onun gözleri ancak gotoğraf çeker bizimkilerse yüzlerce megapiksel vidyo çekiyor sürekli hesap edin bakalım kaç byte!!!!!!!

Ben robotların savaşlarda kullanılmasından korkuyorum. Tabi biz sahip olsak ne ala ama buna öncelikle amerika sahip olup da bizlere saldırma ihtimali olduğundan korkunç birşey..

offffffffffffffffff hadi

İşlemcilerin 1000 ghz hızına ulaşmaları bana imkansız geldi. çünkü bu frekanstaki elektriksel dalgalanma sonucu termal ışıma gerçekleşir. yani bu frekanstaki elektromagnetik dalgaları çözen transistörler termal ışın radyasyonuda çözer. Buda parazitlenme olarak bize geri döner. Bu işlemci bence sürekli hata verir.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir