İlk Mac ransomware'i ortaya çıktı!

Kullandığınız işletim sisteminin "virüs işlemez" olduğunu düşünüyorsanız, bu haber sizin için!

  • Zeynel A. Öztürk
İlk Mac ransomware'i ortaya çıktı!

"Ransomware" olarak bilinen, verilerinizi ele geçirip, onları ödeyeceğiniz fidye karşılığında size geri vereceğini ileri süren yazılımlara PC'lerde ve akıllı telefonlarda bir süredir rastlıyoruz.

Bu tür zararlılara şimdiye kadar Mac'te pek rastlanmamış olsa da son yaşananlar, Apple'ın bilgisayarlarının da risk çemberine dahil olduğunu gösteriyor. Palo Alto Networks'ün keşfine göre OS-X'i hedef alan ilk ransomware olan "KeRanger", verilerinizi şifreliyor ve sizden bitcoin ile ödeme yapmanızı talep ediyor.

BitTorrent istemcisi Transmission ile birlikte geldiği anlaşılan zararlı, yazılımı yükledikten üç gün sonra dosyalarınızı şifreliyor. Transmission'ın yeni sürümü zararlıyı içermediğinden ve Apple, KeRanger'ın kullandığı sertifikalardan birini geri çektiğinden, şu an itibariyle zararlıyı yükleme ihtimaliniz bulunmuyor. Buna rağmen yaşananlar, zararlıların sadece Windows ve Android gibi platformlara değil, herhangi bir platforma sıçrayabileceğini, hiçbir platforma gözü kapalı güvenmememiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

avast var mac için kullanın.

orjinal yazılım kullanın ! gerekirse para ödeyin o zaman torentmiş vs virüsmüş başınız ağrımaz

ister Mac'e ister Windows'a olsun sevinmiyorum. Ramsomware ile şantaj yapıp bitcoin yolu ile para sızdırmaya çalışmak, yüz kızartıcı adi kriminal bir suçtur. Lanet olsun, bilişim bilgisini böyle kötü yoldan servete dönüştürmek isteyenlere!

Bu olay Windows'a özel bir durum değil zaten. Windows baskın İS olduğu için durum böyle, her türlü sistemde yapmanız/yakalanmanız mümkün bu aldatmacayı...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost