Heartbleed'den kurtulmak çok zar!

İnternetin son belasının bizleri rahat bırakması için, daha önümüzde çok uzun bir yol var!

  • Levent Öztürk
Heartbleed'den kurtulmak çok zar!

7 Mayıs, Heartbleed açığının halka duyurulmasının birinci ayını işaretliyor. Geçen bu süre içerisinde sorunun çözüldüğünü düşünebilirsiniz ancak ne yazık ki durum pek öyle değil.

Errata Security'nin açıklamasına göre, 300.000'in üzerinde web sunucusu, internet güvenliğine büyük bir darbe vuran Heartbleed'e karşı hala savunmasız durumda.

Siber güvenlik araştırmacısı Robert Graham'ın Nisan ayının başlarında yaptığı incelemeye göre, 600.000 sistem savunmasız durumdaydı. Geçtiğimiz hafta ise bu sayı tam olarak 318.329'a düşmüş durumda. Bunun sevinilecek bir şey olduğu düşünülebilir ancak Graham'ın söylediğine göre sevinmek şu anda yapılacak doğru işler listesi içerisinde değil.

Graham'ın buradan çıkardığı sonuç ise, Heartbleed açığı ilk fark edildiği zaman, insanlar "heartbeat" özelliğini iptal ederek sistemlerini savunmaya çalışmış ve daha sonra açığa düzgün bir çözüm geldiğinde özelliği tekrar aktif ederek doğru çözümü uygulamışlar. Ancak zamanla açığa verilen önem düşmüş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

çok zar! nedir yahu...

"Sevinmek şu anda yapılacak doğru işler listesinde değil" bu cümle de güzelmiş be Levent abi :D

Bu dünyada birinden kurtulsanız, diğerinden kurtulamazsınız. Herkesin ve herşeyin spy olduğu bir dünyada neyin mücadelesini veriyorsunuz anlamadım. Güvenlik diye birşey söz konusu bile olamaz. Örneğin bugünlerde ben multifunctional bir server kurmakla meşgulüm ama server'a ssl, tls gibi güvenlik ögelerini bile kurmuyorum; çünkü bu önlemler gizli servisleri durduramaz. İnanın yetenekli, bağımsız bir hacker'ı bile durduramazsınız. Yine de en iyi güvenlik önlemlerini uygulayın ama güvende olmadığınızı da bilin...

nasıl bir klavye kullanıyorsa artık... o harfi ile a harfini karıştırıyor?

@18 May 2014 22:43 türkçe F klavye olabilir.

@18 May 2014 22:43 Heartbleed nelere kadir dimaaa :)

çok zar atmak gerekir klavyeden!! o yu tutturamadın zarcı seniii

dünyanın en güçlü virüsü Avirüsdür bundan hiçbir proglamla kurtulamazsınız eğer bilgisayarınızda görürseniz bilgisayarı çöpe atın ekran kartını ana kartı hard diski herşeyi yakar.

Sen de yorum yaz