Google, yağmur için hazırlık yapıyor...

Google, sürücüsüz otomobillerine şimdi de yağmurla başa çıkmayı öğretiyor...

  • Levent Öztürk
Google araçları yağmuru öğreniyor...

Google'ın sürücüsüz otomobil filosunun büyük bir kısmı, genellikle yağmursuz olan Kaliforniya'da yer alıyor. Ancak firma, artık filosunu daha farklı hava şartları ile de baş edebilir hale getirmek istiyor. Bu da algılayıcılar için silecekler ve koruyucular anlamına geliyor.

Otonom araçlar hakkındaki en son aylık raporunda Google, kötü havanın getirdiği zorlukların bazılarından bahsetmişti ve her hava şartında çalışabilecek bir araç üretmek için planlarını duyurmuştu. Yağmurlu havanın insan sürücüleri, düşük görüş mesafesinden dolayı endişelendirdiğini söyleyen Google, özellikle kamera ve lazerlerle çalışan algılayıcıların da benzer sorunlar ile karşı karşıya olduğunu söylüyor. Firma, ön camda bulunan sileceklere benzer bir sistem üreterek algılayıcıların her zaman mümkün olan en iyi görüşe sahip olmaları için uğraştıklarını söylüyor.

Neyse ki radarlar yağmurdan veya egzoz dumanından etkilenmemekte ancak diğer algılayıcılar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Google mühendisleri bu sorunları çözmeye çalışıyor ve şu anda otonom araçlar, sıkıntılı bir hava durumu ile karşılaşırlarsa, yolun kenarına park edip bekliyorlar.

Google'ın söylediğine göre araçlar, yağmurlu hava şartlarında yağmurun şiddetini ve sürüş yeteneklerini ne kadar etkilediğini hesaplıyorlar. Daha sonra da araçlar, aynı insan sürücüler gibi, daha dikkatli bir şekilde ilerlemeye başlıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Hidrofobik kaplama diye bir şey var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play