Google Maps: Kötü adamlar biz değiliz!

Bitmeyen suçlamalara Google Maps'in patronu da dayanamadı, nihayet tüm iddialara yanıt verdi!

  • Ümit Öncel

Google Maps ile neler yapılabilir? Tıklayın...

Google'ın uydu görüntülerini kullanarak dünyanın farklı açılardan görünüşlerini kullanıcılara sunduğu Google Maps hizmetini suçlamak artık bir alışkanlığa dönüştü. Sokaklarda uygunsuz davranışlarda bulunanlar, Street View'a yakalanınca kişisel haklarının ihlali yüzünden Google Maps'e kızıyorlar. Diğer yandan terörle mücadele etmekte zorlanan ülkeler bile, suçu Google Maps'e atarak üzerlerindeki baskıdan kurtulmayı tercih ediyorlar. Popüler hizmetin baş yöneticisi John Hanke sonunda dayanamadı ve isyan etti; "Kötü adamlar biz değiliz!"

Mısır'daki terör eylemlerinde ve Hamas'ın Google Maps'i kullanarak roket attığının bilinmesi eleştirileri körüklerken, Hanke; "Google Maps olmasaydı, Mısır'daki terör eylemi gerçekleşmeyecek miydi?" diye sordu. "Cep telefonları bir yandan hayatı kolaylaştırırken, diğer yandan bomba ateşlemekte kullanılıyor" diye konuşan Hanker bu tip suçlamaların batıda büyük oranda bittiğini ama hükümetlerin her şeyi kontrol etmeye alıştığı bölgelerde halen devam ettiğini öne sürdü.

Google Maps'te uydu görüntülerinin genellikle ancak yılda bir kez güncellenebildiğini ama buna rağmen bazı insanların sürekli gözetlendiği hissinden kurtulamadığını söyleyen Hanke, Street View'da ise kişilerin gizliliklerini sağlamak için yüzlerinin ve araç plakalarının otomatik olarak örtüleceği yöntemler üzerinde çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Adam haklı...İyi teknolojiler kötü amaçla kullanılıyor.Bilgisayar icat olmasaydı Google Maps'te olmazdı değilmi. Yada işlemci yada transistör yada yarı iletkenler vs.

adam doğru söylemiş google a çamur atmak moda oldu...

TR de ERGENEKON Dunyada GOOGLE :D

adamlar bedavaya herşeyi sunuyo bize tabi suçlarlar adamları paralı olsa böyle yapmazlardı

Terörle savaşan devletlerde şu konuda haklı. Operasyon yapılacak bölge ya da yapıların uydu fotoğrafını terörüstler nereden bulabilirler başka. Atış yapılacak mesafenin ne kadar olduğunu bile size söylüyor. İşte itraz edilen nokta bu. Google dan önce bir uydu fotoğrafı çektirmek 10000 dolar civarındaydı. Ayrıca neden bu fotoğrafı çektirdiğinizi sorup adınızı soyadınızı kaydederlerdi.
Ayrıca bir konu daha var. Kuzey Irakta asker olarak bir üs bölgesinde 4 ay askerlik yaptım. Türk üssünün tank dizilimi yapıların tamamı net bir şekilde gözüküyor Google Earth'de. Acaba amerikan üslerininde net fotoğraflarını bulabilir miyiz google maps ya da Google Earth'de?

Neden sadece Google Earth'ü suçluyorlar ki.. Nasa World Wild isimli NASA'nın bir programı var ve Google Earth teki tüm özellikler onda da var..Neden tek suçlanan Google???

hayırda bu görüntüleri nerdeyse canlı diyebiliceğimiz şekilde bir çok ülkenin elinde var zaten(kos koca turk ordusu bunu bilmiyormu) kaldıki 3-5 bin dolar ödeyipte çok kolay şekilde bu tarz programlar edilinebilir google maps dende kat ve kat kaliteli programlar koskoca roketi alicak parası olan orgut 3-5 bin doların hesabini yapmaz herhalde

israilde google mapımı kullanıyuormus roket atmak ıcın adamlar vatnını savunuyor bıde terorıs damgası yıyor bıden uzak dursun yarın oburgun vatanımız ısgal edılırse bu vatanın evlatlarıda aynı seyı yapar o zaman onlarada terorısmı dıyecegız kullanırlarsa kulansınlar bızene

google'yi böyle bir hizmet verdikleri için kıskanıp onu karalamaya çalışıyorlar.zaten roketi alan adam o roketi nereye atacağını çok iyi bilir."Cep telefonları bir yandan hayatı kolaylaştırırken, diğer yandan bomba ateşlemekte kullanılıyor" diye çok doğru demiş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play