Geleceğin teknolojilerinin temelleri atılıyor

Teknolojinin bize sunulduğu kadarını biliyoruz ama bir yerlerde geleceğin teknolojileri şekilleniyor

  • Ümit Öncel
Geleceğin teknolojilerinin temelleri atılıyor...

Teknolojinin bugün ulaştığı noktayı bundan 10 yıl önce ön görmek çok zordu. Bazı ender dehalar hariç, teknolojinin yıllar sonrasına neler getireceğini ön görmek kolay kolay kimsenin harcı değil. Bill Gates zamanında "640 KB bellek herkes için yeterli olmak zorunluluğundadır" demişti. Benzer şekilde IBM'in o dönemki yöneticisi Thomas Watson, 1943 yılında "dünya üzerinde ancak beş bilgisayarlık bir pazar olabilir" demişti.

Fakat günümüzde teknolojinin baş döndürücü ilerleme hızı, bu konudaki ön görülerde bulunanları da çok daha dikkatli konuşmaya yöneltiyor. Bugün için bile hala aklımızın almayabileceği teknolojilere en fazla "olabilir" diyoruz. Fakat biz geleceğinin teknolojilerinin neler olacağını tahmin etmeye çalışırken, dünyanın bir yerinde birileri bu konuda somut adımlar atıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ya da daha yaygın bilinen kısa adıyla MIT, teknoloji konusunda en önemli çalışmaların yapıldığı kurumlardan biri. Ve işte şu anda MIT'de şu anda üzerinde çalışılan geleceğin teknolojilerinden bazıları...

1000 GHz işlemci

MIT'deki bilim adamlarının şu sıralarda üzerinde çalıştıkları projelerden ilki yeni bir işlemci. MIT'nin yeni işlemcisinde grafin adı verilen özel bir madde kullanılıyor. Tamamen karbondan oluşan grafin, bilim adamlarının genellikle radyolarda ve benzeri elektronik cihazlarda kullanılan frekans çoğaltıcıyı işlemcide de kullanmasına imkan tanıyor ama frekanstaki gürültüsünü eleyebiliyor. Sonuç olarak bu durum, işlemcinin teorik olarak 1000GHz hıza ulaşmasını mümkün kılıyor.

Planlara göre bu işlemci hem bilgisayarlarda, hem de cep telefonu gibi işlemciye ihtiyaç duyan diğer cihazlarda kullanılabilecek. Üstelik MIT'nin Elektronik Mühendislik bölüm başkanı Tomás Palacio'ya göre bu işlemcinin ticari olarak kullanılmaya başlaması için sadece bir veya iki yıllık çalışma daha yapılması gerekiyor.

Virüsten pil

İşte virüs... yani pil... Yani virüslü pil...

Normal şartlarda virüs kelimesi hiç birimize pek sevimli gelmez. Ne bilgisayar ortamında, ne de gerçek hayatta. Fakat MIT'deki bilim adamları konuya bizlerden daha geniş bir perspektiften bakmayı başarabiliyorlar. Böyle olunca da, gerçek hayatta bizi korkutan virüsleri bir anlamda "ehlileştirerek", teknolojinin hizmetine sunuyorlar.

MIT'nin taşınabilir cihazların pil ömrü sorununa getirdiği çözüm ise cebinizde virüsten imal edilmiş bir pil taşımak! Bu şekilde söyleyince kulağa çok sevimli gelmese de, bu virüslü pilin ömrü bugün kullandıklarımıza göre çok daha uzun olabiliyor. Bilim adamları zararlı olmayan ve genetik yapısı değiştirilmiş bu virüsleri, bir karbon materyali ile birlikte kullanarak pillerin katodunu oluşturuyorlar.

Bu uzun ömürlü pillere bir de MIT'nin diğer bir projesi olan, Li-ion pillerin çok hızlı şarj olmasını sağlayacak teknoloji de eklendiğinde pil sorunu neredeyse ortadan kalkmış olacak. Bilim adamları her iki teknolojinin de gerçek hayatta kullanılmak için sadece birkaç yılı olduğunu söylüyorlar.

Doğa dostu araba

MIT'nin pil konusunda çalışmaları henüz cep telefonları konusunda bir sonuca ulaşmadı ama elektrikli arabalar üzerinde yaptıkları benzer çalışmalar meyvelerini vermeye başladı bile. Hatta Chrysler çok yakında MIT'nin geliştirdiği, kobalt oksit yerine demir fosfat kullanılan Li-ion piller ile çalışan modellerini piyasaya süreceğini açıkladı ile.

Fakat MIT'nin araba konusunda tek çalışması bu değil. Pil yerine doğrudan güneş enerjisi ile çalışacak arabalar da MIT'nin ilgi alanına giriyor. Fakat ne yazık ki güneş enerjili arabaların yakın zamanlarda seri üretime geçmesi söz konusu değil. Bilim adamları bu konuda henüz çalışmaların yeterli seviyeye ulaşmadığını söylüyorlar.

Diğer yandan MIT öğrencilerinin geliştirdiği "darbe emici"lerin hayata geçmesi daha az zaman alacak gibi görünüyor. Bu darbe emiciler, arabaların tümseklerden geçerken meydana gelen sarsıntıların oluşturduğu enerjiyi depolama ve yakıt olarak kullanmaya yarıyor.
Bu araçlar belki Monaco sokaklarında sık sık yolda kalabilir ama Türkiye'de piyasaya çıktıktan sonra bakarsınız belediyeler tarafından "çok kullanışlı" oldukları için ücretsiz bile dağıtılabilir...

Korkutmayan robotlar

Tofu: Disney karakterlerinden esinlenilmiş bir robot.

Özelliklerinin yanı sıra, görünüşü de güzel olan robotlar üretmek düşünüldüğünden daha zor olabilir. Fakat bu biz kullanıcılar için önemli bir detay. Üstelik de bilim kurgu filmlerinin katil robotlarının anıları zihnimizde her daim taze iken.

MIT'de robotlar üzerine yapılan çalışmaların bir kısmı tamamen robotların görünümü üzerine yoğunlaşmış durumda. MIT'ye göre robotlar hem pek çok işlevi yerine getirmeli, hem de görünüşü ile insanları tatmin edebilmeli. Bunun ilk denemesi Kismet adlı robottu. İnsansı yüz ifadeleri olmasına rağmen görünüşü çoğu kimseyi tatmin etmedi. Ardından Huggable geldi. Dış yüzeyi tamamen bir oyuncak ayı gibi kaplanmış olan Huggable'ın sorunu da yeteneklerinin sınırlı olmasıydı.

MIT'nin son robotu ise Tofu. Tüylü ve çok sevimli görünen bu robotun özellikle çocuklar tarafından çok sevileceği tahmin ediliyor çünkü yüz ifadeleri geliştirilirken Disney'in çizgi filmlerinden esinlenilmiş.

MIT'nin diğer bir projesinde ise robotlar birer bahçıvana dönüşüyor. Bir robotik eli, bir sulama hortumu ve bir dijital algılayıcısı olan bu robotlar, bahçedeki hangi sebzenin ne zaman sulanması gerektiğini yaptıkları ölçümler sonucunda karar verebiliyorlar. Bu da yetmezmiş gibi en uygun vakti hesaplayarak, mahsulleri bile kendileri toplayabiliyorlar.

Azınlık Raporu'ndaki sistem gerçek...

Tom Cruise'un baş rolünü oynadığı Azınlık Raporu (Minority Report) adlı filmi seyretmiş miydiniz? Peki o filmdeki kullanılan sistemin aslında MIT'nin bir projesinden esinlendiğini biliyor muydunuz?

MIT'den Hiroshi Ishii uzun süredir etkileşimli kontrol sistemleri olan bir çeşit "duvar" ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. G-Speak olarak adlandırılan bu inanılmaz sistem üzerinde çalışan tek kişi Ishii değil. Pek çok MIT öğrencisi ve Oblong Industries de yine G-Speak'i geliştirmek üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Hatta şu anda halen geliştirilmekte olan sürümü bazı çok büyük şirketler tarafından kullanıyor bile.

Bu arada Apple'ın da benzer özelliklere sahip bir işletim sistemi için paten aldığını ve Microsoft'un da Surface ismiyle benzer çalışmalar sürdürdüğü biliniyor.

Oblong Industries'in bu G-Speak ile ilgili tanıtım videosunu şu adresten izleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

adamlar aşmış. biz de tam gaz aşk dizilerine devam. maşallah

Thomas Watson, 1943 yılında "dünya üzerinde ancak beş bilgisayarlık bir pazar olabilir" demişti. teknoloji ile iç içe olan insanların bile o dönemlerde hayal gücü ne kadar zayıfmış. oysa şu anda dünyanın en güçlü bilgisayarı denilen ibm in koca bir alan kaplayan yaklaşık 50,000 işlemcili süper bilgisayarı bundan 20yıl sonra belki 30 benim çocuğumun kol saatinin işlemcisi kadar güçlü olacak, şimdi 30 yıl önceki sistemlere baktığımızda durum neyse bundan sonrasıda öyledir hatta teknolojinin eskisinden daha hızlı değiştiğini göz önünde bulundurursak 30yıl almayabilirde.

Bu darbe emiciler, arabaların tümseklerden geçerken meydana gelen sarsıntıların oluşturduğu enerjiyi depolama ve yakıt olarak kullanmaya yarıyor.
Bu araçlar belki Monaco sokaklarında sık sık yolda kalabilir ama Türkiye'de piyasaya çıktıktan sonra bakarsınız belediyeler tarafından "çok kullanışlı" oldukları için ücretsiz bile dağıtılabilir...
-------------------
size sonuna kadar katılıyorum chip online ekibi :)

Bunlar degilde G-Speak gercekten harika birseye benziyor.

Bazı filmlerde Ölümçül deney filmidede virüs insanı koruyordu ve kontrolde çıkmıştı

bu proje gercek olursa yol yapma gereği duymazlar
:D:D:D köy yollarında daha kullanışlı olur tarlaya bile gireriz artık

bu doğa dostu araba türkiyenin yolları için en ideali :D

ahahhahahah allah sizi :=)))))))

çok güzelya

İnsan beyni Bugünün en iyi işlemcilerinden 200 kat daha hızlı çalıştıklarını söylüyorlar doğrumu bilmem ama 1 veya 2 sene içinde insan beyni ile aynı hızda çalışabilecek işlemcilerin çıkacağıda söyleniyor :)

İnsan beyni Bugünün en iyi işlemcilerinden 200 kat daha hızlı çalıştıklarını söylüyorlar doğrumu bilmem ama 1 veya 2 sene içinde insan beyni ile aynı hızda çalışabilecek işlemcilerin çıkacağıda söyleniyor :) -sevgili chip online üyesinden alıntıdır-

nası yaa...? 1 veya 2 sene içinde işlemci teknolojisi 200 kat mı ilerleyecek... :) müthiş bi haber..!! zaman makinasına mı gireceğiz yoksa :)

Teknolojinin gelişmesi sadece işlemcilerin gelişmesi ile olmaz arkadaşım. Ama şundan adım gibi eminim bir gün robotlar insanlardan daha zeki olacak. Ha bunu söylemiş olduğum arkadaşlarım bana imkansız onları yapanlar zaten insanlar diyor. Boynuz Kulağı geçer. Bu yazım seneler sonra okunursa bana hak verenler dahada artacaktır.

insan beyninin sınırlarını daha bilmeden nasıl tahmini bi süre verilebilir ki

kesinlikle makinalar insan beyninin gücünü aşamaz bu mümkün değil...

Robotların insan zekasını geçmesi mümkündür. Çünkü; onları yapan tek bir insan değil, binlerce insanın ortak çalışmasıdır. Bu demektir ki bir robotta yanlız bir insanın değil binlerce insanın kapasitesi bulunmakta... Buradan insan ve robotun farkı anlaşılıyor sanırım.

robotu oluşturan sonucta insan nasıl insaının beynini gecmesini düsünebliosunuz?? ama kullanım oranı olarak daha cok kullanabılır ....

evet doqru insan beynini qeçmeye bilir ama ona yakın bir yapay zeka yaratılarak daha iyi olmaz mı arkadaşım ben böyle teknolojileri gelişmesi isterim sonucta biz teknoloji ne kadar gelişirse ilerde daha iyi bir teknoloji ile hayatımızı kolaylaştırır benim düşüncem böyle teknoloji sosyaleşme alanın da bize daha iyi site,araçlar olmasın bizim avantajımızı sağlaycaktır ben bu sayıda illa ki bilgisayar, cep değil sitelerde daha teknolojik olmalı ki bazı şeylerden daha erken haberimiz olur

Teknolojide imkansız yoktur olduğunu savunanlarda her zaman yanılmışlardır. İnsanın yaratıcılığı ve hayal gücü derseniz anlarım fakat insan beyninin sınırları ve gücü ne demek, güç derken anlatmak istediğiniz nedir bir hesap makinası bizden daha hızlı işlem yapabiliyor ama sadece yaptığı o. Buraya girip yorumlarıda okudukca aslında makinaların bazı insanları çoktan devirip geçtiğini görüyorum. Eğer ki bir makine(robot vs) kendi kendini geliştirebiliyorsa(öğrenebiliyor doğruyla yanlısı ayırt edebiliyorsa kendine bir kişilik yaratabiliyorsa zekaya sahipse) bizden hiç bir farkının kalmadığını[dinsel acıdan yaklaşmadım ruhu yine olmayacak tabii ki] düşünürümki dünyanın sonuda bu olur sanırım. Suan için teknoloji uzun vadede yapacaklarımızı kısa zamanda yapmamız için bir araç işlemler, hesaplamlar veya 10tonluk yuku kaldırmak vs kısacası hayatı kolaylaştırmak . Sonuç olarak insan beyninin sınırları olmadıkca teknolojininde(fizik kurallarıda(ona takılırız diyenler için) gecilir 10nm den sonra göreceğiz bunu) sınırları olmayacaktır bunu karşılaştırmak yanlıştır cevap sıfır değil sonsuzdur kafa yormaya gerek yok :)

yahu robotun zekası insanı geçebilir mi siz neyi tartışıyorsunuz Allah aşkına onun gözleri ancak gotoğraf çeker bizimkilerse yüzlerce megapiksel vidyo çekiyor sürekli hesap edin bakalım kaç byte!!!!!!!

Ben robotların savaşlarda kullanılmasından korkuyorum. Tabi biz sahip olsak ne ala ama buna öncelikle amerika sahip olup da bizlere saldırma ihtimali olduğundan korkunç birşey..

offffffffffffffffff hadi

İşlemcilerin 1000 ghz hızına ulaşmaları bana imkansız geldi. çünkü bu frekanstaki elektriksel dalgalanma sonucu termal ışıma gerçekleşir. yani bu frekanstaki elektromagnetik dalgaları çözen transistörler termal ışın radyasyonuda çözer. Buda parazitlenme olarak bize geri döner. Bu işlemci bence sürekli hata verir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir