Hızlı dosya paylaşımı

Dünyanın en büyük web sunucusu RapidShare ile dosyalarınızı paylaşın, paylaşılan dosyaları bulun!

Dosya paylaşımı

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Gazete sayfalarına internetten ulaşmak, sevdiğimiz şarkıcıların kliplerine ya da sound track'lerini indirmek, YouTube ve benzeri sitelerden sayısız video izlemek, anlık mesajlaşma yazılımlarıyla sevdiklerimizle iletişimde kalmak, dosyalarımızı diğer arkadaşlarımızla paylaşmak gibi şu an için bize sıradan gelen aktiviteler, internet sayesinde hayatımıza girdi. Bilgiye ulaşmamızı en basite indirgeyen internet ile dünyanın neresinde olursanız olun fotoğraflarınızı, videolarınızı, sevdiğiniz klipleri, yani kısacası hemen her şeyi internet üzerinden milyonlarca kullanıcıyla paylaşma şansımız var.

Rapidshare - Dünyanın en büyük web hosting sitesi

Rapidshare dosya paylaşımı konusunda internet dünyasında çok önemli bir yeri olan bir webhosting sitesi. Adından da anlaşılacağı gibi (Rapidshare - hızlı paylaşım) Rapidshare ile dosyalarınızı başka kullanıcılarla paylaşmak son derece kolay. Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan Rapidshare, kullanıcılara sunduğu kullanım kolaylığı ve işleviyle artık internet kullanıcılarının vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunuyor.

Peki Rapidshare hizmetinden nasıl faydalanabiliriz? Rapidshare'ye dosya nasıl indirilir? Bu hizmet kullanıcılara bedava mı sunulmaktadır? Kaç MB'lık bir dosyayı Rapidshare'ye indirebiliriz? Bu ve bunun gibi pek çok soruya bu makalemizde ışık tutmaya çalışacağız.

Rapidshare - Upload

Rapidshare'ye dosya yüklemek yani upload etmek, e-mail ile bir arkadaşımıza dosya göndermek kadar basit bir aktivitedir aslında. Ancak Rapidshare'de upload ettiğimiz herhangi bir dosyayı, e-mail attığımız arkadaşımıza olduğu gibi bir tek kişiyle paylaşmaz, milyonlarca kullanıcının bu dosyaya erişimini sağlayabiliriz.

Şimdi rapidshare.com adresine girerek dosya yükleme işlemine geçelim. Açılan sayfada resimde de gördüğünüz gibi Browse ve Upload botunlarını göreceksiniz. Öncelikle Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan hangi dosyayı Rapidshare'ye göndermek istediğinizi seçmelisiniz. Dosyayı seçtikten sonra ise seçtiğiniz dosyayı lokasyonuyla beraber ekranda göreceksiniz. Bu adımdan sonra yapmanız gereken tek şey 'Upload' butonuna tıklamak.

Upload işleminin ardından

Artık yapmanız gereken sadece beklemek. Dosyanın büyüklüğüne göre dosya indirme işleminin süresi de değişiklik gösterecektir. Resimde de gördüğünüz gibi, dosya gönderme işlemi esnasında gönderim (upload) hızını ve dosyanın ne kadarının Rapidshare'ye gönderildiğini an ve an görebilirsiniz. 1024 Kbps genişbant bağlantısı olan bir kullanıcının yaklaşık 4 MB'lık bir dosyayı Rapidshare'ye upload etmesi 3 dakika gibi bir süre alabilir. Gönderim esnasında internet bağlantınızın kopması durumunda gönderim işlemi başarısız olacaktır. Bu durumda maalesef aynı dosyayı tekrar siteye baştan göndermek durumundasınız.

Kotalı kullanıcılar için de bir dosyayı Rapidshare'ye upload etmenin bir sakıncası yok. Çünkü kotalı kullanıcılara uygulanan kota işlemi sadece download yani internetten dosya indirme işlemini kapsadığından, kotalı kullanıcılar dilediği kadar upload işlemini gerçekleştirebilir. Ancak bilindiği üzere, Upload işlemi Download'a göre oldukça yavaştır ve Upload işlemi gerçekleşirken, internet bağlantı hızınız da oldukça yavaşlayacaktır.

Rapidshare'den dosya silmek

Dosyanızı upload ettikten sonra ekranda iki seçenek göreceksiniz. Birincisi 'Download-Link#1' ve diğeri 'Delete-Link#1'.

Download-Link#1'in karşısında gördüğünüz link ile Rapidshare'ye indirdiğiniz dosyayı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Bu link ile Rapidshare'ye göndermiş olduğunuz dosyayıa dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı artık kolaylıkla ulaşabilir.

Delete-Link#1'i ise Rapidshare'ye indirdiğiniz dosyayı bu siteden kaldırmak için kullanabilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda confirm edilmeksizin (soru sorulmaksızın) dosyanız hemen silinecektir.

E-mail'lere Rapidshare linki göndermek

Rapidshare her geçen gün daha farklı özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Rapidshare'ye eklenen son bir özellikle indirdiğiniz dosyanın linkini dilediğiniz e-mail adreslerine gönderebiliyorsunuz.

Bunun için 'Your name (as singer)' kısmına adınızı, e-mail#1 ve varsa diğer e-mail kutucuklarını doldurarak istediğiniz e-mail'lere Rapidshare'ye upload ettiğiniz dosyanın linkini kolaylıkla gönderebilirsiniz.

Rapidshare'den dosya indirmek

Rapidshare'den dosya indirmeniz için elinizde bir Rapidshare kaynaklı link olması gerekiyor. Bu linke tıkladığınızda resimde gördüğünüz ekranla karşılaşacaksınız.

Bu ekrandayken eğer RapidShare Premium kullanıcısı değilseniz, yani RapidShare'nin hizmetinden ücretsiz olarak faydalanıyorsanız 'Free' butonuna klikleyin. Ardından gelen ekranda Download'a tıklamanız yeterli.

Rapidshare Free ve Premium

Rapidshare'yi ücretsiz kullananlar ile ücretli Premium hesabına sahip olanlar arasında elbette bazı farklar mevcut.

Premium hesabına sahip olanlar elbette Rapidshare'yi free kullananlara nazaran pek çok sınırlamadan muaf tutuluyorlar. Örneğin, Rapidshare'ye göndermiş olduğunuz bir dosya, 90 gün boyunca kullanılmadığı takdirde otomatik olarak silinir. Premium hesabı olanlar için ise böyle bir durum söz konusu değil. Bunun yanında dosya indirmeyi hızlandıran bazı yazılımların kullanımından Premium hesabı olan kullanıcılar faydalanabilirken, Rapidshare'yi ücretsiz olarak kullanan kullanıcı, bu özellikten faydalanamıyor. Ayrıca, Rapidshare Premium hesabı olanlar Rapidshare'den aynı anda birden fazla dosya indirebilirken, bu hesaba sahip olmayanlar ise aynı anda birden fazla dosya indiremiyor.

Rapidshare Premium hesabının tarifeleri

Rapidshare Premium hesabına sahip olmak için belirli bir kültefi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Sistem ise basitçe şöyle: 48 saatlik bir Premium hesabı kullanımı için 4.50 Euro; 1 aylık bir kullanım için 6.99 Euro, 3 aylık bir kullanım için 16.99 Euro, 6 aylık bir kullanım için 29.99 Euro ve 1 yıllık kullanım için 54.99 Euro'yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Rapidshare kaynak bulma

Rapidshare üzerinden kaynak aramak için bazı yollar mevcut. İşte bunlardan bazıları:

* rapidshare-search-engine.com

* search.rapid-links.net

* rapidshare1.com

* rsfind.com

* c3k.net

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Mediafire, Zshare bunlar da aynı işi yapıyor. Üstelik ücretsizler.

Bence Bu Site Yerine http://boxstr.com Sitesini Kullanmak Daha Avantajlı Nedeni. Önerdiğim Siteye Üye OLuyorsunuz. 5Gb Data Mekanı Sizin Oluyor Ve Yüklediğiniz Herşey Süresiz Orda Kalıyor Ve Yüklediğiniz Herşeyi İstediğiniz Her An Görebiliyorsunuz. Yani Rapidshare'da Premium Üyelikle Yaptıklarınızı Burda Ücretsiz Yapıyorsunuz.

wickerman ama hiç biri o kadar hız vermiyor ben 4mbit kullanıyorum ve gece yatıyorum bi bakıyorum 5 saatte 60 part indirmiş ve download hızı 325 küsür buda rapidin kalitesini gösterir
(rapid pre üyesiyim)

Keşke yükleme işlemini önce hesap açtırıp o hesaba yaptırsaydınız.Millet puan kazanırdı :) Free zone menüsünden kayıt açıp oraya giriş yapın ve dosyanızı hesabınıza yükleyin indirme başı 1 puan kazanın.10bin puan olunca 1 ay premium alabiliyorsunuz bedava.

rapid gerçektem çok iyi ama premium tavsiye ediyorum

mayoko adlı software rapid aramada en iyisi

Yerli malı Türkün Malı. Bırakın dışarıda aramayı milli olun. Ülkem kazansın. Siz kazanın.

Öncelikle yerli malı v.s geyiğine giren arkadaşlara sözüm Rapidshare.com sitesinin aylık trafiği Türkiyenin tüm internetinin dışarıya çıkışından yüksek 50 gb lık hosting alıpta dosya paylaşım sitesi yapılmaz.
ikinci olarak rapidshareden kaynak bulma adı altında verdiğiniz sitelere linkinizi sizin eklemeniz ve indexleme şeklinde çalışır yani bütün rapidshare dosyalarını indexleme gibi bir becerisi yok.

Arkadaşlar dosya paylaşım siteleri konusunda yerli malı diye kavram OLAMAZ. Ülkemizde rapidshare tarzı siteler yasadışı kabul ediliyor. Bariz örnek oalrak Hemenpaylaş. Direnemedi, müsade etmediler. Cart yasası curt yasası. Ama rapidshare.de ne yaptı? .de yi .com oalrak aşka bir site açtı. Alman sitesi o. Almanya'da da bu tür siteler serbest. Hergün dava açılıyor da ne oluyor? Site hala ayakta. Anlayacağınız her şeyin yerli malısı yok!

Bence Rapidshare'den kalitelisi yok. Yüksek hızlı bağlantı var ve premium hesabımla indirme yönetici kullanarak 600-700 Kbs ile indirme yapabiliyorum. Premium için kredi kartınız yoksa Türkiye satıcısından havale ile alabiliyorsunuz. Bence alın ve birkaç arkadaş beraber kullanın. Bir kere premium kullanmaya başlayınca bir daha standart kullanıcı olmak istemeyeceksiniz eminim :)

rapid cozuttu ama iyice.. kedi köpekle uğraştırıyor şimdide..

o cart yasası curt yasası heryerde var. gelir elde ettiğin ve vergi verdiğin sürece devlet 3 maymunu oynar sadece dediğin gibi dayanmak ve cesaret meselesi. ha maksat para kazanmak mı olmalı asla ama ticaretin önü sonsuzdur ve insan beynininde o yasaları yapanlarda sensin benim. ve o yasaları yapanları oraya getirenlerde sensin benim şikayet yok çalışmak var. beynimizi çalmaya değil üretmeye çalıştıralım lütfen

Öncelikle yerli malı v.s geyiğine giren arkadaşlara sözüm Rapidshare.com sitesinin aylık trafiği Türkiyenin tüm internetinin dışarıya çıkışından yüksek

dediğin doğru da neden geyik onu anlamadım. insanlar doğal olarak kendi ülkesinden de böyle bir site çıksın istiyor.belki birgün olur

Y arkadaşalr . bana gönderilen link sayfasını kaydettim ama delete dlinki görünmüyor. ama MD5 kodu diye birşey var. ve download linki de nasıl silerim o dosyayı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir