İddiamız gerçek oldu: Firefox 3.1, 3.5 oluyor

Firefox 3.1'i bekleyenlere bir iyi bir kötü haber: Kötü haber, 3.1 asla çıkmayacak. İyi haber ise...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox: 3.1'den vazgeçti, şimdiki hedef 3.5
Firefox: 3.1 nolu sürüm 3.5'e dönüşüyor.

Birkaç gün önce Firefox 3.1'in 3.5 olarak revize edilebileceğini buradan duyurmuştuk. Ve bu özel haberimiz çok fazla zaman geçmeden doğrulandı, geliştiricilerin isteği üzerinde Firefox 3.1, Firefox 3.5 olacak... Geliştiriciler sürüm atlamaya sebep olarak yeni sürümle beraber gelecek olan geliştirmelerin kapsamını gösteriyor. Bu sayede yapılan iyileştirmelerin altı çizilmek isteniyor.

Geliştiriciler en önemli yenilikler arasında belirgin derecede hızlandırma sağlayacak olan Javascript motoru Tracemonkey'i ve HTML5 video öğelerine verilecek desteği gösteriyor. Buna ek olarak yeni Firefox sürümü gizli sörf modu (Private-Browsing) da sunacak.

Planlara göre tarayıcını 12 Martta çıkması beklenen üçüncü betasının ismi yine Firefox 3.1 olacak. İsim değişikliği, yol haritasına eklenen dördüncü bir betadan önce gerçekleşecek. Yani Firefox 3.1'in dördüncü betası bu isimler değil, Firefox 3.5 olarak yayınlanacak; böylece 3.1 de tarihe gömülmüş olacak. Firefox 3.5'in nihai sürümünün ise 2009'un ikinci çeyreğinde yayınlanması bekleniyor.

Download: Firefox

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çok güzel bir haber, bu sayede belki FF'in biraz daha az bellek ve işlemci gücü harcaması sağlanır. Öte yandan IE'deki gibi tabların yanına "yeni tab aç" butonu konulur umarım.
Ve dahası by sizin iddianız değildi, kaynak aldığınız haberin iddiasıydı. Ve kaynak aldığınız haberin iddiası doğru çıktı, buna belki sevinebilirsiniz ama "İddiamız gerçek oldu: Firefox 3.1, 3.5 oluyor" gibi bir başlık, zurriyet haber havası yaratır ve gerçekçi olmaz.

Bu yeni açılımla aynı zamanda FF'in yeni teknolojilere de al atıp destek vermesini istiyorum. IE gibi tarayıcı yapısını basitleştirmesini istemiyorum.

İlk önce 4.0 Olarak duyuruldu sonra ne olduysa 3.1 olarak değiştirildi. Şimdi ise 3.5!!
Bakalım bunuda değiştirecekler mi?

Benim merak ettiğim Alfa (pre) sürümlerine başlanana 3.2 Sürümünün yeni adı ne olacak, 3.6 mı, yoksa 3.1'in ilk adı olan 4.0 mı?

Birde Tema konusu var. acaba betalarda ve şuan kullandığımız Tema mı kalacak, yoksa OPera Tarayıcısı gibi Nihayi sürümde Tema değişikliğide olacak mı acaba?
Heralde bu mıların cevaplarını nihayi sürümün çıkması sonrası daha net görebileceğiz.

Buarada 3.beta sürümünün ilk Aday dosya sürümü yayınlandı bu demek oluyor ki bu beta sürümünün nihayi sürümünde geçikme olmayacak :) .........AliY

Sabah aksam isi gucu birakip 3.1 beta indirip gonullu reklamciligini yapanlara cok koymustur simdi bu :)

firefoxtan tek istediğim temasını değiştirsin yeter. aero dan yararlansın mesela chrome gibi internet explorer gibi

@hoglu
zaten firefox ta tab açma butonu var zaten TAB'ı yaratan mozilla'dan bunun olmamasını beklemen enteresan geldi bana.Tabı sürekli göster kılarak boşluk alanı (+) tuş gösterebildiğin gibi tema desteğine göre TAB button da ekleyebilirsin.Unutma ki Firefox açık kaynaklı bir uygulama ve yüzlerce eklenti sayesinde kişiselleştirebilirsin.

gizli sörf modu Private-Browsing ie8 de zaten var ie8i deneyin derim gayet ii ve tutarlı çalışıyor firefox ile berbaber kullanıyorum şu frefoxyan iyi çalışıyor

@hoglu
zaten firefox ta tab açma butonu var zaten TAB'ı yaratan mozilla'dan bunun olmamasını beklemen enteresan geldi bana.Tabı sürekli göster kılarak boşluk alanı (+) tuş gösterebildiğin gibi tema desteğine göre TAB button da ekleyebilirsin.Unutma ki Firefox açık kaynaklı bir uygulama ve yüzlerce eklenti sayesinde kişiselleştirebilirsin.

....................

bende bir firefox severim ama aynı zamanda opera da kullanırım. Tabı ve bildiğiniz birçok yeniliği opera yaratmıştır.

Geliştiricilere hak vermek lazım. o kadar büyük baskı altındalar ki 3.5 atıyorlar. Hallerinden anlamayan biz sabırsızlara bir yanıt olmuş güzel olmuş. Sabır güzel erdemdir. Meyvesi de tatlıdır. 3.5 çıkana kadar biz 3.0.15 i devirmiş oluruz.

Şuan 3.0.7 de. Ama chip online alkışlamak gerekiyor. Bir kaç gün önceki mozilla haberini bende okumuştum. Harbiden işi biliyorsunuz. Yani sadece haber eklemekle degil. Kendi yorum ve görüşlerini yazarak ta çok iyi bir yerdesiniz. Saygılar.

"Buna ek olarak yeni Firefox sürümü gizli sörf modu (Private-Browsing) da sunacak." ms den ilk defa bir şey almışlar. Ne güzel devamlı kullandığım bir tarayıcı. Böyle birlikte düşünce olursa bizler daha rahat ederiz ;)

@Pcmaker dünya da bir mikropsoft yok. Tüm gelişmeleri o kanaldan aldığınızdan ne olmuşsa ondandır anlayışı yerleşmiş. dosyası çalma çırpma konusunda hayli kabarık bir şirketten de böyle bir yenilik beklemeniz zaten başlı başına bir hata. Private browsing anlayışı ilk defa safari tarafından yayımlanmıştır.

Şuan 3.0.7 de. Ama chip online alkışlamak gerekiyor. Bir kaç gün önceki mozilla haberini bende okumuştum. Harbiden işi biliyorsunuz. Yani sadece haber eklemekle degil. Kendi yorum ve görüşlerini yazarak ta çok iyi bir yerdesiniz. Saygılar.

.....................

dünya da başka bilişim internet sitesi yok galiba. Bu ve benzer yorumları bulabileceğiniz onlarca site mevcut. Kimseye biat etmeye gerek yok. Bir çevirmen oturup çevirmiştir o kadar.

"@Pcmaker dünya da bir mikropsoft yok. Tüm gelişmeleri o kanaldan aldığınızdan ne olmuşsa ondandır anlayışı yerleşmiş. dosyası çalma çırpma konusunda hayli kabarık bir şirketten de böyle bir yenilik beklemeniz zaten başlı başına bir hata. Private browsing anlayışı ilk defa safari tarafından yayımlanmıştır."

daha Microsoftun yazılışını bilmiyor brde çıkmış burada laf sokuyor. Apple ürünleriyle aram iyi değil benim...

""@Pcmaker dünya da bir mikropsoft yok. Tüm gelişmeleri o kanaldan aldığınızdan ne olmuşsa ondandır anlayışı yerleşmiş. dosyası çalma çırpma konusunda hayli kabarık bir şirketten de böyle bir yenilik beklemeniz zaten başlı başına bir hata. Private browsing anlayışı ilk defa safari tarafından yayımlanmıştır."

daha Microsoftun yazılışını bilmiyor brde çıkmış burada laf sokuyor. Apple ürünleriyle aram iyi değil benim..."

Anlaşılan sizin aranız edebiyatla da ilgili değil. Lafı zaten sokan sokmuş. Mikropsoft la yapılan bir hicivdir ve kullanımı da dünya geneli yaygındır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play