İnsan mı makine mi? İnternet kimin?

İnternete giren milyonlarca insanın sadece yarısının "gerçek insan" olduğunu biliyor musunuz?

  • Ertuğrul Süngü
İnternet ortamında yalnız değiliz!
Gezinen bot miktarındaki artış dikkat çekici

Günümüzde bir internet sitesinin ne kadar ziyaret edildiği, onun ne kadar kaliteli olduğunu belirleyici faktörlerden birisi olarak kabul edilir. Peki, bu tekil kişi ziyaretlerinin büyük bir kısmının "gerçek kişiler" değil de bilgisayarlar üzerine kurulu "sahte kişiler" tarafından yapıldığını söylesek?

Incapsula tarafından gerçekleştirilen yeni araştırmanın sonuçlarına göre günümüz internet siteleri, kişiler tarafından ziyaret edildiğinden daha çok bot'lar tarafından ziyaret ediliyorlar. İnternet sitelerine cloud, yani bulut tabanlı servis sağlayan Incapsula'nın araştırması, ziyaretlerin yüzde 61.5'lik kısmının insan olmayan bot'lar tarafından yapıldığını ve bu rakamın Mart 2012'ye bakıldığında yüzde 51 olan dilime göre büyük ölçüde artış gösterdiğini gözler önüne serdi.   

Çalışma, Incapusla'nın servis sağladığı 20.000 internet sitesinin 90 gün boyunca izlenmesiyle sonuç buldu. Rakamların gösterdiği kadarıyla, internet trafiğinin yüzde 31'lik kısmını Google ve Bing gibi arama motorları yanı sıra iyi huylu bot'lar üstleniyor. Nitekim yüzde 30.5'lik kısım tamamen zararlı yazılım kategorisine giriyor. Burada internet sitelerine saldırıda bulunan, elektronik posta çalan ya da bir şekilde bilgi çalma amacı ile işlem yapan envai çeşit zararlı bot bulunuyor.

Rapora damgasını vuran farklılıksa, geçen sene yüzde 75 oranında seyreden spam bot hareketlerinin, bu yıl itibari ile sadece ve sadece yüzde 0.5 oranına gerilemesi oldu. Incapsula bu düşüşteki en büyük payın Google'ın otomatik link spamı üzerindeki çalışmaları olduğuna inanıyor.  

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

şaka gibi :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost