Intel Centrino'nun fişini çekiyor...

İşlemci devi Intel'in bir zamanlar bol bol reklamını yaptığı Centrino işlemciler bitiyor!

  • Ümit Öncel
Intel Centrino'nun fişini çekiyor...
Centrino artık "içinde" olmayacak...

İşlemci devi 2009 yazında Centrino markasını terk edeceğini açıklamış fakat üretimine devam etmişti. Firmadan yapılan son açıklamaya göre Centrino önümüzdeki yıldan itibaren Intel tarafından kullanılmayacak.

Bu değişimin sebebi Intel'in farklı özelliklere sahip ürünlerine verdiği değişik isimlerin gereksiz karışıklığa yol açtığını düşünüyor olması. Bu karışıklı gidermek için Intel önümüzdeki yıldan itibaren daha sade işlemci modelleri kullanacak.

Bu değişimden Centrino'nun yanı sıra Core 2, Core 4 ve bunlarla beraber kullanılan Solo ile Duo ekleri de nasibini alacak. 2010'dan itibaren tüm bu işlemciler sadece Core olarak anılacak. İşlemci markası olarak ise Intel, Pentium ve Celeron ile yoluna devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Amdnin piyasada kuvvetlenmesi ile artik intelin anti trust yani rekabet yasalari ile sorunu olmiyacagi icin bu islemcileri cekmesi dogal

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Amdnin piyasada kuvvetlenmesi ile artik intelin anti trust yani rekabet yasalari ile sorunu olmiyacagi icin bu islemcileri cekmesi dogal
Bugün 18:59
-------------------------------------
haberi okumadanmı yorum sallıyorsunuz, okuyor ama anlamadanmı sallıyorsunuz anlamış değilim. adamlar işlemci çekmiyor piyasadan, sadece işlemci isimlerini azaltıyor.
""İşlemci devi 2009 yazında Centrino markasını terk edeceğini açıklamış...""
ilk satırı okusanız bile yetecek ama neyse......

yok artık pentium mu!

doğru yapmışlar böyle daha iyi olur

ogzblgnr yazmış:
yok artık pentium mu!
Bugün 19:35

Pentium dediği güncel işlemcilerin tek çekirdekli hali .

Evet harbiden ya, bazı yorumcular sallamayı cok seviyor. bazılarıda okuyor ama anlamıyor yada yanlış bilgilerle size cevap yetiştirmeye çalışıyor, işte bu yüzden, artık yorum yazmak istemiyorum.

"yok artık pentium mu!"
--------------------------------------------------------------------------
Evet.Pentium çünkü bu işlemciler belli kesimler ve belli düzey bilgisayarlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.Düşük maliyetli ve yeterli performanslı işlemciler olarak tanımlanabilir pentium, ve İntel"in Pentium ile yoluna devam etmeside anlattığım sebepten dolayı olabilir...

Bu pentium ve celeronlar o sizin bildiğininz bundan 10 sene öncekiler değil.İntel yıllardır pentium ve celeron ismi ile kazandığı bir marka ve bununla birlikte gelen bir reklam gelrii var ürünler yenileri ile yer değiştirsede isimler aynı kullanılmaya devam edicek.Giriş seviyesi celeron,orta seviye pentium ileri seviyelerde Core olucak işte. Bu kadar basit.Ama bundan bi haber son kullanıcılar tabki hala 10 sene önceki pentiumlarla yola devam ediliceğini sanıcaktır ;)

Pentium ve Centrinolarin tek cekirdekli Atomlardan farki nedir? Bilen birisi anlatabilir mi eski teknoloji ile uretiliyorsa sonuc itibari ile daha fazla enerji tuketecegini dusunmekle birlikte yeni teknoloji ile uretiliyorsa neden bir suru karisikliga neden olacak islemci var. Birde model numaralarindaki E Q falani aciklasanizda anlasak. AMDnin adlandirmalari bu konuda daha acik ve sade gibi Phenome yada Phenom2 phenom3 boyle gider bu is.

CHIP'de bunu yaparsa diğerleri ne yapar?
Haberin başlığında 'Centrino işlemciler' bitiyor yazmış. Ama Intel'in zaten Centrino diye bir işlemcisi yok, chip bunu biliyordur diye tahmin ediyorum, herhalde başlığı yazarken bir hata yapmışlar. Centrino'nun intel in pazarlamada kullandığı bir teknoloji platformu olduğunu açıklamaya gerek yok herhalde.

CHIP Online'ın notu:
Haber içeriğinde gerekli açıklama ve detaylar mevcuttur.

Şu fanatiklere edipçift ve türevi yorum yazdırmayın lütfen. chip online kalitesini düşüyorlar. Banlayın şunları söz onların yerine arkadaşlarımı zorla chip online yönendirecem her haberi 3-4 defa tıklamaya razıyım yeter ki uzaklaşsın bu bilgisayarcı müsveddeleri

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play