Google'a sormadan arabayı fişe takmayın!

Google, bu kez kafayı çok farklı bir konuya taktı: İşte internet devinden çok ilginç bir proje...

  • Ümit Öncel
Google'a sormadan arabayı fişe takmayın!
Arabaların ne zaman fişe takılacağını Google söyleyecek

Son zamanlarda artan elektrikle çalışan otomobil merakı henüz emekleme devresinde olsa bile geleceği oldukça parlak görünüyor. Hem yakıt rezervlerini, hem de doğayı koruyan bu araçlar şu an için yaygın değil ama giderek çoğalmaları bekleniyor. Peki bu araçlarında çoğaldıklarında ne olacağını hiç düşündünüz mü? Siz düşünmediyseniz bile Google bu konuda kafa yormaya başladı.

Arama motoru devinin İklim Değişimi ve Enerji Girişimi Direktörü Dan Reicher şöyle söylüyor; "Bu tip konuları ele alırken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Sıcak bir Haziran gününde 5 milyon Kaliforniyalı evlerine dönerken hepsinin birden aynı anda arabalarını fişe takmalarını istemezsiniz". Gerçekten de bir şehirde 5 milyon elektrikli aracın aynı anda şarj edilmeye başlanması en gelişmiş alt yapıların bile kolay kolay altından kalkabileceği bir durum değil.

İşte Google bu yüzden özel bir yazılım geliştirmeye karar verdi. Elektrikle çalışan araba sahiplerinin sayısının artması durumunda güç kaynaklarında meydana gelecek aşırı yüklenmeleri engellemeyi hedefleyen bu yazılım ile olası sorunları önlenmesi mümkün olabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

tebrik ederim adamlar hiç bir ücret istemeden o kadar güzel servisler çıkardılar ki tebrik etmek lazım...

isterse google ne zaman bilgisayarı açıp kapayacağımıza da karışsın :) şehir hatlarına fazla yüklenmemiş olururuz :D

Bravo Google

Google bu da dahil bütün sorunlarını çözerim.Kesenin ucunu açsınlar yeter! Complete Solution...

Helal olsun Google Amca! Gel seni köyümüze muhtar seçelim.

tamamda ama nasıl?????

helal olsun google'a

helal olsun Google a. Diğer hizmetleri gibi bunuda halka ücretsiz dağıtır. Birilerinin para kazanma yolu olarak gördüğü şeyleri Google dost kazanmak olarak düşünüyor. Keşke tüm yazılım şirketleri bu kadar hassas olabilse.

Diğerleri hem reklamdan kazanıyor hem bizden alıyor. Üstüne birde bizim sayemizde extra para kazanıyorlar :(.
Trafik sorununada bir çare bulmanı umuyoruz google amca....

yemin ederim bu adamlar çok zeki
fikir çok saçma gibi gelebilir ama şunu da düşünmek gerek adamların vizyonu var geleceği tahmin etmeye çalışıp, bir sorun belirleyip, o soruna şimdiden çözüm üretiyorlar.
e sonra siz o yazılımın olduğu web sitesine girecek ve o sırada hangi saatte arabanın fişinin pirize takılırsa daha iyi olacağına bakarken o sıra da gözünüze google reklamları ilişecek. çünkü büyük ölçüde hala dünyada google olacak. her kez ona başvuracak.
aslında bilmiyorum ama google'ın microsofttun yolundan gittiğini düşünüyorum. yani bulunduğun alanda tekel ol ve tüm paraları topla. hatta google diğer bir hedefininde paradan daha değerli olan bilgiye hükmetmek düşüncelerin de ne kadar ciddi olduklarının bir göstergesi

Google boş işleri kovalamıyor. Emin adımlarla ileri... marş marş!

"tamamda ama nasıl?????" guuugıl yapar :D

google yaptınmı tam yapıyor.

Sen de yorum yaz