IBM ve Hitachi'den 32 nm ortaklığı

IBM ve Hitachi birlikte 32nm üretim teknolojisi için araştırma faliyetleri yüretecekler.

  • Ongun Batuhan Altan
IBM ve Hitachi artık 32nm için çalışacaklar

Yarı iletken aygıtların transistörlerinin karakterizasyon ve ölçüm işlemlerinde yeni yöntemler geliştirmek üzere IBM ve Hitachi 2 yıllık anlaşma yaptı.

Araştırma yılın 2. yarısında 45nm üretim teknolojisine geçecek olan IBM için büyük önem taşıyor. Zira yeni üretim teknikleri sayesinde hem işlemcilerin üretim maliyeti düşüyor hem de daha düşük enerji tüketimi ile daha yüksek performans sunabiliyorlar.

Araştırma, Thomas J. Watson araştırma merkezi ile Albany'deki Nanoscale Bilim ve Mühendislik Yüksekokulunda yapılacak . Araştırmaya daha önceden dahil olan AMD, Chartered, Freescale, Infineon, Samsung, Sony, Toshiba ve STMicroelectronics şirketleri ise 45nm üzerindeki çalışmalarını bitirip yeni üretim teknikleri üzerinde çalışacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Intel 32 nm yi çoktağan araştırmaya başladı bile:)

bu isin sonu nereye gider??
artik sadece nanometrelerle oynayip islemci performansini artirma ve is ve enerji tuketim degerlerini dusurme ilerde sonu cikmaz sokak olan ugraslardan baska birsey degil...
artik bu eski moda yontemlere para harcanip teknoloji yukseltilmesindense daha efektif olan cigir acacak projelere kaynak aktarilmali...
nitekim cok uzun zamanlardan beri sozu edilen (chip dergisinde 2 yil once makalesi cikiyordu) photon bazli transistorler, 3 boyutlu tarnasistor yapisina sahip islemciler, isiyi yuzde 80 azaltan yaprak semali devreler vs. vs.
gerci bana kalirsa bunlarda biraz bilincli geciktiriliyor...
sonucta tum sirketlerin ana hedefi para...
bir teknolojiden iyice para kazanip eski duruma getiritmedikce devrim sayilabilecek teknolojilere piyasaya surmezler

intel 32 nm teknolojisinin çalışmalarını 2003 te başlatmıştı zaten...

araştırıyoda ne oluyor arkadaşım. yat kalk amd'ye dua et sen. rekabet olmasa neden çalışsın bi düşünsene. tıpkı ati'nin gücünü göstermesi için nvidia'nın olması gerektiği gibi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play