Google, Android cep üreticilerine rest çekti!

Android'li telefon üreten tüm firmalar, Google'ın bu tehdidi karşısında bakalım ne yapacak?

Google'dan telefon üreticilerine KitKat resti!

Google ve Android telefon üreticileri arasında sürpriz bir restleşme yaşandığı ortaya çıktı. Google, telefon üreticilerinin yeni piyasaya süreceği modellerinde, Android'in son sürümü Kitkat'ı kullanmalarını istiyor. Ancak, KitKat'ın cihazlara uyarlanması telefon üreticileri için uzun test ve sertifikasyon süreçleri anlamına geldiği için, üreticiler bu süreç bitene kadar eski Android sürümlerinde modeller piyasaya sürüp müşterilerine "KitKat'a yükseltme" sözü veriyorlar.

Google ise bunun sağlıklı bir yol olmadığını belirterek, yeni Android telefonlarında en son Android sürümünün bulunmasını istiyor. Hatta bu konuda telefon üreticilerine rest çekerek, yeni çıkartacakları telefonları Google Play Store'a sokmama tehdidinde bulunduğu bile konuşuluyor. Google, bu resti sonuna kadar götürebilecek mi belli değil ancak kullanıcılar açısından düşündüğümüzde, insanların aylarca hatta yıllarca yeni Android sürümüne geçmeyi beklerken telefonlarını eskitip yeni telefon almak zorunda kaldıklarını biliyoruz.

Google'ın da Android ekosisteminin en çok şikayet alan bu güncelleme meselesini çözmek için artık ciddi adımlar atmak üzere olduğu görülüyor. Bakalım, Google'ın dediği mi olacak, yoksa telefon üreticilerinin mi?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

iyi iyi tüketicilerin dediği olacak gibi ... )

:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Klasik Android Sendromu

Helal Google devam.

Google önce kendi telefonuna güncelleme versin atrix e bir ice cream 4.0 guncellemesi vermedi neyden konusuo belli değil.

Google a selam androide devam. Doğru yoldasın google.

Sen once galaxy nexusa guncelleme ver 4.4 u goremedi

Hani capslerde mourinho'nun bir el hareketi var ya şu an bir WP kullanıcısı olarak android üreten firmalara o fotoğrafı yolluyorum :D bide MS güncelleme vermez dersiniz 8.1 i bekleyin not: asla fan değilim

@14 Şub 2014 03:48 pervanesin o zaman:)

En sonunda Google batacak ve devir Windows Phone devri olacak :)

@14 Şub 2014 04:04 android telefonla çıkmış bir işletim sistemi değil ki batsın

@14 Şub 2014 04:04 emin ol google bi androidle batmaz.o yokkende vardı google ;)

Böyle çözüleceğini mi sanıyorlar üreticide ikinci güncellemeyi vermez olur biter :) ne de olsa dandroid sever çok her türlü alırlar :D

Bence bu güncelleme işinin üreticilerden alıp Google halletmeli...

@14 Şub 2014 08:00 kesinlikle sana katılıyorum arkadaşım

@14 Şub 2014 08:00 TABİ OLDU BAŞKA İSTEGİNDE VAR MI GOOGLE BEDAVA İŞLETİM SİSTEMİ VERECEK UYARLAMA İŞİNİDE GOOGLE YAPACAK

@14 Şub 2014 08:00 Keşke öyle bir şey mümkün olsa ama malesef imkansız :(

Üreticiler telefonları yavaşlatan süslü püslü arayüzlerden kaçınmalıdır. 2.27ghz lik frekans hızı olan 3gb ram kullanan note3 telefonumda bile gerek klavyede gerek rehbere girerken yada telefon numarasını tuşlarken gecikmeler yaşıyorum. Optimizasyon sıkıntıları olduğu aşikâr.Google gerekeni yapmış.

Android 5.0 çıkana kadar bidaha yaklaşmam

hayret ioscularla wpciler sevinmiş yazık gerçekten kendilerini bu tür haberlerle avutmaya çalışıyorlar ama haber aslında son tüketici için iyi bir haber. ama ne yapsın zavallı fanboylar da o kadar kazık yemişler kendilerini avutmaya çalışıyorlar

@14 Şub 2014 09:34 300 dolara aldığım Nokia Lumia 1520 ve 50 dolarlık uygulama hediyesiyle gerçekten kazık yedim. üstelik performansta bilgisayarımla kapışan bir telefonu bana kakaladılar.

@14 Şub 2014 09:34 Haber son kullanıcı için Googlenin kendisi için iyi bir haber. Daha yeni sürüm, kullanıcı verilerinde daha çok hakimiyet demek. 4.1 sürümü ile 4.4 sürümü arasında dağlar kadar fark yok. ama her yeni sürümde daha çok googlenin hakimiyeti var. Hatta yakında mevcut galeri uygulamasını kaldırarak direkt internet hesabına depolanan uygulamayı devreye sokacak. Google, Apple ve microsoftun minionlarına duyurulur...

helall olsun google arkandayiz tam destek

direnGoogle :) arkandayız

cyanogenmod kursun millet gerçi kurunca telefon baya özellik kaybediyor ama aosp ve aopk romları baya işlevsel. iphone alsın güncelleme isteyenler.

Cok iyi yapiyosun google bi basarirsan adamsin

Bu durum tamamı ile üretici firmalardan kaynaklanmakta. Düşünün Turkcell Android tabanlı maxi plus telefonlar çıkarıyor ama 5 para etmez. Şimdi tamda burada ne oluyor biliyor musunuz. Ya bu Android beş para etmez. Kardeşim sorun Android de değil ki sorun telefonun kendisinde ve aynı zamanda Turkcell'in telefonlara kurduğu bir ton yazılımla beraber ağırlaşmasında. İşte bu yüzden Google böle yaparak aslında çokta iyi yapıyor bence. Kardeşim piyasaya zibilyon kadar model sürmenin bir mantığı yok. Bakınız Apple ne yapıyor ucuz telefon üretmiyor! İyide yapıyor.

Guncelleme tum markalara ayni anda verilmeli IOS de oldugu gibi

sonuna kadar googlin arkasındayım telefon şirketleri de yatmasın çalışsınlar. ööle tlf satıpda keyif patlatmak değil samsung gibi. note 2 kullanıyorum rootlu. ancak öle idare ediyor ama google yeni telefonunu çıkarıcak nexus yerine klavyeli. ona geççem en azından güncelleme derdin yok ilk sen alıyosun güncellemeyi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir