Herkesin yaptığı 5 büyük hata

İsterseniz yıllardır bilgisayar kullanan biri olun; bu 5 hatayı muhtemelen siz de yapıyorsunuz!

IT yöneticilerinin sıkça yaptığı 5 hata!

Yıllradır bilgisayar kullananlar bile, hacker'lara karşı hep aynı hataya düşebiliyorlar. Hal böyle olunca da, hacker'ların sisteminize girmesi bazen sadece birkaç saat ve hatta daha kısa bile sürebiliyor.

İşte her şeyi bildiğini düşünenlerin bile çoğunlukla düştüğü 5 hata:

1. Yamaların yeterli olduğunu düşünmek: Siz istediğiniz kadar Windows yamalarını yükleyin; hatta kullandığınız önemli yazılımları güncelleyin, yama yükleme işlemleri çoğunlukla kusursuz değildir ve tüm bilgisayarlar ve yazılımlar başarıyla güncellenmeyebilir. Güncelleme eksiksiz olsa bile, bu sayede tüm sisteminizin güvende olmadığını bilmelisiniz. İnternet ya da yabancı dosyalardan gelen tehlikeler her zaman için, güncel bir sistemi bile tehdit edebilir.

2. Hangi uygulamaların çalıştığını bilememek: Birçok kulanıcı, bilgisayarlarında hangi yazılımların çalıştığını bilmiyor. Yeni bilgisayarlar, sayısız, ihtiyaç duyulmayan yazılımla yüklü geliyor ve kullanıcı da bunlara yenilerini ekliyor. Varlığından haberiniz bile olmayan bir programı nasıl yöneteceğiniz ise büyük bir soru işareti. Bu programların çoğu, dev boyutta ve bilinen açıklara veya kasten yerleştirilmiş açıklara sahip olabiliyorlar. Güvenli bir ortam için bilgisayarlarınızda nelerin çalıştığını bilmelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Yaklaşık 1 yıldan beri kontrollü bir şekilde bilgisayarımı kullandığıma göre, Bu süre içerisinde bilgisayarımda küçük donanım yazılımları hatalarından başka birşey görmediğime göre.
Sanırım gerekli dikkati gösteriyorum.

İlk yorum :D

basit şeyler 5/0 :) hiçbir hatayı yapmıyorum belkide fazla paranoyak birisiyimdir :D

okumadım ama bir iki paragraf okuduğum kısımlar neticesinde güzel ve yararlı bi kompozisyon.

bu yazı hakkında bende birşeyler eklemek istiyorum.
1. programcılar bazen bir hatayı düzelteyim derken bilmeden diğer bir açığı yada hatayı yaratabiliyorlar.yani bir program hiç bir zaman güvenli değildir.

2.Siz bilmeden arkada birçok program çalışıyor. Her program yüklemede sisteme yeni otomatik çalışan programcıklar eklenebilir.bunların açıkları bilgisarı savunmasız bırakabilir.Sakın bilgisayara bilmediğiniz yerden program indirip kurmayın.

3.Bazı sitelerde çeşitli yardımcı gibi görünen şeyler vardır. ve sizden bazı şeylerin sisteme kurulması lazım diye uyarı verdirirler.sakın bunlara inanmayın.bunlar sisteminize girmeye çalışan ufak programcıklardır.ve sistemi savunmasız bırakabilir.

4.paralonızın kolay olmayan kombinazyonlardan seçin.bazı kişiler kolay olsun diye 12345 veya telefon no, doğum tarihi gibi şeyler yazarlar. bunlar tahmin edilmesi en kolay şifrelerdir.

5.Size gönderilen her postaya dalmayın. gelen adresi iyi kontrol edin.eğer bilmediğiniz kişidense hemen silin. Bazı uyanıklar diğer tanınan otomatık gönderilen postaları taklit etmiş olabilir.
Mesela hotmailden gelmiş gibi görünen mail sizden parola istiyorsa sakın göndermeyin.yada o postada herhangi bir tuşa basmayın.

Teşekkürler

eger "msconfig" komutunu bilmiyorsaniz her zaman tehlike bir adim ötenizdedir, baslangic program ve hizmetleri her zaman denetlemekte fayda var...

Çok şükür hiç birinide yapmadım bu güne kadar. :)

Yoo ben bunların Hepsini Yapıyorum. O Sebeple Başıma Pekbirşey Gelmiyor :DD

2. şikki pcyı aldığım gün format atarak çözdüm :D yok tüş programı yok araçlar yedekleme vs cok gereksiz şeyler pc güzel görünücek diye ağırlaştırmaya gerek yok

en güvenli bilgisayar internete girmeyen bilgisayardır.
(diyeyim beni siteden atsınlar :)

UBUNTU kullanın,hackerları alt edin saygılar...

hepsi boş olaylar sadece internet bankacılığı kullanıyorsanız güvenlik yazaılımınız en iyisi olsun mesala avast gibi

Fare hakimiyetinin tersine dönmesi de bu olağan dışı şeylerden sayılabilir.

hepsi boş olaylar sadece internet bankacılığı kullanıyorsanız güvenlik yazaılımınız en iyisi olsun mesala avast gibi
******************************************
hadi oradan sende ; Avast çok Kötü

turhill -- " en güvenli bilgisayar internete girmeyen bilgisayardır. "

Hayır en güvenli bilgisayar , internet erişimi olmayan bir den fazla kullanıcı olmayan , klavye&mouse girdisi dışında girdisi olmayan bilgisayardır. :)

internet olmayabilir bu korunduğunuz anlamına gelmez , bir arkadaşınızdan alacağınız cd/dvd/her türlü taşınabilir bellek sisteminizin bir dakika sonrasını görmesini dahi engelleyebilir hatta güç geldiği halde tekrar çalışmasını da hi engelleyebilir.

Korunmak bu denli zor iken siz korunduğunuzu mu sanıyordunuz ? işte size güvenlik illüzyon'u.

ubuntu kullanalım gerçekten çünkü hackerların amacı microsoft u alt etmek başka sistemlere dokunmuyorlar...

bunları geçin adam lamer değilde sağlam hacker'sa ruhunuz bile duymaz.

herkes telaş etmesin hackerlar normal kullanıcılarla pek uğraşmaz, bilgileriniz çok kıymetli değilse

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
IT yöneticilerinin sıkça yaptığı 5 hata!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir