İkinci Google cebinin güçlü ve zayıf yanları

Android'in 2. denemesi: CHIP Online Google cebi HTC Magic'i mercek altına aldı...

Büyülü cebi test ettik!

HTC firmasının Vodafone işbirliğiyle sunacağı ikinci Google cep telefonu nisan ayında piyasaya sürülecek. Bir basın toplantısında ön seri cihazlardan birini test etme şansı yakaladık: HTC Magic, T-Mobile G1'den daha mı iyi yoksa daha mı kötü?

İzlenimimiz kayıtsız: Android cep telefonu bir taraftan daha şık görünüyor ve donanım konusunda daha güçlü bir batarya ile etkiliyor. Öbür taraftan gerçek bir klavye olmadan metin girişi yapmak tam bir işkence haline gelebiliyor.

İlerleyen sayfalarda HTC Magic'in hangi noktalarda etkilediğini ve hangi konularda yalpaladığını okuyacaksınız.

Donanım: Nazik ve beceriksiz

Donanım: Nazik ve beceriksiz

Bir G1'i düşünün, gerçek klavyesini sanal bir klavye ile değiştirin, dış kasasını parlatın ve cep telefonunu biraz diyete sokun; alın size bir HTC Magic.

Donanım: Nazik ve beceriksizCep telefonu çoktandır temin edilebilen G1 ile neredeyse aynı form faktörlerine sahip. Kaydırılabilir klavye olmadan sunulduğu için kasa belirgin derecede ince ve 120 gram ile ilk Google cep telefonundan daha hafif.

Siyah Android cep telefonu düz yüzeyine rağmen elde sıkı duruyor. Cilalı yüzey şaşırtıcı bir şekilde parmak izlerine bulanmıyor. Buna karşın ekran kısa bir kullanımdan sonra hemen kirli gözüküyor. Ekranın bir artısı: 3,2 inçlik ekran sembolleri keskin bir şekilde gösteriyor, fakat güneş ışığı vurduğunda alışılmışın dışında parlama yapıyor.

Donanım: Nazik ve beceriksizFiligran tuşlar
Metin girişi sırasında ilk Google cebin tam teşekküllü klavyesini özledik. Sebep: Magic sadece ufak bir sanal QWERTY klavye sunuyor ve bu da sadece dikey konunda kullanılabiliyor. Buna karşın titreşimsel geri bildirim rahatlıkla hissedilebiliyor ve istek üzerine kapatılabiliyor.

Ön seri modelimizin çubuk biçiminde kısayol tuşları var. Bu tuşlar aşırı derecede ince ve kullanıcının parmaklarına batıyor. Fakat endişelenmeyin, nihai cihaz yuvarlak butonlarla satışa sunulacak. Ayrıca Google, satışa sunulacak modellere ek bir arama tuşunun da acilen ekleneceğini bildiriyor. Bunun ne kadar anlamlı olacağı ancak bir seri üretim cihazı ile belli olacak. İztopu sayfaları aşağı/yukarı kaydırma sırasında güvenilir ve hızlı çalışıyor.

Donanım: Nazik ve beceriksizDaha fazla güç
T-Mobile G1'in eleştirilen noktalarından biri daha bir gün kullanımdan sonra pestili çıkan zayıf bataryasıydı. HTC bu hatasından ders alarak Magic'i 1340 mAh gücünde bir batarya ile donattı.

Magic'te de geleneksel kulaklıkları takabileceğiniz bir girişi umutsuzca arıyorsunuz. İddialara göre bu işte Apple'ın parmağı var ve hem Google hem de HTC ile sadece bir mini-USB girişinin konulması konusunda anlaşma yapmış. Adaptörün ek bir ücrete tâbi mi olduğu yoksa cep telefonuyla beraber mi verileceği henüz belli değil.

Kutu içeriğine devam edelim: Kulaklık seti, şarj adaptörü ve veri kablosunun dışında 2 GB büyüklüğünde bir bellek kartı veriliyor. Cep telefonu SDHC kartları desteklediği için bellek 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor. Fakat HTC gereksiz bir biçimde kart girişini batarya kapağının altına yerleştirdi.

Yazılım: Rahat alışılıyor

Yazılım: Rahat alışılıyor

Cupcake aşağı, Cupcake yukarı: Testçilerimiz kullanılan yeni Android firmware sürümünü pek fark edemedi. Ne olursa olsun bu bir eksi değil.

Yazılım: Rahat alışılıyorMagic aynı G1 gibi 528 MHz'lik işlemciyle çalışıyor. Sonuç olarak testçiler çalışma hızı konusunda benzer deneyimler edindi: Dokunmatik ekran çabuk tepki veriyor, menüler hızlı bir şekilde çağrılıyor, elle kullanım son derece akıcı.

Üzerinde Android-firmware 1.5'in bulunduğu test cihazımızın kullanıcı arabirimi de kayda değer bir yenilik sunmuyor. Cupcake güncellemesi sadece sanal klavye kullanımında kendini belli ediyor.

Yazılım: Rahat alışılıyorVodafone ihtiyatlı davranıyor
Duyurulan Facebook ve Myspace uygulamaları henüz entegre edilmemişti, fakat nisan ayında dağıtıma başlandığında ön yüklü olarak gelecekler. Aynı durum arkadaş bulma eklentisi Google Latitude için de geçerli.

Sinir bozucu damgalama? Vodafone sakinleştiriyor: Nihai üründe damgalama ön taraftaki bir logo ve Vodafone-Live ve müzik portalına erişim ile sınırlı. Bazı iddialara göre seri üretim cihazlarda hiçbir sınırlama olmayacak. Magic'te fabrika çıkışı olarak Outlook desteği sunmayacak, bu konuda Android-Market'i kullanarak bir çözüme ulaşmanız gerekecek.

Sonuç: Doğudan pek bir yenilik yok

Sonuç: Doğudan pek bir yenilik yok
HTC Magic: İkinci Android cep telefonu.

T-Mobile G1'i tanıyan HTC Magic'te büyük sürprizler yaşamayacak. Biraz daha fazla değişiklik ve iyileştirme beklemiştik.

Tayvanlı üretici HTC, Vodafone ile beraber pek fazla yenilik sunmuyor: HTC Magic, gerçek klavyesi olmayan bir G1'den öteye gidemiyor. Cilalı parlak yüzeyi, gümüş çerçevesi ve ince ölçüleriyle telefon, T-Mobile'ın kaba saba cihazından kesinlikle daha şık gözüküyor. İçsel değerler ise neredeyse aynı. En azından daha iyi bir kamera beklerdik. Ayrıca gerçek klavye olmaması bir eksi haline gelmiş, çünkü sanal klavye çok küçük ve gerçeğinin yerini tutmuyor. Yine de HTC Magic daha güçlü bir batarya sunuyor. 1340 mAH bataryanın belirgin derecede daha güçlü olduğunu ancak seri üretim cihaz gösterebilir. 1.5 sürüme yapılan firmware güncellemesi sadece sanal klavyede belli oluyor, bunun dışında tanınan eski Android menüsü mevcut. Elbette bu bir eksik değil, sonuçta menü kolay kullanılıyor, kişiselleştirilebiliyor ve Android-Market üzerinden rahatlıkla genişletilebiliyor.

Alternatifler:
Büyük dokunmatik ekranı ve genişletilebilir işletim sistemi olan hızlı bir sörf cep telefonu mu istiyorsunuz? O zaman her yol Apple iPhone'a çıkıyor. Eğer uzun bir süre boyunca bir operatöre bağlı kalmak istemiyorum diyorsanız HTC Touch Diamond'a yönelmelisiniz.

Okuyucu Yorumları