Google'a yöneltilen suçlamalar bitmiyor!

Google'ın adeta yakasına yapışan AB Komisyonu, internet devini yeni bir iddia ile bir kez daha suçladı!

  • Levent Öztürk
Google'a yöneltilen suçlamalar bitmiyor!

Avrupa Komisyonu, bir kez daha Google'ın peşine düşmüş durumda ve teknoloji devinin konumunu kullanarak kendi alışveriş hizmetine, arama sonuçlarında öncelik verdiğini iddia etmekte.

Komisyon üyesi Margrethe Vestager, yaptığı açıklamada Google'ın hayatımızı değiştiren pek çok yenilik ve ürün geliştirdiğini ancak bunun, Google'a diğer firmaların rekabet şansını kısıtlama hakkını vermediğini söylemekteydi. Açılan davanın ilerlemesi için ise artık Google'ın iddialara cevap vermesi bekleniyor. Söylenenlere göre teknoloji devi, 3 milyar avroya kadar bir ceza ile karşı karşıya.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, yeniliklerinin ve ürün geliştirmelerinin Avrupalı tüketiciler için seçenekleri arttırarak rekabeti desteklediğine inandıklarını söylemekteydi. Sözcünün belirttiğine göre firma, Komisyon'un yenilenen davalarını inceleyerek önümüzdeki haftalarda detaylı bir cevap sunacak.

Kaliforniya merkezli firma aynı zamanda da Android yazılımındaki davranışları için de AB tarafından incelenmekte.

Vestager'in söylediğine göre yapılan incelemeler, Google'ın AB anti-tekel kanunlarının dışına çıktığını göstermekte ve Komisyon, Avrupalı pazarlarda adil bir rekabetin olması için harekete geçmiş durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Tizen ve huawei nin işletim sistemi yeni telefonlarda çıkarsa rekabet olur. Bence android linux (zaten linux ama farklı anlamda) gibi olmalı. Yani android tabanlı bir sürü işletim sistemi yapılmalı. Şuan var ama tasarımı saf android. Farklı tasarımlı olmalı.

Google o kadar çok suçun içindeki, yöneltilen suçlamaların kısa zamanda sonu gelmesi zor görünüyor... Dijital kanunların, gelişmeler karşısında yetersiz kalması ile insanları adeta kendilerine köle olarak gördükleri için türlü türlü dayatmalar yapıyorlar... Hatta bir tık öteye giderek, dayatmalara karşı çıkanları "o zaman hizmetimizi kullanmayın" diyebilmez utanmazlığını da gösteriyorlar... Google, Facebook, Apple ve Microsoft, insanları köleleleri olarak görmekten vazgeçirilmek zorunda...

Gaz alma amaçlı göz boyamalık eylemler bunlar. Google`ın son zamanlarda göze batan vukuatları olunca böyle senaryolarla Google`ı aklamaya çalışıyorlar. Google`ın kurucuları daha lisede sürünüyor iken devleşen dev rakip firmayla senelerce uğraşıp baş edemeyince, rakip firmanın başına kendi çalışanını gönderip milletin gözünün içine baka baka firmayı içerden çökertip yok olma raddesine getiren bir firmaya verilen 3 milyar Dolar ceza, ceza değil; göstermelik bir cezadır. Ceza caydırıcı olmalıdır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost