Hayalinizdeki dizüstü bilgisayar

CHIP Online, ihtiyaçlarınızı karşılayacak dizüstü bilgisayarı bulmanıza rehberlik ediyor.

Size uyan dizüstü tipi hangisi?

Size uyan dizüstü tipi hangisi?

KULLANICI PROFİLİ
Size uyan dizüstü tipi hangisi?

Piyasada bulunan beş dizüstü bilgisayar profili, ihtiyaçlarınıza uyan bilgisayarı bulmanızı daha da kolaylaştıracak. Mobil büro, çoklu ortam makinesi, Office dizüstü, oyun canavarı ve masaüstü alternatifi, bu beş tipik dizüstü bilgisayarların adları.

Mobil büro
Trende, otobüste veya uçakta çok zamanınız geçiyor ve bundan dolayı dizüstü bilgisayarınızı seyahat esnasında etkili bir biçimde kullanmak istiyorsunuz. O zaman hafif bir dizüstü, uzun saatler dayanabilecek pil ömrü ve tabii ki kablolardan bağımsız çalışabilen bir internet bağlantısı. Bu durumda testimize katılan Aidata ve Casper'ın CPT 2400 veya Aidata'nın N207250 modelleri gibi 12,1 inçlik, yaklaşık 2 kg ağırlığındaki modeller ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ekranın küçük olması çalışmanıza engel teşkil ediyorsa daha büyük ekranları tercih edebilirsiniz. Fakat bunun genellikle daha yüksek ağırlık anlamına geldiğini unutmayın.

Çoklu ortam makinesi
Dijital fotoğrafçılık, video filmler veya yüksek çözünürlüklü televizyon yayınları hayatınızda önemli bir yer kaplıyor. İşte bu durumda yüksek işlem kapasitesine sahip güçlü bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız var demektir. Ayrıca güçlü bir ekran kartından ziyade yüksek kaliteli görüntü ve ses aktarımı için HDMI çıkışına sahip bir dizüstü daha mantıklı olacaktır. Söz konusu görüntü kalitesi olunca işin içine bir de TFT ekran giriyor. Ekranın daha parlak olması daha canlı renkler anlamına gelecektir. Bu noktada testimize bakarak ekranların ortalama parlaklığını görebilirsiniz. Video montajı ve benzeri işlemler içinse 160 GB veya üstü kapasiteye sahip bir sabit disk uygun olacaktır. Tüm bunların yanında cihazda şu bağlantıların olmasına da dikkat edin: Kameralar için bir Firewire (IEEE1394) girişi, dijital kameranızla çektiğiniz fotoğrafları aktarabilmek için bir kart okuyucu, LCD TV ve diğer görüntü cihazlarınıza yapabilmek için s-video veya HDMI çıkışı. İşte tüm bu çıkışlar, çoklu ortam makinesinde olmazsa olmazlar arasında sayılabilir.

Office dizüstü
Sizin için özellikle şu iki şey önem taşıyor: İyi bir ekran ve harici cihazlarla sorunsuz bir bağlantı. Bir Office bilgisayarı için işlemci ve ekran kartı performansı, sabit disk kapasitesi ve ergonomi (pil ömrü, ağırlık) az önem taşıyan özellikler arasında. Verilerinizin günlük yedeklenme işlemi için ise DVD-RAM medyalara da yazabilen bir DVD yazıcı da önemli fakat artık standart olarak gelen herhangi bir DVD yazıcı da işinizi görecektir. Çalışma rahatlığı açısından en az 15,4 veya 17 inç büyüklüğünde TFT ekran, yazıcılar, tarayıcılar ve benzerleri için çok sayıda USB yuvası ve rahat bir klavye verimliliğiniz açısından önemli. Yoğun şekilde yazı yazanlar standart büyüklükteki tuşlara sahip dizüstüleri tercih etmeliler. Ayrıca rakamlarla yakın ilişki halindeyseniz numerik klavyeye sahip bir dizüstü işinizi kolaylaştıracaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

param olduğu anda dizüstünün en iyisini almayı düşünürdüm.ilerki günlerde başarabilirimmm.

Dizüstünün yumuşak karnı 5400 dönüş hızındaki harddiskleri. 7200 dönüş hızlılara geçince o zaman almayı düşünürüm.

eğer küçük, hafif, led ekranlı, yüksek performanslı, oyun da oynayabileceğiniz, şık bir dizüstü istiyorsanız: LG P300
alternatifi yok

devamlı evdeyim ve masaüstü tercih ederim hız bakımından

LG P300 için yapılan yoruma katılmıyorum. Daha iyisi ve daha ucuzu olan Toshiba A210-1AP kullanın diyorum.

kaç para 10 milyar mı? :)

dostum yazıyı dikkatli oku. küçük, hafif...
lg p300: 13'' ince ve led ekranlı, 1,6 kg
senin toshiba a210 tank gibi büyük. üstelik özellikleri küçük bir bilgisayarı bile geçemyor :)

casperdan şaşmayın derim

casperdan şaşmayın derim

arkadaşta casper var çok şikayetçi.
+ hız tutkunlarının tercihinde ekran kartı berbat :)
fiyatlarıda iyi bilgisayarlarla denk. türkiyede üretiliyor neden daha ucuza vermiyorlar?

bence toshiba ve hp den şaşmayın arkadaşlar uczladı!!!.....

abi casper çin malı türkiyede üretimiyor ana kartları dış kaplama yani kasa ları (laptopların) ısı yalıtımı açısından berbat. şarz cihazları berbat.

yok abi bunlar hoş değil fazla hele apple ın o ince laptop ına uyuz oluyorum kağıt gibi ne ya öle:)ilk defa acer ın bi laptop ını beğendim ama harbiden çok güzeldi ya siyah sağda baya büyük dokunmatik müzik kontrol tuşları mavi neon ışıkları felan şaşırdım kaldım:|helal olsun acer ilk defa bi ürününü beğendim valla;)

CASPER Nirvana notebooklar çok güzel alacaklar CASPER dan şaşmayın bence de süper çünkü
ben CASPER dan çok memnunum herkese tavsiye ederim
hiçbir sorunla karşılaşmadım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir