Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı

Intel AMD ile olan rekabetinde arayı kapatmaya başladı: Pentium 4 nihayet piyasaya sürüldü. CHIP Pentium 4’ü inceleyerek, Kaliforniyalı chip üreticisinin bu en son ürününün tatminkar olup olmadığını gözler önüne seriyor.

Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı (Sayfa 3)

NetBurst Özellikleri: Öteki yenilikler
Streaming SIMD Extension 2 (SSE2)

Burada sözkonusu olan Intel’in multimedya komut genişletmelerinin en son sürümü: Pentium 4 şimdiye kadarki tüm MMX ve SSE komutlarının yanı sıra, ek olarak iki kat kesinlikle 128-Bit tamsayı ve kayan virgül operasyonları için 144 yeni komut getiriyor.
SIMD ayrıca Single Instruction Multiple Data anlamına, yani birçok veriyi bir kerede işleyebilen komutlar anlamına geliyor. Bu tip komutlar, performansı bir hayli yükselttikleri için, öncelikle multimedya uygulamalarında ve oyunlarda işe yarıyor. Bunların kullanımı örneğin, bir efekt filtresi bir audio-sample ya da bir video sekansı üzerine uygulanacaksa, audio ve video işleme alanlarında düşünülebilir.

Çığır açacak yeni cache alt sistemi
Çoğu güncel x86 uyumlu işlemcilerde olduğu gibi, Pentium 4 karmaşık x86 talimatlarını RISC benzeri mikro operasyonlara ayrıştırıyor. L1 komutlar önbelleğinden alındıklarında (çağrıldıklarında) onların her seferinde yeniden çevrilmek (derlenmek) zorunda kalmamaları için, yeni Advanced Level 1 Execution Trace Cache artık yaklaşık 12.000 kod çözümü sonuçlanmış mikro operasyonları depoluyor. Artık yalnızca 8KByte (Pentium III: 16 KByte) büyüklüğündeki L1 veri belleği ile birlikte, bunlar yaklaşık 185 KByte büyüklüğünde özellikle hızlı tampon bellek sonucunu veriyor. Buna saniyede yaklaşık 48 GByte’lık bir set başaran ve Pentium III’de olduğu gibi Advanced Transfer Cache adını alan 256 KByte entegre L2 önbellek ekleniyor.

400 MHz System Bus
Pentium III 100 ya da 133 MHz FSB (Front Side Bus) ile AMD’nin Athlon ve Duron işlemcilerinin DDR (Double Data Rate) sayesinde efektif iki kat hızlı işlemci veriyollarının gerisinde kalırken, 400 MHz FSB saat frekansıyla yeni Pentium 4 yeniden öne geçiyor. Gerçi burada da 100 MHz’lik nominal bir saat frekansı işliyor, ama her bir saat frekansı çevriminde dört kat veri birden aktarılıyor. Bu durum QDR tekniği (Quadruple Data Rate) olarak nitelenebilir. Her halükarda böylelikle saniyede azami 3,2 GByte’lik bir set sonucu doğuyor. Buna karşılık AMD’nin 133 MHz DDR FSB özellikli en yeni Athlon kuşağı yalnızca 2,1 GByte/s değerine ulaşıyor.
Böylelikle Intel’in (gerçi artık kendisinin de sorguladığı) anabellek olarak SDRAM’den yana karar vermesi açıklığa kavuşmuş oluyor: PC800 Rambus modülleri saniyede azami 1,6 GByte’lık bir set olanaklı kılıyor. Buna göre Intel’in chipseti i850 nam-ı diğer Tehama tarafından da öngörülen iki Rambus kanalıyla, Pentium 4’ün FSB bant genişliğinin tümü örtülebilir. Buna karşılık AMD’nin yeni Athlon’ları için DDR-SDRAM’li PC2100/PC266 modülleri ve saniyede 2,1 GByte hala en iyi ve fiyatı en uygun seçim. Şimdi Pentium4/1500, Pentium III 1000 MHz ve AMD 1200 ile doğrudan karşılaştırma içinde.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir