IBM veriyi ışık kullanarak iletmeyi başardı

Flaş gelişme: IBM 1 saniye içerisinde terabaytlarca bilgi transfer edebilecek bir sistem geliştirdi.

IBM veriyi ışık kullanarak iletmeyi başardı

IBM bilimadamları, yongalar içerisindeki bilgi akışını kablolarla değil, ışık ile göndermenin yolunu buldu. Henüz prototip aşamasında olan yeni teknoloji, çok büyük hacimli dosyaların saniyeler içerisinde transfer edilebilmesinin yolunu açıyor. Yeni teknoloji, 100 wattlık standart bir ampulün tükettiği enerjiyle 8 terabyte'lık bilginin, yani yaklaşık 5.000 yüksek çözünürlüklü video dosyasının 1 saniye içinde transfer edilebilmesini sağlıyor. Işıkla çalışacak yongalar, cep telefonlarından süper bilgisayarlara kadar tüm iletişim ve bilgi teknolojisi cihazlarında devrim yaratacak değişiklikler getirecek.

Mevcut yonga setlerinden 100 kat daha düşük enerji tüketimiyle dikkat çeken yeni teknoloji, tüketici elektroniğinden süper bilgisayar uygulamalarına kadar geniş bir alanda kullanılabilecek. Örneğin yüksek çözünürlüklü video (HD) uygulamalarındaki bant genişliği kayda değer şekilde artacak. Video servisi yapan siteler böylelikle milyonlarca videodan oluşan kütüphanelerine saniyeler içerisinde erişim imkanı sağlayabilecek.

Doktorlar hastalarının röntgen, MR ve tomografi gibi dijital tıbbi görüntülerini birbirleriyle anında paylaşabilecek. Işıkla çalışan küçük mikroçipler, tüketici elektroniği alanında, örneğin cep telefonlarının yüksek çözünürlüklü tam bir film dosyasını başka herhangi bir cihaza gerek duymadan birbirleri arasında aktarabilmesini sağlayacak. Yeni teknoloji, süper bilgisayarlarda devam eden tıp, iklim ve moleküler araştırmalara da önemli bir hız kazandıracak.

Araştırmayı yöneten ekibin lideri Clint Schow, "Geçtiğimiz yıl, standart bir yonga seti içerisinde önemli değişiklikler yaparak, tek bir film dosyasını 1 saniyede transfer edebilmeyi başarmıştık. Şimdi sadece 1 yıl içerisinde optik bir kablolama yaparak, ışığı veriyi taşıyan ana unsur haline getirmeyi başardık. Ürettiğimiz prototip yonga, sadece özel laboratuvar koşullarında çalışan bir teori değil, 2 yıl içerisinde pazara çıkabilecek düzeyde." dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

İnsanlığa yararlı olduğu sürece süper bir buluş tabi bu chipleri askeri alanda da kullanımına sunulacağı düşünülürse savaşlar daha kısa sürede daha fazla düşman zaiyatıyla bitecek demektir.

Mevcut fiberoptik teknolojisinden farkı nedir onuda yazsaydınız keşke. İletim mantığında mı değişiklik var yoksa farklı donanımlar mı geliştirildi ?

işık mııı???????
way beee. geleceği tahmin etmek artık daha zor ve karmaşık
ama benim halaa çift çekirdek bir işlemcim yokken bu gelişme beni teknolojinin en dibine itmez mii?
ayıp yawww.

Hard disklerde yazma hizi ve Cep tellerde flash kartlara yazma hiziyla bu tarz teknolejilerin ise yarayacagini sanmiyorum en azindan ufak kullanicilar icin.

bu tip gelişmelerin olması kaçınılmaz ama biraz çabuk buldular sanki yani birden çok ileriye bir adım atıldı umarım biran önce piyasaya çıkar ve ulaşaılabilir bir fiyat ile tüketiciye kavuşur

Söz konusu işlemciye sahip bir notebook ile oyun oynamak çok zevkli olurdu.

IBM bu sektörde bir numara intel & amd hikaye bunlar

işte 2008 yılının bombası...

gercekten devrim olacak. hele oyunlarda:D

artik animasyon filmleri tadinda grafiklerle oyun oynayabilecegiz...

hakkaten yenii bir devir baslayacak eger dogruysa

ilk masaüstü bilgisayarı ibm yaptı, bilgisayarın II. Bölümündeki perdeyi de yine ibm açacak gibi. tebrikler, yenilikçinin başımın üstünde yeri var. tebrik ediyorum gerçekten.

ben biliyordum havada Uphoton ismi verilen gözümüzle göremediğimiz ışık kütlelerini kullanabilme teknolojisine giden ilk basamak bu 100 yıl sonra evrende iletişim kurabilmemiz için bu teknoloji bize lazım zaten 1 milyon ışık yılı uzakta bulunan bir noktaya yoksa realtime sinyal nasıl aktarılabilinir

vay beeeeeeee valla abi ben artiq geceler uyumaya bile korar hele gelecegimden korkuyourum. cun ki her kes yenilik yapiyor.

fiber optik kablolarda zaten veri ışık kullanarak iletilmiyormuydu?

fiber optikte ışığın dalga boylarını kullanarak ve yanlış hatırlamıyosam normal bir ışık kaynağı değilde özel bi lazer ışığyla veri aktarımı yapılıyor. bu arada haber gerçekten çok güzel ama biraz reklam gibi olmuş bu yapılacak o yapılacak gibisinden

29 Şubat 2008 Cuma, 17:40 e sesleniyorum
Abi 1 000 000 ışık yılı uzağa realtime sinyal bu teknolojiyle de yapılamaz yalnız. Buradan güneşe bile 8 saniye diye biliyorum süresini. 8 dakika da olabilir. Bu sinyaller de ışık hızında sonuçta. elektrik hızı - ışık hızı - radyo dalga hızı, bunların hepsi birbirine eşit. ama 1 000 000 ışık yılı uzağa ancak 1 000 000 senede gönderir bu sinyal yöntemiyle bile :D O kadar uzakta ne işin var ama :)

29 Şubat 2008 Cuma, 17:40 e sesleniyorum
Abi 1 000 000 ışık yılı uzağa realtime sinyal bu teknolojiyle de yapılamaz yalnız. Buradan güneşe bile 8 saniye diye biliyorum süresini. 8 dakika da olabilir. Bu sinyaller de ışık hızında sonuçta. elektrik hızı - ışık hızı - radyo dalga hızı, bunların hepsi birbirine eşit. ama 1 000 000 ışık yılı uzağa ancak 1 000 000 senede gönderir bu sinyal yöntemiyle bile :D O kadar uzakta ne işin var ama :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play