Görünmez olma hayali gerçek oluyor!

ABD'li bilim adamları görünmezlik hayalini gerçeğe dönüştürmek üzere. Detaylar burada...

Görünmez olma hayali gerçek oluyor!
Filmlere konu olan görünmezlik, yakın gelecekte gerçek olabilir...

California Üniversitesi'nde ABD ordusunun finansman katkısıyla yapılan deneylerde, ışığın yönünü değiştirebilen malzemeler üretildi. Bu malzemelerin kullanımıyla birlikte görünmezliğin keşfinin yapılabileceği belirtildi.

Science ve Nature dergilerinde bu hafta yayımlanacak raporlarda yer alan gelişmeye göre, gelecekte insanı görünmez kılan pelerinlerin, tank ve gemileri görünmez yapabilen kalkanların inşası için temel atılacak. California Üniversitesi'nin ışığın güzergahını değiştiren malzemeler üretmesi, görünmezlik keşfiyle ilgili yapılan araştırmalarda bir çığır olarak gösterildi.

Reuters

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

görmeden inanmam :D

Işık kırılabilir ama kırılan ışığı temiz tutmak başlı başına bir sorundur ayrıca bir tank paletinde ışığı kırmak hemen hemen imkansızdır çünkü palet hareketli bir parçadır aynı zamanda tankın bütün ağırlığı üstünde olduğu için bu parçaya bu sistemi uygulayamazsınız ve malumunuz çok çabuk kirlenir kirli bir materyalde de ışığı kıramazsınız heryerini sabit bir parçayla kaplamanız gerekir ama bu tank paleti için pek uygun bir yapı oluşturmaz. Uçak ışığı kırmak için daha uygun bir kalıptır çünkü komplike parçaları daha azdır.

görünmezlik bir gün gerçeğe dönüşürse yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olur.

Bu gorunmezlik gerceklesirse savas felan yalan olur.

alito arkadaş bilimsel bir açıdan çok doğru yaklaşmış. katılıyorum.

Biliyoruz ki bir nesneyi görebilmemiz için o nesneden yansıyan ışığın gözümüze gelmesi lazım. Işığın yönünü değiştirmek bence tam görünmezlik için yeterli olmayacaktır. Çünkü kişi/araç/nesne, bakan kişiye arkasındaki nesnelerden ışık gelmesini engelleyecektir. Predator veya Alien vs Predator izlemiş olanlar ve AvP oynamış olanlar görmüşlerdir, predator her ne kadar gizlense de bulanık bir görüntü ortaya çıkardı. Bu ona benzeyebilir. Ama olursa da çok iyi olur çünkü müthiş bir kamuflaj yöntemi. Çölde, denizde veya ormanlık arazide bu şekilde gizlenip düşmanını bekleyen askeri vb düşünün. Büyük avantaj...

şafak demiş comoloko yaw ne görünmeziii !!

Ayna icat olalı baya oldu aslında ama:)

Tamam da bu teknoloji yıllardır var ve geliştirilmeye devam ediliyor... "Çölde askeri düşünsene" demenize gerek yok IRAK SAVAŞINDA AMERİKAN ASKERLERİNİN BİZZAT KULLANDIĞI TEKNOLOJİ...

Ama tabii o nano teknoloji ile geliştirilmiş elbiselerdi ve aynı cam bardak saydamlığında idi.

Yine yıllar önce japon bilim adamlarının geliştirdiği çok küçük optik aynaların kullanılarak yapıldığı elbiseler de var. Nano teknoloji ile olmamasına rağmen optik teknolojisi ve küçük aynalarla kullanılan o elbisenin de görüntüleri internette mevcut ve gayet de başarılı. (tabii 3-4 sene önceki görüntülerden bahsettiğim için adres şu an aklımda değil)

eee sonuç...Amerika dünyanın canına daha çok okuyup daha çok sivil mi öldürecek?

istedikleri kadar görünmez olsun bizim kilere sökmez =)=) bi yolunu bulur görürüz biz, güneş gözlüğü takarız =)=)

teknoloji hep bir devir döngü içerisinde: amerikalı bilim adamları görünmezliği bulurlar bu kezde görünmez olan şeyleri görünür yapmak için alet cıkarırlar...

o nu herkes yapabilir onemli olan gorunmeyenleri gostermek olacak mesela seytan veya cin gibi olan seylerin nerede ve nasil yasadigini bilmek gormek isterdim.

nekadar berbat bir dünyada yaşıyoruz.adamlar yakında ölümsüzlüğede bir çare bulurlar benim merak ettiğim günümüzde insanlar kanserden dökülmeye başladı ama buna bir çare bulma mücadelesi veren yok tabiki kanserin ilacı yıllar öncesinden bulundu ama malesef 100 milyarlarca dolarlar dönen bu ilaç sektöründe neden çıkarsınlarki.sorarım sizlere bu yaşadığımız dünyada insan hayatından ucuz birşey varmı.yorum size kalmış.

aman ampülcülerin eline geçmesin :D yanlışlıkla kendilerine zarar verirler.

Eğer bu olursa yani bir çağa girilir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir