Hangi işlemci en iyi fiyat/performansı sunar?

Güncel işlemcileri fiyat/performans açısından karşılaştırdık. Hangi iş için hangisini tercih etmeli?

Intel ve AMD'nin fiyat kırma yarışı iyice kızışmışken, işlemci satın almak için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Güçlü çift çekirdekli işlemciler dahi, cebinizi fazla aşındırmadan, bilgisayarınız için yeterli gücü sağlamakta. CHIP Online, fiyat / performans işlemcilerini, uygun oldukları sınıflara göre sıraladı ve değerlendirdi.

İşlemci, hiç şüphesiz, bilgisayarınızın donanımsal açıdan kalbidir. Çoğu senaryoda en önemli rolü her zaman işlemciler üstlenir. Ses ve video işleme gibi işlem ağırlıklı uygulamalar, güçlü - tercihen çok çekirdekli - işlemcilere ihtiyaç duyar. Aynı şekilde oyuncuların da, masraftan kaçınmayıp çift çekirdekli, hatta dört çekirdekli işlemcilere yönelmeleri tavsiye edilir. Fiyat açısından bakacak olursak; bugün düşük model numaralı işlemciler dahi, küçük fiyatlara oldukça yüksek performans sunuyorlar.

Sizler için fiyat / performans oranı en iyi işlemcileri aradık. Teknik verilerin yanında, bu işlemcilerin kullanımının uygun olduğu alanları da (oyun, ofis vb.) açıklıyoruz. Overclock tutkunları için de özel bir sayfada, işlemcilerini en zorlu koşullarda dahi soğuk tutacak üç soğutucuyu tanıtıyoruz.

Tasarruf Sevenlere: Fiyat / Performans İşlemcileri

Fiyat Şampiyonu: Intel Core 2 Duo E8400

Birçok kullanıcı kendine şu soruyu sormuştur: "Verdiğim her liraya karşılık ne kadar performans alıyorum?" Bu makaleyi okuduğunuzda sorunuzun yanıtı az çok belli olacaktır. Fiyat / performans şampiyonu işlemcileri sizlere tanıtıyoruz.

Bir işlemcinin fiyat / performans oranı nasıl hesaplanır? Bu sorunun cevabı gayet basit işlemlerin arkasında gizli. İşlemcinizin performans puanını iki kez kendisiyle çarpıp, fiyatına böldüğünüzde, (belirli bir işlemci referans alındığı takdirde) fiyat / performans skoru ortaya çıkar. Testleri yaptığımız sistemde Intel işlemciler için Asus P5K, AMD işlemciler için ise Asus M3A32-MVP model numaralı anakartlar kullanıldı. Ekran kartı olarak her iki test sisteminde de Nvidia GeForce 7800 GTX kullanıldı.


Fiyat Şampiyonu: Intel Core 2 Duo E8400

Fiyat Şampiyonu: Intel Core 2 Duo E8400Intel bir adım önde: Firma bu sıralar sadece en hızlı işlemcileri değil, aynı zamanda fiyatını en çok hak eden işlemcileri de üretiyor. Core 2 Duo E8400, Wolfdale çekirdeğini baz alıyor ve 45 nm tekniği ile üretilen Penryn ailesinin bir üyesi. İşlemcinin hızı 3.0 GHz, FSB (Frontside Bus) hızı 1.333 Mhz, Level 2 Cache büyüklüğü 6 MB ve termal güç tasarımı (TDP - maksimum yükte çıkardığı ısı miktarı) 65 Watt mertebesinde. PCMark05 testinde 7.674 puana ulaşan işlemci, Doom 3'te 127 kare / saniye hızını yakaladı.

Core 2 Duo E8400, tüm sistemler için uygun bir işlemci olarak göze çarpıyor. Sadece ofis ve internet amaçlı bilgisayarlar için fazla güçlü olan E8400, oyuncuları ve video-ses tabanlı multimedya uygulamaları kullananları memnun edecek bir performans sunuyor. Doğru anakart ve soğutucu ile, bu güçlü çift çekirdekli işlemciden, daha da fazla performans almanız mümkün.

Fiyat: Yaklaşık 290 YTL


AMD'den Düşük Fiyata Yüksek Güç: Athlon 64 X2 5000+

Fiyat Şampiyonu: Intel Core 2 Duo E8400AMD'nin çift çekirdekli işlemcisi Athlon 64 X2 5000+, çok uygun fiyatı ve yeterli performansıyla göz dolduruyor. 2.6 GHz hızında çalışan işlemci, 1 MB Level 2 tampon belleğe sahip. Intel'in E8400'ü gibi 65 Watt'lık TDP değerine sahip "Brisbane" çekirdekli işlemci, E8400'ün aksine 65 nanometre üretim tekniği ile geliştirildi.

X2 5000+ ile 105 YTL karşılığında oldukça iyi sonuçlar almanız mümkün: PCMark 05'te 5480 puan almayı başaran işlemci, Doom 3 testinde ise saniyede 107 kare görüntüledi. AMD Athlon 64 X2 5000+ hem ofis ortamında, hem de multimedya uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilecek bir işlemci. Fiyatı zaten çok uygun olduğu için, daha da düşük fiyatlı modellere yönelmek, çok kısıtlı bir bütçeye sahip değilseniz doğru değil. Güçlü bir ekran kartı eşliğinde X2 5000+, oyunlar için de gayet yeterli performans sağlamakta.

Fiyat: Yaklaşık 105 YTL


Fiyat Şampiyonu: Intel Core 2 Duo E8400Dört çekirdekte fiyat / performans: Intel Core 2 Quad Q6700

Dört çekirdekli bir işlemci satın almayı planlayanlar, Q6700'ü mutlaka değerlendirmeli. Her ne kadar, 65 nm mimarisi ile biraz demode görünse de, 2.66 GHz'lik hızı ve 8 MB'lık L2 tampon belleği ile Q6700 hala etkileyici. İşlemcinin tam performans göstermesi için, 1066 MHz FSB destekleyen bir anakartta kullanmanız gerekiyor.

Q6700, 95 Watt'lık TDP değeri ile çift çekirdekli emsallerine kıyasla daha fazla güç tüketiyor. Ancak performansı da aynı ölçüde daha fazla. Testlerimizde PCMark05'ten 8450 puan alan işlemci, Doom 3'te ise 120 kare / saniye performansına ulaştı. Bunlar rekor değerler olmasa da, birçok kullanıcı için fazlasıyla iyi.

Q6700'ü, dört çekirdeği tam anlamıyla kullanabilecek kullanıcılara kesinlikle tavsiye ediyoruz. Ancak şu an için bu grubun fazla üyesi olmadığını da söylemeliyiz. Q6700'ün gerçek anlamda gücü, sadece bazı oyunlar ve kimi profesyonel uygulamalarda tam anlamıyla ortaya çıkıyor. İşlemci, gelecek için de hazır: Dört çekirdek için optimize edilmemiş uygulamalarda da Q6700 gayet hızlı.

Fiyat: Yaklaşık 420 YTL

Doğru Soğutucuyla İşlemcinizin Limitlerine Ulaşın

Doğru soğutma: Performansın ana bileşeni!

Soğutma için çoğu zaman işlemciyle beraber gelen soğutucu yeterli olacaktır. Bu soğutucular, AMD veya Intel tarafından işlemci paketine dahil edilirler. Overclock tutkunları ise, daha sessiz ve daha güçlü soğutma sağlayan özel çözümlere yönelirler.

İşlemciniz için soğutucu alırken, hangi işlemci türlerine uyumlu olduğunu mutlaka araştırın. Her soğutucu, her yuvaya uyumlu değildir; aynı şekilde her soğutucunun gücü, her işlemci için yeterli olmayabilir. Standart soğutucudan farklı bir model almaya karar verdiğinizde, sorunsuz overclock denemeleri için en az 70 lirayı gözden çıkarmanız gerekir.


Doğru soğutma: Performansın ana bileşeni!Sisteminizin Kalbini Soğuk Tutun: Scythe Ninja 2

Scythe'nin soğutucu uzmanları, oldukça başarılı ilk modelin takipçisi Ninja 2 ile yine karşımızda. Soğutucu hem Intel LGA775, hem de AMD AM2 / AM2+ işlemci yuvalarına uyumlu. Aynı şekilde daha eski olan Soket 939 (AMD) ve Soket 478 (Intel) desteği de mevcut. Bu bilgiler ışığında, Ninja 2'nin güncel tüm işlemcilere uygun olduğunu söylemek mümkün. Ninja 2, Core 2 Extreme gibi yüksek ısı yayan işlemcileri bile kolayca soğutmayı başarıyor.

Soğutucu ile beraber gelen fan, 1000 devir / dakika (1000 rpm) hızı ile hava akışını oldukça sessiz bir şekilde sağlıyor. Yine de soğutucunun tam anlamıyla sessiz olduğunu söylemek mümkün değil. Bu açıdan sessiz ev sineması sistemleri için çok uygun bir model olduğu söylenemez. Zaten soğutucunun montajı zorlaştıran devasa boyutları, bu tür PC'ler için uygun bir model olmadığını gösteriyor. Anakartınızı kasadan çıkarmanız, soğutucuyu monte ederken büyük kolaylık sağlayacaktır.

Fiyat: Yaklaşık 80 YTL


Lüks Soğutma İçin: OCZ Vendetta 2

Doğru soğutma: Performansın ana bileşeni!OCZ Vendetta'nın gücü, 120 mm yüksekliğindeki dev alüminyum soğutucusunda saklı. Termal iletken macun ile beraber işlemcinin üstüne oturan soğutucu, AMD ve Intel'in güncel LGA775 ve AM2 / AM2+ işlemcilerini destekliyor. Soğutucu ile beraber gelen 120 x 120 x 25 mm boyutlarındaki fan, dakikada maksimum 1500 devir dönerek hava akışını sağlıyor. OCZ'nin fanı, oldukça sessiz çalışmasıyla göze çarpıyor. Sessiz PC'ler için yüksek performanslı soğutma sağlayan Vendetta 2'nin montajı için yine, Ninja 2'de olduğu gibi, anakartınızı kasadan ayırmanızı tavsiye ederiz.

Fiyat: Yaklaşık 85 YTL


Buz Gibi: Zalman CNPS 7700-Cu

Doğru soğutma: Performansın ana bileşeni!Zalman CNPS 7700-Cu, ismini bakırdan (Cu) alıyor. OCZ ve Scythe'nin dev soğutucularının aksine, bu soğutucu yükseklik yerine genişliği ile öne çıkıyor. Bu sebeple, CNPS 7700-Cu'yu almadan önce, işlemci etrafında yeterince boş alana sahip olduğunuza emin olun. Anakartınızda büyük boyutlu kuzey köprüsü soğutucuları veya farklı soğutucular mevcutsa, Zalman CNPS 7700-Cu yerine, daha yüksek yapılı soğutucuları tercih etmeniz gerekecektir.

Hava akışını sağlayan fan, soğutucuya entegre olduğu için, Zalman fan kalitesine azami önem vermiş. Yüksek kaliteli fanın, 2000 devirlik maksimum hızında dönerken dahi, duyulması oldukça zor. En konforlu kullanım, otomatik hız ayarı aktifken sağlanıyor. Böylece fazla ısınmayan işlemci modellerinde, fan 1000 devir / dakika hızında kesinlikle duyulmayacak kadar sessiz çalışabiliyor. Diğer iki modelde olduğu gibi, Zalman CNPS 7700-Cu'nun montajı için de, anakartınızı montaj öncesi kasadan ayırmanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde, satın almadan önce anakartınızda bu soğutucu için yeterli alan olup olmadığını da mutlaka kontrol etmelisiniz.

Fiyat: Yaklaşık 75 YTL

İlker Düzgören

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

baslik ucuz islemci rehberi ,fiyatlar ise 290 ve 420 ytl ..yani basliklara biraz dikkat edilmeli artik.i

Bunun neresi fiyat/performans karşılaştırması anlayamadım. Intel'in işlemcisi 290 YTL, AMD'nin işlemcisi ise 105 YTL. İki işlemci üreticisinin de aynı fiyat mertebesindeki uygun işlemcileri karşılaştırılmalıydı. Şahsen ben 290 YTL Intel'e vereceğime, 105 YTL verir, biraz daha düşük performanslı AMD işlemciyi tercih ederim. Yani o parayı verdikten sonra gider çift işlemcil bir anakart alırım, üzerine bu işlemciden iki tane takarım yine daha ucuza gelir.

adamlar size fiyatına göre en iyi işlmecilere yöbenltmeye çalışıyor.sanki herzaman işlemci alıyosunuz adam akıllı işlmeci alın uzun zaman kullanın.60-70 lira fazla almamazlık edenleri ileride anlar zaten,terfi parası verirken biz hala bu işlemcileri kullanırız.arkaaşta yazmış neresi ucuz diye kareşim bilmiyumusun daha ucuzunun olmadığı sürüyle site var bak fiyata git al 60 liraya işlemci.

ucuz etin suyu cabuk kokar bence intel hak ediyor 290 çok diyor acaba kendisi bi işlemci üretseydi ne kadar fiyat alırdı çok merak ediyorum ona kalırsa arkadaşım paraya kıyamadı 3800 aldı ucuz diye şimdi sistemi değiştirmeye kalktı eski pc parçaları hiç birisi yeni toplayacağı sisteme uymuyor 3800 939 pin yani sadece ddr ama yeni sistem ddr2 940 işte fark burda hesap ettik 1100 ytl ye patlıyor çünkü eski sistemin hiç biri olmuyor :) o zaman bunu düşünerek yola çıksaydı şimdi bu zarara uğramazdı eşşekler gibi pişman

1-) INTEL C2D E2160----------> 60$ (3ghz'de rahatlıkla çalışabiliyor.)
2-) INTEL Q6600---------------> 200$ (3.2ghz'de rahatlıkla çalışıyor)
3-) AMD X2-3600--------------> 50$ (2.5ghz'de rahatlıkla çalışıyor.)

bence bu işlemciler şu anda en iyi fiyat performans verenler.

Parası olan alsın arkadaşlar, para bayılmak hoşunuza gidiyor herhalde Intel'e... İşlemci üretseymişim... Bana söyleyeceğinize siz üretin, ben elektronik mühendisiyim, sizin kadar bilemiyorum kusura bakmayın. Millet asgari ücrete çalışıyor, size o fark az gelebilir ama bazı insanlar için o para çok kıymetli. Onu da alsanız ötekini de alsanız 2 yıl sonra hepsi çöpe dönüşecek. Sanki 10 yıl kullanacaksınız onu alınca. Ben hala 3-4 yıl önceki bilgisayarımı kullanıyorum. Oyundan başka birşey bilmeyip de sen üretseydin kaça satardın diye absürd laflar etmeyin. İşlemci üretiminin en zor aşaması tasarımıdır, ar-ge masrafı en büyük payı alır. Bunun haricindeki masraflar hiç de büyük şeyler değil.

Saygılar.

fiyat/performans oranını değerlendirisek burda 105 ytllik amd 1.sırada.intelin fiyat nerdeyse 3 katı ama performansı 3 katı değil.

millet birdenbire overclock canavarı olmuş alla allah...

kabullenin bu İNTELIN son o.c devri nehalemle o.c bitiyor,

F/P'de AMD'nin eline kimse su dökemez ama O.C. konusunda Intel'in gerisinde. AMD'nin O.C. konusunda yenilikler yapması lazım

kardeş o zaman sen pentuım 3 kullan 64 mb ram nasıl olsa çöpe gidecek hiç gerek yok kimsede kimseye zorla mal satmıyor

yüksek fps düşük fiyat için amd ;)

Yaklaşık 4 yıldır AMD kulanıyorum. Sistemimi 6 ay önce yeniledim ve tekrar AMD aldım. Hiç bir sorun veya sıkıntı ile karşılaşmadım. Performans olarak Intel muadili ile hiç bir farkı yokken neden Intel'e daha çok para ödeyeyim. Hem de sırf adına para veriliyor.

Unutmayın ki; piyasa 64 bit teknolojisini AMD tanıtmıştır.

BEN INTEL İŞLEMCİLİ BİLGİSAYAR ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUM FAKAT BİLGİSYARCI AMD EM UCUZ EM DAHA HIZLI DEDİ.ONDAN AMD ALDIM AMA INTEL İN HIZINI BİLEMEM

64bit bir pazarlama stratejisiydi.Şu anki kullanılan programların %99'u 32bitdir.Geriye kalanların çoğu da 16bitdir.64bit sadece spesifik işlerde kullanılan,son kullanıcının kolay kolay faydasını görmeyeceği bir özellik.AMD zamanında bu yüzden çok eleştirilmişti.Tabi o zamanlar AMD ve INTEL kalite farkı bugünkü kadar değildi.AMD isteği gibi pazarlama taktiklerine gidiyordu.Artık kullancılar uyanık.(en azından yurtdışında böyle)Bu da kar ve zararlara yansıyor.Artık hilelerle satış dönemi bitti.3çekirderk işlemci çıkarıp satmasını artık bekleyemezsiniz.Herkes biliyor ki programlar kodlanırken bazı öngörüler yapılır.Bu da işlemcilerin 2 ya da 4 çekirdek olması gibi.Siz 3çekirdek işlemci alıp çok sevdiğiniz bir programda bir çekirdeğin hiç kullanılmadığını gördüğünüzde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.Yani 2çekirdek gibi çalışıp %66verim vermesi demektir.Ancak bir Quad yada 2core multithread destekli bir programda %90-100 arası bir verimlilik verecektir.Bu nasıl bir üretim kararıdır akıl almıyor.Zararları kurtarmak için saçma sapan ürünler çıkarmak AMD'ye farz oldu.

benım amd işlemcili laptopum aşırı ısınma yapıyor 60 dereceye kadar falan cıkıyor.hemde yeni çıkan turion lar.amd daha bu olayı çözemedi.bunlar gercekten yarar sağlıyormu ? hangisi iyidir yani

Forever INTEL :)

Neden bilmiyorum ama her zaman kendimi INTEL'e yakın hissettim :=)

intelden şaşma amdeye yanaşma: D

2 kasa değiştim 2 sindede intel işlemci kullandım vede memmunum

Arkadaşlar bence siz hiç tartışmayın ben bu işin terstin yaptım intelin p4 3.00 ile amd sempron 3.00 ı karşılaştırdım 3 gün boyunca iki işlemciyice çalışır vaziyette bıraktım daha doğrusu intel 3 gün dayandı :D ondan sora hata vermeye başladı ve performansı düştü ama amd de hiç bi şey yoktu ve ekstra bi bildi daha amd almanyada yeni bir fabrika açtı ve dunyada elektronik alanında kullanılan nano teknolojisi su anda amd de ve intel 4 çekirdekli işlemciyle uğraşmaya başladı ama amd 8 i bitirmek üzere buda teknoloji farkı diyenlere cevap olsun . Yani etimiz ucuz ve yahnimizde süperrr. Saygılarla

5 yıldır intel kullanıyorum ama yeni pc toplayacağım ve amd düşünüyorum fakat bazı arkadaşlar amd bi işe yaramaz gibi laflar söylemişler kullandılarmıda öyle şöylüyorlar.

amd 5000+ black edition bir işlemci alın biostan işlemci çarpanını 15 e getirin sorunsuz 3 ghz kullanın. 85-90$ a alırsınız 150 $ lık intel cpulara kafa tutuyo

60$'a intel 2160e alın.Bios'ta fsb'yi 1333 yapın.3ghz'e çıkmış olur.Hiçbir işlemci bu fiyatta bu performansı veremez.

ben şimdi yeni bilgisayar toplayacağım bütçem kısıtlı acaba amd 5000 alsam performanslımı

ucuz etin yahnisi hesabı intelden vazgeçmem.adı bile güzel AMd ile işin olmaz.Quadtan vazgeçmem.

intel 200 dolar olsun aynı performanstaki amd işlemci 50 dolar olsun intel alırım.alayına isyan ölümüne intel.

ne yapcan AMd'yi.forza intel

Tek Büyük İntel.

İNTEL® AL AMd ALMA.

5 senede 5 bilgisayar değiştirdim 2 si masa üstü 2 si notebook tu hepsinide intel aldım amd hikaye.şimdi aldım 5.bilgisayarım İntel Core2Quad süper valla.uçuyor bilgisayar.AMD FASON

para vermek istersen intel performans istersen amd

ne zamandan beri 3 yıl önce aldıgım amd 3200 kullanıyorum grafik isteyen güçlü oyunlarda bile takılma yapmadı.bilgisayar uçuyor.hele bir de amd çift işlemci alırsanız düşünemiyorum.arkadaşların pc leri var intel çift işlemci alayı hepsi kötü

amd her zaman fiyat performans açısından üstündür. en iyisidir
en istikrarlısıdır

Intel celeron d450 ve e7400 ü çıkardı ama ikiside 65 watt çekiyor ne saçmalık 0,65 mıkro teknolojı ıle üretilen celeron d450 niye hala
0,45 le üretilmiyorda 30 wata çekilmiyor güç .AMD İSE 30-35 WATTLIK
işlemcileri ile zaten celeronu geçiyor.İntel giriş seviyesinde çoook
yanlış yapıyor.30 wattı geçmeyen çift ve tek çekirdekli 2,2 ghzde 512
l2 li bekliyoruz.

amd phenom x4 quad kesinlikle 10 numara
vede sistem açıkmı kapalımı anlamıyorum o kadar sessiz ve soğukki
üzerinden çıkan fan takılı ve 34derece sıcaklığı
senelerdi intel işlemcilere boşuna para dökmüşüz...

İşlemci alıcam ama işlemcimi güç harcaması bazında seçıcem
e7200 tdp değeri 65 watt peki kullananlar 27 watt çektiğini söylüyor
niye.bu konuda bilgi olan varsa lütfen yazsın çünkü işlemci
almam buna bağlı.

''ucuz etin suyu cabuk kokar bence intel hak ediyor 290 çok diyor acaba kendisi bi işlemci üretseydi ne kadar fiyat alırdı çok merak ediyorum ona kalırsa arkadaşım paraya kıyamadı 3800 aldı ucuz diye şimdi sistemi değiştirmeye kalktı eski pc parçaları hiç birisi yeni toplayacağı sisteme uymuyor 3800 939 pin yani sadece ddr ama yeni sistem ddr2 940 işte fark burda hesap ettik 1100 ytl ye patlıyor çünkü eski sistemin hiç biri olmuyor :) o zaman bunu düşünerek yola çıksaydı şimdi bu zarara uğramazdı eşşekler gibi pişman'' bunu yazan arkadaşın arkadaşı kusura bakmasında gerçekten alık bir arkadaşmış... neden 1 : amd 939pin ayrı bir segment bence ve zaten dar alanda kısılıp kalan bir işlemci bu işlemci zamanında hatırı sayılır biş işlemci olsada günümüzde 939 pin kalmadığı için ölü bir işlemci... neden 2: şimdi dövünen arkadaş büyük ihtimallede işlemcisini ilk aldığı zaman herkese hava atıyordu.... eee gülü seven dikenine katlanır hesabı... ben de yaklaşık bir buçuk sene önce amd sistem topladım 940 pin... şimdi upgrade edecek olsam işlemciyi bir sürü işlemci var... Bu arada işlemci amd athlon 64 X2 3800 (2.0 ghz) ama ne gerek var diyorum... çünkü oyunlarla pek işim yok. net , office ve media uygulamaları kullanıyorum... bunun içinde daha birkaç sene upgrade ile işim olmaz... Ya arkadaşlar bide şöyle karşılaştırın 100-150 ytl mi ? 300-400 ytl mi? neden amd sorusunun cevabı biraz da burda gizli... gidin alın adam gibi bi amd işlemci aradaki farkı da ekran kartına falan harcayın...

arkadaşlar bence en güzel işlemci amd çünkü her kişiye hitap ediyor hem kaliteli hemde ucuz

bende 6 yıldır intel p4 kullanıorum size söylüorum adam akıllı 1 uygulama açtıysa gawur olayım.....

intel kullandım değiştireceğim uygulamalarda hiçbir performans sağlamıyor hele ram de yoksa ofis bile zorlanır 65 dereceye kadar ısındığını bilirim hiç amd kullanmadım ama bundan iyi olduğunu biliorum...

arkadaşlar kimsenin yandaşı degilim ama evde itelin d işlemcili olanı iş yeridede amd 4000 işlemcili var beni en az üzen amd oldu üzmekten kastımda 1 defa format attım aldıgımdan beri ama evdekine neler yaptım sormayın

şimdi amd nin ısınma gibi bir problemi bariz var bunu inkar etmek anlamsız ama performans konusunda artık intel e kafa tutar durumda bunuda inkar etmek anlamsız. bana sorarsanız amd ısınma sorununu çözerse çok daha iyi olacaktır. bunun yanında çok iyi bir soğutuuyla amd iyi işler çıkarabilir. intel in işlemci konusundaki önderliği devam etmekte fakat fiyatları bu şekilde sürerse kullanıcılarda yavaş yavaş kayma olacağını düşünmekteyim...

agalar intelin quad core sine bişey demem ama amd o fiyata baba gibi performans sunarken para dökmeye gerek yok şu an amd 64x2 5000+ 2.62 ghz dualcore kullanıyorum ve memnunum amd yi aşağılamayın denemeden de konuşmayın

BENDE 2 ADET PC VAR YAKLAŞIK 3 SENEDİR 2 SİNİDE KULLANIYORUM 1 İ AMD 1 İ İNTEL EMİN OLUN AMD NİN PERFORMANSINDAN ŞAŞMAM 2 SİDE AYNI ÖZELLİKLERDE FAKAT AMD KENDİNİ AŞARKEN İNTELDE İLERLEME GÖREMEİYORUM.BENİM KENDİ DÜŞÜNCEM AMD PHENOM II X4 ŞAŞMAM 10 NUMARAAA. BİBLOOO :)

ben bilgisayarı 5-6 yıl önce aldım benim işlemci intel celeron du o zamana göre iyi sayılırdı şimdi 2 laptop var ikisininde işlemcisi aynı ikiside intel dual core t4200 celeron işlemcili pc hala duruo ama çokk yavaş diğer laptopların birisine gta4 yükledim grafiklere girdim hepsini low yaptım bi texture yada shadow quality hight yapdım öle oynadım yani anlıcanız en iyisi amd phenom x6 ekran kartıda ati radeon hd 5670 yukarısı olcak ramde 8 gb ddr3 1000 mhz den yüksek hardiskte 1 tb

İntel Teklonoji olrak amd den önde ama amd bir çift yada dört çekirdekli işlemcili aynı fıyatdaki intelden daha verimli

İntel kullanıcısıyım bu 4. senem bilgisayarla 2. seneden sonra uygulamaları açmada baya zorladı AMD almayı düşünüyorum eğer oyun oynamak için tercih ediyorsanız kesnlikle AMD hiç bir zorlanma göremiceksiniz arkadaşımda var kesinlikle sıkıntı cıkarmadı donma hata vs..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir