Google'ın oyuncağı yollarda!

Şoförsüz gidebilen, kendi kendini idare edebilen araçlar, artık onlara serbest!

Berk Toparlak

Google'ın kendi kendini idare edebilen yeni aracı, gereken izinler alındıktan sonra Nevada caddelerinde yola koyuldu. Google, insansız çalışan aracı için aldığı ruhsatla birlikte, bu teknoloji harikasını devletin halka açık yollarında test etme olanağını elde etti.

Carson City ve Las Vegas'ta yapılan deneme sürüşlerinden sonra, Google'ın şoförsüz Toyota Prius aracı için resmi onay verildi. Özel bir ruhsatın yanında, Nevada eyaleti aynı zamanda bu araç için, üzerinde sonsuzluk işareti bulunan ve "autonomous car" (insansız çalışan araç) yazılı özel kırmızı plakalar hazırladı. Kırmızı plakası, tavanına yerleştirilen radar cihazı ve kamerasıyla birlikte Google'ın yeni aracı, yollarda oldukça dikkat çekecek gibi duruyor.

İnsansız çalışan araçların kamuya açık yollara çıkmasını öngören yasa meclisten geçer geçmez, Haziran ayında Nevada, otonom aracı için çalışmalara başlamıştı. Şubat ayında ise Nevada Motorlu Taşıtlar Dairesi, bu araçların kullanımını kapsayan bir takım kurallar getirdi. Buna göre; şimdilik sadece test sürüşlerine izin veriliyor.

Peki bu aracı kullanmanın maliyeti ne kadar? Haberimizin ikinci sayfasında...

Ehliyet, plaka ve fazlası...

Otonom araçların karayollarına çıkabilmesi için, en az 15.000 km yol yapmış olması gerekiyor. Nevada eyaleti, üreticilerden ayrıca bu otonom teknolojisinin izahı, güvenlik planı ve test sürücülerinin eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler talep ediyor. Ücretlendirme ise şöyle: Ehliyet ücreti 100 dolar ve plaka ücreti 13 dolar... Ayrıca, şirketlerin 5 aracı trafiğe sürebilmesi için 1 milyon dolar teminat senedi ödemeleri gerekiyor.

Şu an için yalnızca test araçlarına izin verilse de; Nevada eyaleti, insansız çalışan bu teknolojik araçların halka satılacağı günü dört gözle bekliyor. Motorlu Taşıtlar Dairesi, kişisel olarak satın alınacak bu araçlara, üzerinde yine "sonsuzluk" işareti bulunan yeşil plakalar vermeyi planladığını söyledi. Sürücülerin aynı zamanda geleceğin bu "robotumsu" araçlarını kullanabilmesi için, özel bir ehliyete sahip olmaları şart.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bende istiyorum bir tane,hız 150 km bir elimde kahve öbüründe sigara ne de güzel olmazmıydı :),
Hem kahve arasında bayan şöför arkadaşlarla sohbet felan güzel şeyler tabii :)

Neden kendim araba sürme imkanım varken başka bir arabaya vereyim ki paramı :P

Google, çok tehlikelisin....

şu teknolojiyi itü gibi üniversetelerimiz niçin yapmaz. bir şeyide biz yapalım kardeşim ya, yerli araba neymiş yap self-drive teknolojisini al patentini kral ol. biz türklerde zerre akıl vizyon yok arkadaşım. böyle google yapar biz bakarız.

Benim ehliyet yaşımı doldurup ehlihet almama birkaç ay kalmış ve ben şafak sayarken, araba ile istediğim yere kendim sürerek gidebilmek için yanıp tutuşurken bu arabayı ne yapayım..

saçmalık ya direk kaza yapar bu yapay beyin en fazla ne kadar olabilir ki??

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir