Google bir sitenin kapanmasına yol açıyordu

Bir web sitesi, Google aramaları nedeniyle kapatılmanın eşiğinden döndü. İşte ilginç olay...

Google kodu siteyi neredeyse kapattırıyordu
Google neredeyse siteyi kapattırıyordu

Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında sitelerinin üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapmayacağı şey yok. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden bazıları Google tarafından yasaklanıyor, bazılarını ise Google kendisi dağıtıyor. Hollandalı bir web sitesi Google'ın sayfanın kısa açıklamasını göstermek için kullanıma sunduğu bir kod parçası yüzünden neredeyse mahkeme tarafından kapatılıyordu.

Sorun web sitesindeki iki ayrı haberin Google tarafından tek bir haber olarak algılanmasından meydana geldi. Google, web sitesi aynı sayfada ayrı iki haberde geçen Zwartepoorte adlı bir şirketin adını ve yan taraftaki "iflas" kelimesini birleştirdi ve siteyi "Zwartepoorte iflas" şeklinde yapılacak aramalarda üst sıralarda çıkacak şekilde optimize etti. Google'ın kodunun oluşturduğu sayfa özetinde de Zwartepoorte firmasının iflas ettiği anlamına gelecek bir metin bulunuyordu.

İflas etmemiş olan Zwartepoorte firması web sitesine dava açtı. Mahkeme sitenin bu haberi ve Google kodunu sayfadan çıkarması için bir süre tanıdı ve neyse ki çok geç olmadan site sahibi bu sorunu, sayfayı silerek giderdi. Site sahibi bunun kendi hatası olmadığını ve karara itaraz ederek, sayfasını silmek yerine çözümü Google'ın sağlamasın isteyeceğini söyledi.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Google da hata yapr :D

google ye açsın davayı.adam para veriyor ki googlede gözüksün sonuçta garanti kapsamı var.eğer para vermeseydi site sahibindeydi suç.

yakında kendisinie kapattırır bu kafayla. iyice saçmaladı google

Allah akıl versin; diyecek bir söz bulamadım :p

Max_Real Qnx

anlayamadığım şey optimizasyon için nasıl bir kod kullandıkları? bunu epey merak ettim.. bilmediğimiz bir js kodu falan mı dağıtıyor google?

Google Tüm dünyada okadar güçlü bir şirket olduki karşısına kimse çıkamıyor. Microsoft'a bile Kafa tutuyor. Sizcede haksızmıyım yani...
:D:D

Ben ortada Google' ı suçlu sayacak bir nokta görmedim. Zaten şirkette web sitesini suçlamış. Vatandaş kafasına buyruk kod eklemiş. Google' ın kuralları, işleyişi belli. Ters iş yaparsan tabii ki de Google yanılacak.

Microsoft böyle bir hata yapılsaydı yeryerinden oynardı ama google olunca iş kullanıcı hatası oluyo nedense .......

Fİtneciler nette çoğaldıkca böyle kapatma veya saçma sapan haberleri sık sık görecegiz.

Tekel olmanın verdiği rahatlıkla istediği yapar size,
köle gibi görüyor site sahiplerini nede olsa.
Hepimiz amerikanın tekeli altında yaşıyoruz. Bütün firmalar Amerikan.
aşağı tükürsen microsoft, yukarı tükürsen google, sağa tükürsen yahoo, sola tükürsen apple çıkıyor.

Siz onun bunun hizmetini övmeyi bırakmadıkçada, böyle amerikan firmalarının tekelinde yaşarsınız köle gibi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir