Hackintosh cephesinin eli bu kez çok güçlü

Apple'ın açtığı tüm davalardan yenik ayrılan klon Mac cephesi pes etmiyor. İşte yeni saldırı planı.

  • Ümit Öncel
Hackintosh cephesinin eli bu kez çok güçlü
Yeni savunması Psystar'ın en baştan beri ileri sürdüğü en ciddi iddialardan oluşuyor.

Satışını sadece Apple'ın yaptığı Mac OS işletim sistemini, keni sistemlerinde çok ucuza satmaya başlayan ve bunu yaparken Apple'ın kullanım sözleşmesini çiğnediği için Hackintosh olarak anılan Psystar, yeni bir çaba için son kez ayağa kalktı. Anımsayacak olursanız önce Apple , Psystar'a dava açmış, Psystar ise farklı bir dava ile karşılık vermişti. Anlaşma ihtimalleri suya düşünce Apple'ın lehine çıkan karara , Psystar komik bir iddia ile karşı çıkmıştı. Fakat artık giderek bir Brezilya dizisini andırmaya başlayan bu olaylar Psystar'ı yıldırmayı başaramadı. Kanunlarda buldukları yeni bir madde, Hackintosh'çuları yeni bir deneme daha yapmaya yöneltti. Üstelik bu kez elleri oldukça güçlü gibi görünüyor.

Apple'ın şikayeti, Psystar'ın, lisans hakları Apple'a ait yazılımların yüklü olduğu bilgisayar satmasıydı. Bunun üzerine Psystar, sattıkları tüm yazılımların ya doğrudan Apple'dan, ya da Apple'ın yetkili satıcılarından satın alındığını belgelerle mahkemede ispatladı. Satılan tüm yazılımların yasal bir şekilde Apple'dan satın alınmış olduğu için, bahsi geçen yazılımları ikinci kez satmalarının önünde bir engel olmadığını iddia ediyorlar. Üstelik bunu söylerken ABD'de 1976 yılından beri yürürlükte olan bir kanun maddesinin de altını çiziyorlar. Bahsi geçen 1908 numaralı madde, yasal bir şekilde satın alınmış telif hakları korunan bir ürün veya eserin, yeni sahibi tarafından istediği gibi ücretsiz olarak verilebileceği veya yeniden satılabileceğini söylüyor. Bu yüzden Psystar, Apple'ın kendi satın almış olduğu Mac OS koyalarını nasıl ve ne şekilde satacağına karışamayacağı iddiasında bulunuyor.

Daha önceki gülünç iddialarından sonra Psystar'ın mahkemede ilk kez bu şekilde ayağı yere basan bir savunma yapmış olması herkesi şaşırttı. Bakalım Apple'ın avukat ordusu bu saldırıyı savuşturabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

**Apple'ın avukat ordusu**
:D:D

şimdi bu dava aplle ı korkutuyor hali ile
çünkü o çok güvendikleri her yerde ballandıra ballandıra anlattıkları işletim sistemi kontrolsüz bir şekilde piyasaya yayılacak.
hali ile o stabil !!! işletim sistemi için bir dünya virüs trojen çıkacak ve daha neler neler. tabi elinde kendi üretip satmaya çalıştıkları makinelerde kalacak. yani nerden bakarsan bak zarardan başka bişey yok.

süper yaaa:D bu sefer kazanırlar inş

bir yazılımcının kendi kafasına göre yaptığı (hacklediği) işletim sistemine güvenemem apple kendi çıkarana kadar kullanmam ama hackintoshçuları destekliyorum :D

Apple çok mazlumun ahını aldı ahhhh ahhh... Steve Jobs neden birden çöktü sandınız. Allahın sopası yok. Allah sen koru yarappim !!!!

"Üstelik bunu söylerken ABD'de 1976 yılından beri yürürlükte olan bir kanun maddesinin de altını çiziyorlar. Bahsi geçen 1908 numaralı madde, yasal bir şekilde satın alınmış telif hakları korunan bir ürün veya eserin, yeni sahibi tarafından istediği gibi ücretsiz olarak verilebileceği veya yeniden satılabileceğini söylüyor."

Ben mi yanlış okuyorum ne anlamadım ama. Burada ücretsiz dağıtılır veya yeniden satılır deniliyor. Ücretsiz Çoğaltılıp Satılamaz denilmiyor ki ?

adamlar bu sefer işi götürcek galiba...

normal bir bilgisayar toplayıp içine mac os x leopard kurun aynı şey.
ama bende destekliyorum psystar'ı 1.500 $lık bilgisayarını beğendim.

"Ben mi yanlış okuyorum ne anlamadım ama. Burada ücretsiz dağıtılır veya yeniden satılır deniliyor. Ücretsiz Çoğaltılıp Satılamaz denilmiyor ki ?"

MacOSX'i sadece isletim sistemi olarakta satin alabiliyorsunuz yani apple dan isletim sistemi alip bu oc lere kurulabilir demek istiyor galiba yada kendileri lisansli macosx alacak bu bilgisayarlarla birlikte satacak.
Bunun boyle olacagi zaten belliydi, cunki MacOSx'in x86 versionunu yaptiktan sonra bu kapi herkese acildi, eeepc lere bile kuruyorlar.
zaten normal bir kisinin elinde macosx varsa normal bilgisayarinada yasal olarak kurabilir.

güzel günler göreceğiz güneşli günler.

"Ben mi yanlış okuyorum ne anlamadım ama. Burada ücretsiz dağıtılır veya yeniden satılır deniliyor. Ücretsiz Çoğaltılıp Satılamaz denilmiyor ki ?"

İyide sana kim çoğalttıklarını söyledi ki? Her sattıkları bilgisayar için Apple'dan bir lisans alıyorlar. Bunda anlamıyacak bişey var mı??

bu iş karışacak gibi gözüküyor....

Microsoft hakkinda acilan davalara bakiyorsun karsiliginda Maca bakiyorsun hangisi tekelci belliyken bunlara kimse bir sey demiyor.
Adamlarin ne pc nede cep ürünlerine istemedikleri hic bir sey kuramiyorsun üstelikde kendi istediklerini zorla impoze ediyorlar buna ragmen haklarinda 1 tane bile dava yok güzel is.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play