Google, neden Motorola'yı satın aldı?

Google neden Motorola'yı satın aldı? Şimdi neler olacak? Merak edilen soruların cevapları içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Google, neden Motorola'yı satın aldı?
Google, Motorola Mobility'yi satın aldı

Google'ın 12.5 milyar doları gözden çıkararak Motorola Mobility'yi satın almasının arkasında hangi neden yatıyor? Bunun cevabı tabi ki mobil donanıma ve kritik önemdeki teknolojiye sağlayacağı daha kolay erişim ve daha geniş bir fikri haklar portföyü.

ABI Research'ten Kevin Burden'a göre bu satın almaya karşı "bir takım tepkiler" ortaya çıkacak, bazı uzun dönemli sorular akıllara takılacak. Örneğin Android'e olan gelişen endüstri desteği, Google'ın lisans sahipleri ile direkt rekabete girmesi sonucunda azalacak mı? Samsung, Huawei veya HTC gibi şirketler, stratejilerini rakip bir platform üzerine mi kuracaklar?

Burden, konu hakkında şunları söylüyor: "Google, lisans sahiplerinin Android'i yasal olarak korumada karşılaştıkları sorunlar hakkında nispeten sessizdi." "Şimdi tüm lisans sahipleri, yasal konumlarının sağlamlaştığını, ancak Android'e bağlılıklarının daha çok risk altında olabileceğini düşünüyor."

Burden, Motorola'nın telefon ve tabletlerin ötesinde dijital ev aletlerinde de güçlü olduğunu, Google'ın bundan faydalanabileceğini de sözlerine ekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bence google diğer telefonlara android işletim sistemini vermeyecek ve sadece motorola için üretecek ıphone gibi kendisine özel işletim sistemi yapıcak tabi bu dediğim en 2 yıl sonra

dandik çin malı epıl alın, yoksa sizid e dava ederler.

Ziyaretci iyice ucmussun baska alternatif patent sorunu olmayan sirketler var ayrica bazi firmalarin kendi ellerinde degisik gsm patentleri mevcut.
Google kendi telofonunu zaten cikartiyor sorun o degil sorun patent olaylari sadece bu noktadan sonra Android kullanan firmalar Microsoft ve Apple sirketlerine para vermiyecekler sistem daha olgun sekilde gelisme yapicak ve güvenceye alinacak en önemliside Android yükselmesi Google icin Market, Google maps, Google +, Youtube vs vs gibi alanlarda daha cok reklam ve para demek adamlar okadar kücük düsünecek tarzda bir sirket degil

Google, neden motorolayi satın almış olabilir.Bu çok basit. Birincisi android gibi bir işletim sistemin var.Ikincisi nexus one gibi cep telefonu kendin üretmek istiyorsun.Üçüncüsü tablet bilgisayara büyüyen ilgiden dolayı büyük bir markaya ihtiyacın var.Hepsi için motorola yeter.

Android öyle kolayca google un vermiyorum artık size lan diyebileceği birşey değil. Open Handset Alliance ın malı android. Samsung htc gibi şirketler patent konusunda daha rahat edeceklerdir artık.

logo'yu kim çizdiyse t-shirt'ü droid'in ağzına sokmuş.

@16:16
bence dedigin şey gercekleşirse cok kotu olur..
pek ihtimal vermiyorum acıkcası..

bence google diğer telefonlara android işletim sistemini vermeyecek ve sadece motorola için üretecek ıphone gibi kendisine özel işletim sistemi yapıcak tabi bu dediğim en 2 yıl sonra
---------------------------------------------------------------------------------

Google böyle bir şey yaparsa bindiği dalı keser. Androidi bitirir. Apple ile tek başına baş edemez.

google sadece patentler icin aldi motorola'yi gelecek telefonlerini motorola olarak uretmiyecek motorola ayri bir birim olarak calismaya devam ececek android'de diger telefonlarda calismaya devam edecek. yeni nexus yine baska bir firmadan cikacak

Motorola zaten bastan battığı için motorola adıyla çıkarılan ürünler motorolanin değil onu yürüten şirketin telefonları onlar. Motorola sadece telsiz üretimini gerçekleştiriyor. Google motorolayi satın alarak üstünden telefon çıkartacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play