Google Street View'dan yeni bir gaf daha!

Google'ın tartışılan hizmeti Street View'ın yakaladığı bu fotoğraf yeni bir tartışma yarattı...

  • Ümit Öncel
Google Street View'dan yeni bir gaf daha!
Google'ın görüntüsünde sokağın ön planda olması gerekirken dikkatleri bu manzara çekti.

Google Maps, pek çok insan için normal şartlarda gitme ve görme şansına sahip olamadıkları yerleri bilgisayarına getirmesi nedeniyle son derece popüler. Google da bu ilginin üzerine Street View hizmeti ile "sokak görüntüsü seviyesine" inerek, haritanın ötesinde gerçek sokak görüntüleri yayınlamaya başladı. Fakat yayınlanan görüntüler arasında öyleleri var ki, konu sokağın nasıl göründüğünden çıkıp, sokaktakilerin nasıl göründüğüne doğru kayabiliyor.

İşte geçenlerde Google Maps'te yakalanan bir görüntü. Madrid'te zor durumda kalan bir bayan, parketmiş bir arabanın arkasında görüntülenmiş. Bu görüntü Google Maps'te yayınlandıktan sadece bir kaç dakika sonra pek çok blog sayfasında görüntülendi. Olayı farkeden Google kısa zamanda bu fotoğrafı siteden çıkardı fakat tartışmalara engel olamadı. Daha önce yetişkinlere özel bir videocuya giren insanların görüntüleri veya parkta bikinisiyle güneşlenen bayanların görüntülerinin de yayınlandığı Google Maps'ın sokak görüntüsü seviyesi kişilik haklarını ihlal ediyor mu etmiyor mu?

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

vallaha beni hele bi görüntülesin dava açarım :D

Google bunları düşündüğünden böyle bir uygulama sunmuştur :)

sokağa işeyenin hiç mi suçu yok :)

kadın orta yerde neler yapıyor bide resmim çekilmiş diye itiraz ediyor

"Google Maps'ın sokak görüntüsü seviyesi kişilik haklarını ihlal ediyor mu etmiyor mu?" sorusu bence saçma bir soru çünkü adı üstünde sokak sokaklarda böle şeyler olursa bunda google'nin bir suçu yok suç orda o haltı yiyenlerin bence....

doğru demiyorum ama sokaktada ne yapılıp ne yapılmaması gerektiğini bilmeyenler için bir eğitimden geçmesi gerekiyor....

bayanın orda o hareketi yapması hiçte doğru değil neden google hatalı olsunki

o kadının yaptığıda bir acaip yani...

sokağı çekiyo koyuyo sokaktakiler dengesizse arabanın arkasına işiyosa google ne yapsın sanki google dedi git işe diye

kişiyi görüntülemeyi engellemek için zaten önüne geçilmiş yüzler blurlaştırılmış yani dava açma hakkımız yok gibi bişey bu arada modern halk diye adlandırılan madridin durumu ortada eminimi o fotoğafdaki kişi daha nice sokaklara imzasını bırakmıştır! o kadar özendiğimiz avrupa adap denilen olaydan bu kadar bihaberler işte bu olay türkiyede yaşanmış olsaydı o kişi kesin polislerce belirlenir ülke imajını zedelemekten hapse bile mahkum edilebilirdi

mükemmel bir resim :D

Bence google 'ın bu fotoğraflarda bir suçu yok. yapılmaması gereken birşeyi yapıyorsanız bunu gizli bir şekilde yapmaya çalışırsınız bu gayet doğaldır ama örnekte olduğu gibi dört tarafı kapalı bir tuvalette değilde sokak ortasında gizliliğinizi sürdürmeye çalışıyorsanız google veya kişisel bir kameranın hatta yabancı gözlerin sizi yakalamasından şikayet edemezsiniz. halka açık bir adult mağazasına girerken birinin sizi görmesinden de sikayet edemezsiniz çünkü zaten bunu o mağazaya girerken göze almışsınız demektir. kısacası ben google ın bu hizmetinin gizliliğe aykırı olduğunu düşünmüyorum bu olaylar zinciri tamamen kişilerin bilinçsizce yaptığı hatalardan meydana gelmektedir.

Google Maps'ın sokak görüntüsü seviyesi kişilik haklarını ihlal ediyor mu etmiyor mu?

Cevap:Hayır etmiyor.

haber iyi güzel hoşta.. üstüne birde chip yayınlamış resmi yakışmadı

Avrupalının nasıl iğrenç bir toplum olduğu bu resimle bir kez daha tescillenmiş oldu :D :D :p

iyi de o bayan deil ki erkek

evet street view o sokağın sakinlerinin nasıl huyları olduğunu da ortaya koyuyuor :) Yaşayacağınız yeri bulmak için birebir :D

durmak yok yola devam google :p

yaa ne kadar saçma aslında, ben kanerada çıkan birini bir daha ne zaman görürüm ki? Görsem de tanımam ki

"sokak görüntüsü seviyesi kişilik haklarını ihlal ediyor mu etmiyor mu?"
Etmez, sokak park, bahçe, cadde kamu alanıdır, evin kapısından içerisi özel hayattır.

O degilde sansur sadece plakaya konmus :)
mustehcen sahne var ayip birsey bu :o)

Nasil anladiniz erkek oldugunu hayret,
poposundanmi ahaha

"Nasil anladiniz erkek oldugunu hayret,
poposundanmi ahaha"

"....
İşte geçenlerde Google Maps'te yakalanan bir görüntü. Madrid'te zor durumda kalan bir bayan, parketmiş bir arabanın arkasında görüntülenmiş.
...
"
yazıyı bi oku istersen??

iyi de o bayan deil ki erkek
02 Ocak 2009 Cuma, 18:37

Oku diye tavsiye vermeden once bu cevabin neye binaen yazildigina bakin daha sonra egitim kursu verin sayin yorumcu.
ben okuyorum merak etmeyiniz.

yani o sokakta yaşayan ve penceresinden sokağı izleyen bir kişi bu manzarayı görürse hanımefendinin veya bey efendinin kişilik haklarını ihlal mi etmiş oluyor? uzaydan bile görülebilen bu manzara neden bir evin penceresinden rahatlıkla görülmesin ve neden bu kişilik hakları ihlali sayılsın?

olur böyle vakalar google amca yakalar

google'ın burada yapabileceği pek bişey yokki ne gafı! yinede kaldırmasına rağmen siz bu görüntüleri/haberi yayımlayarak daha çok ifşa olmasına neden oluyorsunuz. sizin yaptığınıza ne demeli?!
gafın gafı mı? chip'e böyle haberler yakışmıyor...

Arkadaşlar son noktayı ben koyuyorum o resimde görünen kişi homosexüel. Etek giymiş bir erkek. Bunu anlamak çok kolay. Saç tıraşından anlayabiliyorsunuz.

Sen de yorum yaz