Hindistan ve Çin dijital savaşın eşiğinde!

Hindistan Çin Internet ordusu tarafından saldırıya uğradığını iddia ederek cevap vereceğini belirtti

Hindistan ve Çin dijital savaşın eşiğinde!
Çin ve Hindistan: Büyük rekabet bir savaşa yol açar mı?

Hindistan dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve gelişen ülkeler sınıflandırmasında teknolojik açıdan en gelişmiş ülke. Birçok firma veri merkezlerini, ar-ge departmanlarını ve destek merkezlerini bu ülkeye taşıyor.

Hindistan'dan gelen açıklamalar, son bir buçuk yıldır ülkenin sürekli olarak Çin'den gelen düzenli hacker saldırılarına hedef olduğunun altını çiziyor. Hint yetkililerine göre Çin'in bir hacker ordusu var ve her gün hem hükümet hem de özel şirketlerin ağlarına saldırılar düzenleniyor. İddialara göre saldırılar amatör işi değil ve amaç Hindistan'ın tüm ağ sisteminin haritasını çıkartmak. Bu sayede bir savaş söz konusu olduğunda Hindistan'ın tüm iletişim hatlarını bir kerede kesmek mümkün olacak.

Bu yeni gelişme doğru ise, Çin (ki şu anda dünyanın sayıca en çok Internet kullanıcısı bu ülkede bulunuyor) ve Hindistan'ın son yıllarda yaşadığı büyük rekabet sanal ortamda savaşa kadar varacak gibi görünüyor. İki ülkenin sadece sanal ortamda değil, Tibet'in bağımsızlığı gibi somut konularda da görüş ayrılığında olduğu biliniyor.

Hindistan bu saldırılara karşı siber cephesini güçlendirmeye başladığını duyurdu. Şu ana kadar hükümette çalışan ve ulusal ağların bakımını sağlayan memurlarla bu işlerin sürmeyeceği, "en iyi savunma saldırıdır" düsturundan yola çıkılarak Çin'in fazla da güçlü olmadığı bilinen koruma duvarlarına karşı saldırıların başlatılacağı iddia ediliyor.

Şimdi soru şu: Bu tür bir saldırının Türkiye'ye karşı yapılma olasılığına karşı, yeteri kadar savunmalı durumda mıyız?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ewet yeteri kadar savunma ağımız yok belki ama hindistandan önde olduğumuz da bir gerçek
brezilyalı haçker ler bunu denemeye kalktı we cewabını da almış durumda....

Şimdi soru şu:
""" Tartışıyoruz: Bu tür bir saldırının Türkiye'ye karşı yapılma olasılığına karşı, yeteri kadar savunmalı durumda mıyız? """

Bu soruyu bence onlar kendilerine sorsun "Türkiye'den gelecek saldırılara ne kadar dayanabiliriz" diye... Brezilya'lılar, Danimarka'lılar, İsviçre'liler iyi bilir bizim korsanları.

hahahaah ne komik soru.
öldüm gülmekten.
türkiye ve internet savunması.
biz kapattık youtube u artık çok güzenli her yer.....

cevap cok basit datapaylasim.com türkiye hacker yuvası bir site bunları üzerlerine saldımı cinide hindistanıda darma duman ederler bence

Daha 3 gün olmadı Başbakanlığı hacklediler. 6 saatte zor aldık. Saldırmıyorlar mı sanıyorsunuz. Güya Başbakanı protesto yapmış. Bence yalan nerden biliyorlar o hackerin Türk olduğunu. Bir düşünün bakalım

Ancak Hindistan ingilizceyi bizden çok daha kalabalık bi şekilde kullanabilen bir ülke. Bu da ingilizce temelli bir çok platformda (yazılım/donanım) önde olabileceklerinin işareti olabilir. Yazılım satışında Hindistan'da patlama gerçekleşiyor, neden? Bence ingilizceye olan hakimiyetin çokluğundan kaynaklanıyor. Bende yazılım geliştiriyorum ancak hemen hemen her konuda bulabileceğiniz kaynaklar çoğu zaman ingilizce kaynaklı... Hindistan bence küçümsenmemeli.
Saygılarımla.

çin bilişim konusunda ilerde bir ülke çokta gelişmiş bu konuda indilizce bilmelerine felan gerekte yok çin kapalı bir ülke siz orda ne olup ne bittiğini bilemezsiniz ben piysada çin yapımı bi ürün gormedim sizce bu adamlar hiç program yapmıyormu işte tam burda soruyorum sizce çinli hackerların elinde hiç kendi yapımları network programları yokmu? bence yıgınla vardır teknolojide adamlar ilerde kabul edelim bunu !!

Bence zırnık kadar savunmasız bir ülkeyiz

türkiye kaspersky internet security kullansın bişi olmaz salam program:))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir