Google, zararlı taşıyan 13 uygulamayı sildi!

Google'ın Play Store'dan kaldırdığı bu 13 uygulamadan birini kurduysanız, başınız dertte olabilir!

Google, zararlı taşıyan 13 uygulamayı sildi!

Play Store'da yüksek puanlarıyla dikkat çeken 13 zararlı uygulama, araştırmacılar tarafından keşfedilmelerinin ardından kaldırıldı.

Lookout, sözkonusu uygulamaların Brain Trust adlı zararlı ailesine ait olduğunu ortaya çıkardı. Bu açığa sahip uygulamalar cihazınıza root (kök) erişimi sağlayabiliyor ve onu fabrika ayarlarına döndürseniz bile hayatta kalabiliyorlar. Büyük yıkımların ardından hayatta kalabilen hamam böceklerini andıran uygulamalar, Play Store'da birbirlerine yüksek puanlar verme kabiliyetine sahipler. Cake Tower ve Honey Comb gibi uygulamaların ortalama 4,5 yıldıza sahip olmasının nedeni de bu.

Lookout'a göre zararlının geliştiricileri, hangi tür uygulamaların yükleneceğini seçme ve daha fazla kullanıcıya ulaşma konusunda oldukça sabırlı davranmışlar. Ancak Google'ın kontrolündeki Play Store'da bu tür uygulamaların dolaşıyor olması gerçekten endişe verici.

Bahsi geçen 13 uygulamanın tam listesi!

Yukarıdaki uygulamalardan birini indirdiyseniz, Lookout Security uygulamasını kullanarak telefonunuzda zararlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Lookout, zararlının sıfırlama işlevini aşabilme yeteneğinden dolayı stok ROM'u indirip cihazınıza kurmanızı tavsiye ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Vallah ben boyle seylerle urasmam chip. Benim 3 oyunum var cepte . 1 clash of king. 2 asphalt7 8 oynayamiyirum cunkunhille yapttim:). 3 te earth and legend harika bir oyun 3D RPG ..

Sonra derlerki "bisim marketimiz çok büyük efendimisss bir sürü uygulamamısss varrrrr" Google playi tasvir etmek gerekirse şöyle tasvir edebilirim. Karşınızda istanbul şehir çöplüğü var ve siz ordan işe yarar bişey bulmaya çalışıyorsunuz. Çalışırkende etraftan hastalıklar bulaşabiliyor. Aynı şey telefon içinde geçerli. işe yarar uygulama bulmaya çalışırken telefona HOOOOOOOOOP virüs bulaşıyor sonra vay efendim android şöyle böyle. Kullanan sensin ağlamayacaksın yavrum.

@11 Ocak 2016 10:59 Malesef firmalar güvenliğe ve işe yararlığa göre denetleme yapmıyorlar ama uygulama firmaya rakip derecede iyi ise silebiliyorlar bile. Böyle giderse bu işlerin düzelmesi zor...

Android kullanmayıp da Androide çemkirenler çenenizi kapatabilir misiniz?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir