Oyun oynamak: Yararlı mı zararlı mı?

Oyunlar... Öğretici mi, sadece eğlence mi, yoksa şiddetin kaynağı mı? Oyun dosyasını açıyoruz...

Günün tutkusu: Online oyunlar

Günün tutkusu: Online oyunlar
Atari'nin ilk oyunu olan efsanevi PONG, reklamlarında kendisini en yeni iki kişilik video yetenek oyunu diye tanıtıyordu.

Aslında temel olarak bilgisayar oyunları interaktiftir. Yani sizin yaptığınız her hamlenin karşılığı bilgisayar tarafından size verilir. Ancak nihayetinde bilgisayarın yaptığı hamleler, yazılımının ne kadar geliştiği ile ilgilidir. Örneğin siz Fifa'da çalım atmayı öğrendiyseniz, bütün bilgisayarlarda karşınıza gelen her bilgisayar oyuncusunu geçersiniz. Oysa oyunlar için asıl ve gerçek interaktivite, oyunların birden çok kişi tarafından karşılıklı oynanmasıyla başladı.

İşin tarihçesine bakacak olursak, ilk iki kişilik oyun 1969 yılında Rick Blomme tarafından yazıldı: Space War. Oyun, Illiac bilgisayar sistemi üzerinde işleyen dönemin ilk ağı PLATO üzerinde çalışıyordu. Daha sonra 1970 ile 77 yılları arasında Star Trek, Avatar ve 32 oyuncuyu destekleyen Empire geldi. Tabi bu sırada, gerek eğlence mekanlarının baş köşesinde gerekse de siyah / beyaz televizyonlarının ekranlarında kendine yer edinen ilk Atari oyunu PONG'u da unutmamak lazım.

Daha sonra internet dönemine kadar oyunlar ya üniversite ağlarında ya da ev bilgisayarlarında kapalı kaldı. 90'ların sonunda bir çok oyun ağ desteği ile birlikte gelmeye başladı.

İnternet üzerindeki ilk ve en önemli çıkış ise Sony'nin "EverQuest" oyunu oldu. Mayıs 2001'de "EverQuest"in 360.000 abonesi ve günde ortalama 60-80.000 oyuncusu vardı. FRP tipi bir oyun olan EverQuest'in ortaya koyduğu en ilginç veri ise, üyelerin çoğunun seçtiği karakterin kendi cinsinde olmamasıydı. Yani kadınlar erkek, erkeklerse kadın kararkter seçiyordu ve her iki tarafta bunun, oyun sırasında diğer oyuncularla iletişimde işlerini kolaylaştırdığını söylüyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Counter 4 Ever!!!

" Kadınlar gerçek hayatta da karşılığını bulabilecekleri bir şeyler arıyorlar oyunlarda. Oysa erkekler, orta çağda kılıç sallamayı, hiç olmayan evrenlerde uzay gemisi kullanmayı, gerçekte izlemek için stadına bile gidemediğimiz Real Madrid'in santrforu olmayı ya da yalan haritalarda, tuhaf yaratıkların peşinde, ellerinde roketatarlarla koşturmayı seviyorlar. En azından genel görünüm böyle bir fikrin oluşmasına neden oluyor. "

Çok doğru bir yaklaşım olmuş :))

Çocukların küçük yaşlarda savaş oyunları oynamaları çok zararlı..
Çocuk agresif ve psikolojik olarak savaş halinde olmaya alışır.

Belli bir yaştan sonra oyunlar eğlence amacıyla kullanılır zaten...
Oyunlarda olmasa nası eğlenecek bu insanlar... :)

valla yukarıdaki yazıda oldukça doğru söylemiş

şimdiki nesil (buna bende dahil) oyun oynamayı seviyoruz çüünkü bize ilgi çekici geliyo hiç yaşamadıklarımızı sanal ortamada yaşayoruz (gta da adam öldürmek araba çalmak gibi) ama nedense büyüklerimiz(yani eski topraklar) oyunların çok saçma geldiğini aptalca oyunlar olduğunu savunoyolar. Ama oysaki onların zamanında bu tip oyunlar yoktu hep misket yakalmaç yani eskiden oynanan oyunlardan oynuyolar şimdi kaç kişimiz dışarıya çıkıpta misket oynuyo ki bu yüzden ben ailem tarafında sürekli eleştiriliyorum çünkü onlara zevkli gelmesede ben zevk alıyorum onlar bizi anlıyamıyolar keşke onlara anltamanın bi yolu olsa

Şiddet için oynuyorum. İtiraf ediyorum.

Öldüresiye oynuyorum vurup kırıyorum çok zevk alıyorum. Öpüyorum :)

bencede cok zararlı

ben ailemin çok baskı yapmasını hiç sevmiyorum. bi mesenemize girelim diyoruz hemen bağırıyolar neymiş arakadaşlarımla güzel konuşmuyomusum.:d o o benim arkadaşımla konuşmam .internette oyun oynuyorum babam kızıyo taz wanted oynuyorum kızıyolar gta oynuyorum kızıyolar onun için ailemin kızmasını istemiyorum...

bu yazılar çok güzel ama oyunlarda çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooookk güzel

bilmmmmmmmmmiiiioooommmmm

bence zararlı çünkü odalarında televizyon bulunan çocukların bulunmayanlara göre daha çok abur cubur tüketiyormuş ve daha az fizik kültür aktivitesinde bulunuyor.Çocuklara teknoloji zararlı ve hepimize zararlı

bence çokta zaralı değil.çünki yani tek zaraları yok yaralarıda var zeka geliştirici oyunlar var mesela ama bilgisayarada çok oturmamalıyız.işte o zaman çok zaralı olur bilgisayar sınırlarımızı bilmeliyiz.işte o zaman bilgisayara girince zara görmeyiz

yok yaw bnc kötü deil

kesinlikle zararlı. kafanı sadece sanal aleme veriyosun ve gerçek hayattan kopuyosun ,sürekli oyunu düşünerek bağımlısı oluyosun oysaki önemli olan gerçek hayattır oyun olmasa sahilde kordonda yürüyüş yapar gezer tozarsın böylesi çok daha iyi. ben oyunlara karşıyım.

Ben şimdi sınava çalıştım yarın sınav var.Birazcık oyun oynasam çalıştığım yerleri unuturmuyum korkuyorum.Lütfen cevaplayın.

@27 Kasım 2013 21:42 sınav hangi derstense o konuyla ilgili oyun oynaman daha yararlı olur ama gider cs falan oynarsan fazla oynamasan bile unutturabilir

istediğim bu değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir