Intel ve Google'dan yeni Chromebook'lar!

Intel ve Google, yeni Chromebook'ların tasarımını ve çok daha fazlasını gözler önüne serdi!

  • Ercan Uğurlu
Intel ve Google'dan yeni Chromebook'lar!

Intel ve Google, San Francisco'da düzenledikleri bir toplantıda ortak firmalarla bir araya gelerek Haswell tabanlı Core i3 ve "Bay Trail M" sınıfı Celeron mobil işlemcileriyle güçlendirilen yeni Chromebook ve Chrome OS tabanlı masaüstü sistemlerini tanıttı.

Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG ve Toshiba'nın katılımıyla gerçekleşen Intel ve Google toplantısı, tamamen Chrome OS ürünleri ve onların yeni tasarımları üzerine geçmekle beraber diğer yandan Chrome'lara özel uygulamalar hakkında da sevindirici gelişmelerden bahsedildi.

Yeni Celeron işlemciyle birlikte fan kullanmayan yeni Chromebook'larda 11 saate kadar pil ömrü sözünü veren Intel'in ardından Google da, Play Movies isimli Chrome uygulaması hakkında sevindirici bir haber verdi. Chrome OS kullanıcılarının Play Movies ile film ve TV şovlarını artık yalnızca çevrim içi değil, çevrim dışıyken de izleyebileceklerini müjdeledi. Play Movies'in birkaç haftaya kadar kullanıma sunulacağını da sözlerine ekledi. Diğer yandan internet devi, ses destekli Google Now'ın da Chrome işletim sistemine önümüzdeki günlerde geleceğini açıkladı.

Yeniden Chromebook'lara dönecek olursak, bu işbirliği neticesinde ilk örneklerin Asus tarafından sunulduğunu söyleyebiliriz. Bay Trail M tabanlı Chromebook'lar ilk olarak Asus'un fansız Chromebook tasarımıyla sunulmaya başlandı. Intel'in düşük güç tüketimli Celeron işlemcileriyle donatılan Asus C200 ve C300 Chromebook'larının fiyatları da makul seviyede. 249 dolar civarında fiyat etiketiyle dikkat çeken modellerin ülkemizdeki fiyatları ne olur bilinmez. Yeni Asus Chromebook modellerinin haziran ayında satışa sunulması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Chrome OS'un Windows'a Rakip olacağına hiç inanmazdım

Windows 8 yüklenebiliyorsa süper olur.

Bugün gülüp geçtiğimiz Chrome OS ileride vazgeçilmez olacak gibi duruyor. Yeter ki kullanacak kadar hızlı internetimiz (özellikle upload) olsun...

Chromebook gerçekten gerekli mi, bizim kullanım alışkanlıklarımıza ne kadar karşılık verebilir, tartışılır.

Chromebook'ların geleceği hiç parlak değil.İnsan sadece internete girmek angry birds tarzı oyunlar oynamak için bilgisayar alınmaz.Bunu telefon da tablet de yapabilir. Ama tebrik etmek lazım Microsoft'a alt seviye bilgisayarlara bir nebze önem vermesini sağladı.Update 1 windows 8.1 in sistem gereksinimi düştü.

@10 May 2014 01:41 onun nedeni google değildi ms daha ucuz tabletler çıksın diye yaptı

Google fantezi peşinde. Başka bir şey değil.

Telefonları yaptığı gibi bilgisayarları da ele geçirmeye çalışıyor umarım başarılı olmaz.

gugıl yine boş işler peşinde....

Tasarım dehşet verici bir şey olmuş

Sen de yorum yaz