İnternet daha ne kadar büyüyecek?

Bilim adamları şimdi de internetin ne şekilde ve ne kadar büyüyebileceğini araştırıyor. İşte sonuç.

  • Ümit Öncel
İnternet daha ne kadar büyüyecek?
Çin'li bilim adamları internetin bir gün kabına sığamayacağını iddia ediyorlar.

1965 yılında Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore, her yıl işlemciler içerisindeki transistor sayısının iki katına çıkacağını iddia etmişti. 1975 yılında her iki yılda bir şeklinde düzelttiği bu sözü, her 2 yılda bir işlemci gücünün ikiye katlanacağını ifade ediyordu. Bu ifade daha sonra Moore Yasası olarak anılmaya başladı ve Gordon Moore dışında herkes bu önergeyi bir yasa olarak kabul etti (kendisi ısrarla bunun bir yasa olmadığını iddia etmeyi sürdürdü). Bugün bilim adamları internetin de Moore Yasası'na tabi olduğunu düşünüyor. Çin'de 6 aylık gözlem sonucunda yapılan araştırma internetin büyüklüğünün Moore Yasası'nın bir formuna uygun olarak katlanarak arttığını ortaya koydu.

Çin Bilim Akademisi'ndeki Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsü'nde görev alan araştırmacı Guo-Qing Zhang, interneti bir web siteleri bütünü olarak değil, kendi kendini idare eden, otonom bir sistem olarak ele alarak çalışmasına başladı. Bu sayede interneti oluşturan merkez parçasının, en uçtaki ufak web siteleri ile farklı şekilde geliştiklerini kabul ediyor. Diğer tüm araştırmalar internetin tüm parçalarının aynı gelişim süreci ve mantığına tabi tutulması düşüncesi üzerine kurulu olduğu için, internetin sonsuza kadar problemsiz büyüyebileceğini öngörüyorlardı.

Zhang'ın araştırması ise internetin çekirdeğinin (merkezinin), interneti oluşturan en dış yapılardan farklı bir gelişme sürecinde bulunduğunu ve internetin Moore Yasası'na uygun şekilde genişlemeye devam etmesi durumunda, belli bir süre sonra artık bu yükü kaldıramayacağını iddia ediyor. Başka bir deyişle araştırmanın sonucu, internetin de bir gün bir sonu olacağı yönünde şekilleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

internetsiz bir dünya düşünemiyorum :P

çinliler bu gidişle çoğalmaya devam ederse sığmaz tabi...

ya konuyla pek alakası yok ama laptoptan sim kartla nasıl interenet bağlanıyoruz bilen varmı

İnternet'in bir merkezi bir çekirdeği mi var da?

internet olmasaydı biz ne yapardık yaawww...

çok saçma ...interneti oluşturan temel parçalar kablo ,depolama birimleri ve bunlarda iletimi sağlayan elektrik olduktan sonra nasıl sonu olabilir ki ?

nere bitiyo daha yeni 1024 kavustuk
quiknet de 5000 lik 49 ytl hersey beles bide ilk iki ay 100000 lik hat kulanıyosun bide ttnete bak daha vdsl2 yok ortada olsada 32000 lik
qick neti heryere bekliyoruz kurtarbizi türkcell buttnetten
3g noldu öldümü ne....

internet kıyamete kadar genişleyebilecek bir yapıya sahip dedikleri sacma geldi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play