Google'ın gerçek YouTube stratejisi

Google sürekli zarar yazan YouTube ile ne yapacak? Planlarda ne var? Cevapları araştırdık...

YouTube'un gerçek muhasebesi

YouTube'un gerçek muhasebesi
İş dünyasında kimse dolaylı ya da dolaysız para kazandırmayacak bir işe el atmaz

İnternet ekonomisinin en önemli kalemlerinden biri sunulan sayfanın ya da video'nun maliyetini mümkün olduğunca düşük tutmaktır. YouTube'un en önemli gider kalemlerini işlem gücü ve bant genişliği oluşturuyor. Google'ın taktiği altyapı kurmaya gittikçe daha fazla para harcamak. Bu sayede Google gittikçe artan trafiğinin altyapısını kendi sağlıyor ve uzun vadede maliyetleri düşürüyor.

YouTube'daki bir diğer önemli gider kalemini de içeriğin maliyeti oluşturuyor. Kullanıcıların yüklediği içerik ücretsiz olabilir ama bu içeriğin araklandığı devlerin telif hakları bedava değil. Google üçüncü parti firmalara reklam gelirlerinin başarısı oranında ödeme yaparak bu maliyeti ve en önemlisi riski düşürüyor. Yayıncılara sunulan Adsense programının temel taşını işte bu anlayış oluşturuyor. Ne yazık ki video içerik endüstrisi buna alışık değil ve bu durum YouTube ile içerin telif hakkını elinde bulunduranlar arasında büyük bir sürtüşme kaynağı oluyor. İçerik konusuna makalenin sonlarında daha detaylı değineceğiz.

Google'ın dünya çapındaki gelirleri 11.2 milyar dolardan sadece iki yıl içerisinde 21.8 milyar dolara çıktı. Bu YouTube'u 1.8 milyar dolara satın aldığı süredeki gelir artışı, YouTube 470 milyon dolar zarar etmiş çok mu? Elbette tekrar bu gelir yükselişinde YouTube'un payının ne olduğunun henüz ölçülemediğini, Google'ın bilse de açıklamadığını hatırlatalım. Bu kadar paranın kolay kazanılmadığını, işletme giderlerinin de 4.3 milyar dolardan 7.9 milyar dolara çıktığını belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

açık arttırmaylamı satcak?

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

bu video paylaşım sitelerinde hep merak ederim reklam gelirleri nasıl giderleri karşılıcak diye.Bence internet reklamcılıgının önemi tam olarak kavranmadı dünyada

ihaleyemi gircen :)

heaa gittigidiyor'a koyacakmış :))

aFamous kardeşime tam destek katılıyorum en güzel tesbiti yapmış ve tekellik kimden gelirse gelsin kötüdür demiş süper yorum

Bildiğim kadarıyla google youtube'u daha çok video arama özeliğinin popilatiresi sebebiyle satın aldı.Bu aslında google'ın arama sektöründeki gücünü artırmak içindi.

Madem beceremeyecekti niye aldı? Ne YouTube'un Google'a ihtiyacı vardı, ne Google'ın YouTube'a. Tekellik kimden gelirse gelsin, kötüdür.

Sacma sapan yorum yapiyorsun kim nerde tekel ?
Dailymotion, hulu vs vs biliyormusun Türkiyede siz daha youtube google satin aldiginda ögrendiginizde o siteler vardi onun gibi 100 lerceside var ne tekeli ya atmayalim.

youtube kadar populer video sitesi yok google enayi değildir çıkarı olmasa hiç uğraşmaz ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir