İnsan beyninden insan beynini kontrol ettiler

Sadece düşünerek bir başkasının vücudunu kontrol edebilir misiniz? Sonunda bu da yapıldı!

  • Zeynel A. Öztürk
İnsan beyninden insan beynini kontrol ettiler!

Araştırmacılar bu sefer bir insanın beynini kullanarak bir başka insanın kaslarını hareket ettirmeyi başardılar. Yani insan beyni, insan beyni ile kontrol edildi. Bu nasıl oldu diyorsanız, cevabı hemen verelim: Washington Üniversitesi'den araştırmacılar, iki insan beynini birbirine bildiğimiz internet ile bağlıyorlar.

Deney şöyle gerçekleştirildi: Sayısal nörolog Rajesh Rao, bir bina içerisinde kafasına beynin elektriksel etkinliğini ölçen elektroensefalografi şapkasını giyerek oturdu. Dr. Rao, hedefe top atılan basit bir bilgisayar oyununu izlemeye başladı. Bu sırada Dr. Rao, sağ elini ateş etmek üzere hareket ettirdiğini hayal etti, ancak gerçekte elini hiç kımıldatmadı.

Dr. Rao'nun iş arkadaşı Profesör Andrea Stocco da kafasının üzerinde beyne manyetik uyarılar veren bir başlık giyiyordu. Kafa derisi üzerine oturan bu aygıt, beynin kas kontrol bölgelerini manyetik olarak uyarıyor. Dışardan gelen sesleri engelleyen kulaklıklar takan Stocco, yüzünü de videodan farklı bir yöne çevirdi. Dr. Rao'nun şapkasından gelen sinyaller, internet üzerinden Dr. Stocco'nun başlığına iletildi. Sonuç olarak Dr. Stocco'nun parmağı, Dr. Rao'nun komutuyla oyunu hiç görmeden "ateş" düğmesine bastı.

Deney çılgınca görünse de kullanılan bileşenlerin hepsi şu an hali hazırda mevcut bileşenler. Bu tür beyinden-beyine iletişim, daha önce fareler arasında ve insanın fareyi kontrol etmesi şeklinde yapılmıştı. Washington Üniversitesi takımı, iki insan beyni arasındaki arayüzü ilk olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Bu akıl almaz deneyi videomuzda izleyin!

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

saçma gereksiz

İlerde kendi klonlarınızı evde otururken yöneteceğiz. Büyük işler bence. Bunun sonu nasıl olur bilmem...

Kendi beynimizi doğru dürüst kullanamıyoruz da başkası kaldı.

Bu alet olmadan mentalizm yoluyla da kontral edilir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play