Hangisi daha iyi; Apple Music mi, Spotify mı?

Apple Music mi size daha uygun, yoksa Spotify mı? Yazımızı okuyun, kararı kendiniz verin!

  • Zeynel A. Öztürk
Hangisi daha iyi; Apple Music mi, Spotify mı?

Piyasada birçok müzik akış hizmeti var ancak tüm bu hizmetler arasında Spotify ve Apple Music öne çıkıyor. Peki Türkiye'ye özel, uygun fiyatlar sunan bu iki müzik hizmetinden hangisi size daha uygun?

Spotify ve Apple Music'in kafa kafaya yarıştığı söylenebilir, ancak muhtemelen ikisini birden kullanmak istemeyeceksiniz. O halde hangi yoldan gideceğinize karar vermeden önce bu iki rakip hizmetin avantaj ve dezavantajlarına bakmanızda fayda var.

Fiyat

Spotify: Premium üyelik size aylık 10 TL'ye (9,99 TL) mal olurken, ailenizin beş üyesini Premium üye yapmanızı sağlayacak aile üyeliğinin fiyatı 15 TL olarak belirlenmiş. Ücretsiz seçenekte ise şarkı seçimi, şarkı atlama, müzikleri çevrimdışı olarak saklama gibi işlevler ya kısıtlı ya da engellenmiş olarak sunuluyor.

Spotify'ı rahatça kullanabilmek için ayda 10 TL'ye Premium üye olmanız gerekiyor. Premium üyelik, Spotify'ın tüm kataloğuna sınırsız erişebilmeniz ve şarkıları çevrimdışı dinlemek üzere kaydedebilmeniz anlamına geliyor. Bunun yanında sevdiğiniz sanatçıları desteklediğinizi hissetmenin memnuniyetini yaşıyorsunuz.

Aylık sadece 15 TL (14,99 TL) olarak ücretlendirilen aile planı, Premium planından farksız ve ailenizden en fazla beş kişinin ücretsiz premium hesaba sahip olmasını sağlıyor.

Apple Music: Apple Music'in fiyatları Spotify ile aynı; yani normal üyelik için aylık 9,99 TL; aile planı için ayda 14,99 TL ödemeniz gerekiyor. Apple Music'te ücretsiz seçenek yerine üç ay boyunca kullanabileceğiniz ücretsiz denemeniz bulunuyor. Aile üyeliğinde ailenizden altı kişiye sınırsız Apple Music erişimi sağlayabiliyorsunuz.

Kazanan: Berabere.

Ses

Spotify: Önce tüm müzik dosyalarının aynı kalitede olmadığını söyleyelim. Daha yüksek bitrate, daha yüksek ses kalitesi anlamına geliyor ancak belirli bir noktadan sonra, donanımınıza da bağlı olarak, farkı hissetmeniz oldukça zor.

Spotify müzikleri varsayılan olarak 160kb/sn ile çalıyor ancak dilerseniz ayarları değiştirip, 320kb/sn ile de çalabiliyorsunuz ("En yüksek kalite" / "Extreme quality"). 320kb/sn'ye ulaştığınızda orijinal dosyayla sıkıştırılmış dosya arasındaki farkı söylemeniz oldukça zor, en azından standart donanımlarla.

Apple Music: Apple Music yüksek kalitede müzik akışı sunacağı söylentileriyle ortaya çıkmıştı ancak şu an tüm müzikler, 256kb/sn. ile sunuluyor. Yani Apple'ın kulaklıklarını kullanıyorsanız Spotify'ın yüksek bitrate'li parçalarından farklı bir şey hissetmeyeceksiniz. Ancak kulaklıklarınız iyiyse veya kaliteli bir ses sisteminiz varsa, farkı duyma ihtimaliniz var.

Kazanan: Spotify.

Kitaplık

Spotify: Spotify'da 30 milyonun üzerinde şarkı bulunuyor; bu ancak 1.000 senede dinleyebileceğiniz uzunlukta müzik demek. Daha önemlisi Spotify, şu an popüler olan parçaların çoğunu üzerinde barındırıyor. Yani popüler bir şarkıyı Spotify'da bulma olasılığınız oldukça yüksek.

Apple Music: Apple Music'in öne çıktığı alan, müzik deposunun zenginliği. Taylor Swift gibi bazı önemli şarkıcıların müzikleri Spotify'da olmamalarına rağmen Apple Music'te hizmetinizdeler.

Kazanan: Apple Music.

İşlevler

Spotify: Ekstra işlevler, iki hizmet arasındaki farkları ortaya çıkarıyor. Spotify, haftalık keşif çalma listeleri ve sosyal paylaşım özellikleriyle geliyor. Haftalık keşif listesi sayesinde her hafta 30 civarı yeni parça keşfedebiliyorsunuz. Spotify bu müzikleri seçmek için büyük miktardaki dinleme verilerinden faydalanıyor ve sistem oldukça başarılı işliyor.

Spotify'ın sosyal özellikleri de oldukça iyi. Parçaları sosyal ağlarda paylaşabiliyor, diğer Spotify kullanıcılarına direkt olarak gönderebiliyor ve hatta ortak çalma listeleri oluşturabiliyorsunuz.

Apple Music: Apple Music'in en önemli ekstrası, Beats 1 radyo istasyonu. Gerçek bir radyo istasyonu dinleme nostaljisini yaşamak istiyorsanız, Beats 1 sizin için önemli bir işlev olabilir. Radyoda genellikle modern pop şarkıları çalınıyor.

Kazanan: Berabere

Sonuç

Spotify'ın veya Apple Music'in sahip olduğu herhangi bir avantajın, bir dezavantajla birlikte geldiğini görüyoruz. Spotify en temiz müzik deneyimini sunsa da Apple'ın star kataloğuna sahip değil. Sonuç olarak hangisini tercih ederseniz edin, kötü bir tercih yapmış olmayacaksınız. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra buna uygun seçimi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

? music tabikide hee türlü hele iphone kullaniyorsanız spotify tam bir işkence itunes farkı ? ? ?

Fiyat performans düşünüldüğünde tabiki Spotify :)

Taylor swift apple music te diye berabere diyen bir incelemeden ne beklenir ki

Spotify varken başkasına gerek yok.

Spotify tabiki mükemmel,devam etme özelliği de bulunuyor ipad 2 z2 s3mini masaüstü pc de kullanıyorum mutluyum :)

spotify 3 platformda var elma müzik sadece 2 platformda ve android de pek de iyi değil

tabi ki gerçek kalite yani Apple itunes....

spotify ne ya? hala çevrimdışı müzik için para isteyen o ilkel kuruluş mu? Apple bilemem ama ben deezer ile coşuyorum....

@15 Ağustos 2016 16:12 deezer ı denedim. Çoğu sevdiğim müzik deezer da yok şarkıda youtube da 1 milyar izleme aldı ama deezer da yok.( adele hello)

@15 Ağustos 2016 16:12 sadece onun için değil. İstediğin parçaları rahatca dinlemek için. Ücretsiz sürümde sürekli shuffle var. Birde reklam. Dinleme limitide var tabiki.

Eğer iPhone kullanıcısıysanız ve buna karar verirken "bence" üçüncü uygulama yüklememek adına bile Apple Music alınabilir.

Okumadan söylüyorum spotify. Okumaya gerek yok gibi en iyisi spotify. Tabi bu benim fikrim ve apple music kullanmadım.

Taylor swiftin Bir iki parçası yok diye heralde berabere saymak komik olmuş. Baska sanatçılarından olmadini düşünüyorum buna rağmen berabere değil. ikisinide kullandım spotify arayüzü bana daha basit ve kullanışli geldi.

1 yıla yakın olucak spotify üyeyisiyim. Aradığım her müziği yüzde 95 buluyorum. İnanır mısın yeni popüler olan ve kaset yapmamış bazı şarkıcılar bile oluyo yaz albümlerinde. Apple müzikten kat kat çok işlevi var. Ses kalitesinide beğeniyorum. Uygulama gayet kaliteli. Ama uyku modu ikisinde de yok mesela. Gerçek şu ki her ay 10 lira ikisinede verilmez. Ayda en fazla 10 15 yeni müzik keşfediyorum bunları normal olarakta indirip telefonunuza aktarabilirsiniz. Androidseniz daha basit. Spotify iyidir

Yıllardır apple kullanıcısıyım fakat spotify prem. kusursuz benim için. Ses kalitesi, aradıklarımı bulmak, liste düzenleme, önerileri, birden fazla cihazdaki senkronizasyon ve remote olarak diğer cihazlarınızdaki çalmayı yönetmeniz bence muhteşem. Senede vereceğiniz 120 TL eğer bir müzik tutkunu iseniz kesinlikle değer.

Vay be memleket baya zengin arkadaş, bir biz fakir kalmışız! Evde internetim var telefonumda bir var bir yok. Mb harcayacağım diye opera mini kullanıyorum telefonda, millet müzik dinliyor internet üzerinden. Helali hoş olsun kimsenin parasında gözümüz yok, yeni vergiler hayırlı olsun bu arada hepinize!

Eksik bilgilendirme olduğunu düşünüyorum, mesela Apple Music siri ile birlikte anlaşılabiliyorlen, spotify pasif ama spotify da diğer platformlardan çaldırma gibi bi uzaktan kumanda özelliği sunuyor mesela, bu neden karar gerçekten kullanıcının taleplerine bağlı. Ama arkadaşlarla birleşip aile üyeliğine girmek şart, çok uygun oluyor öyle ??

Spotify 10 puan önde forever.

İphone kullanıyorum ama tercihim Spotify iPhone'dan açtığım şarkıyı iPad notebook istediğim cihazdan dinleyebiliyorum ama apple musıc'te böyle bir şansın yok

Remastered for iTunes teknolojisi Apple Music'e de dahil mi bilmiyorum ama eğer öyleyse ses konusunda Apple'a haksızlık yapılmış.Ben iTunes kullanıyorum. İndirdiğim parçaların 256kbit olduğu aşikar fakat kbit ile karşılaştırma yapmak doğru değil.Hem kbit olarak düşük olmasına rağmen aynı şarkının boyutu Apple'da daha büyük.RFi şarkılar ve Spotify karşılaştırmasını aynı cihaz ve kulaklıkla yaptığımda da farkı gördüm. Zaten koskoca Apple bilmiyormuydu 320 yapmayı.Tabi eğer RFi dahilse geçerli bu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play