Internet Explorer 6: Bitir bitirebilirsen...

Microsoft bile eski tarayıcısı hakkında çok ağır sözler söylerken; IE6 neden bir türlü ölmüyor?

  • Ali Güngör
Microsoft IE6'yı öldüremiyor!
Şirket politikası fişi çektirtmiyor...

Microsoft, günümüzde büyük bir kitle tarafından kullanılan Internet Explorer 6'yı bitirme kampanyasına hak veriyor. Microsoft da insanların IE6'yı bırakıp Internet Explorer 8'e geçmesi gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte şirket politikası gereği Internet Explorer 6'nın fişini çekemiyor.

Microsoft'un Internet Explorer yöneticisi Amy Bazdukas "Arkadaşlar, arkadaşlarının IE6 kullanmasına izin vermez" diyor. Üstüne ilave ediyor "Internet Explorer 8'e geçişi sağlamak kesinlikle tüketicilere yaklaşımımızın bir parçası."

Internet Explorer 6'nın fişinin çekilememesinin bir diğer sebebini de yine Bazdukas'tan dinliyoruz "IE6 kullanımı istediğimizden çok daha fazla ve çoğu IE6 kullanıcısı şirketler." Kısacası şirketlerde geçişi sağlamak, ev kullanıcılarının geçişini sağlamaktan daha zor ve daha uzun bir süreç.

İnternet tarayıcı kullanım yüzdeleri

Internet Explorer 8 hızlı ve güvenli ancak çoğunlu IE6'ya devam diyor

En son yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki bütün internet kullanıcılarının yüzde 27.2'si IE6 kullanıyor. IE7 yüzde 23.1 kullanım oranıyla ikinci, IE8 ise yüzde 12.5 ile ikisinin de gerisinde kalıyor. Microsoft 2001 yılında IE6 ile tarayıcı piyasasının yüzde 95'ine sahipti.

Kullanıcıların IE6'dan daha üst sürümlere geçmemesinin bir sebebi de Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki korsan kullanım. Bu yüzden otomatik güncellemeleri kullanmayan kullanıcılar sorun çıktığında format atıp korsan Windows XP SP1 kurmayı yeğliyorlar. Bu yüzden de IE6 kullananların oranı çok yüksek kalmaya devam ediyor.

Microsoft'un IE6'ya neden hala destek verdiğini daha detaylı öğrenmek için bu haberimizi de kaçırmayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

SP3'e bile IE7'yi entegre etmezsen olacağı budur! Akılsız başın çilesini ayaklar çeker

ie 6 yı kim kullanır derdim taki telekom da staj yapana kadar telekomun programları internet üzerinden ie 6 la çalışıyor
denedim, güncellemeleri açıp ie 8 e geçirdim ama hiç bir program çalışmadı baktılar olmuyor teknik servis bölümü formatla işi çözdü
anlıycanız bu işin sorulusu telekom :D

birçok arkadaşım, nedenini bilmiyorum ama hala IE6 kullanıyor ve bırakıcak gibi de gözükmüyolar......

istese bitiremez mi microsoft ie 6 yı bitirir. şirket politikası değil de onlarda bu işten memnun bir parça. ama bir yere kadar.

İE 6 birçok kişinin net ile ilk tanıştığı tarayıcı. Unutulmaz.

xp nin halt yemesi bu xp kalkar bu dert biter.
zira şuursuz kullanıcılar bunlara dikkat bile etmiyor.
yada windows zorunlu güncelleme yapacak.
OPERA FORVER

ie 6 bitirmek için xpyide bitirmeniz lazım..bilgisayar bilmeyen adam ie 6 kullnıyor..

cevabı çok basit : Korsan !

Korsan kullanan ve bilgisayarı çok kurcalamayanlardan kaynaklanıyor.
korsan olmazsa zaten windows kendi ie8'e yükseltecek güncellemelerde..

her insan bizim gibi takipçi, meraklı, bilgisayardan anlayan orasını burasını kurcalayan kişiler değilki. heryer düz mantık insan dolu. internete giriyorya gerisini boşver mantığı. hani telefonlardada olur. ben sadece arama yapayım yeter gibi
ramazanınız mübarek olsun

Gayet basit insanlar zaten bilgisayar kullanmasını tam bilmiyorlar.Birde kurdukları windows xp'nin içindeki internet explorer 6'yı alıpta 7 veya 8 e yükseltecekler!...Mümkün değil.Bir kere onun nasıl yapıldğını bile bilmeyen çok kullanıcı var.Ayrıca korsan kullandıkları için fazla kurcalayamıyorlar.Anlıcanız cahillikten bir halt yapamıyorlar.Öle dandik danik internet explorer 6'yı kullanıyorlar.Daha çook kullanırlar.İnsanları bilinçlendirmedikten sonra da kullanmaya devam edecekler.

Çok dandik internet explorer 6 da 7 de 8 fena değil fakat bencce en iyisi firefox.herkese firefox kullanmaya davet ediyorum.

ie 6 çok az kaynak tüketiyor da ondan ,p4 3.0ghz 256mb ram bilgisayara ie8 kurdum kağnı gibi çalışıyor :( ama chrome canavar gibi ,microsoft önce suçu kendinde arasın .

Kullandığım TrendMicro sayesinde windows İnternet Explorer 8 i kullanıyorum. Hem de işyerinde. Önce IE7 yi Microsoft sitesinden indirdim masaüstüne ve ardından IE8 yi peşpeşe istedikleri şekilde kurulum yaptım. Ancak otomomatik güncellemeyle gelen IE7 ve IE8 i kabul etmedim....windows 7 ye daha iyi gelişmiş internet tarayıcısı koyabilirlerse windows 7 yi 2014 ten önce alabilirim. Ancak şimdilik 2014 e kadar windows 7 düşünmüyorum.....umarım bu yorum adrese gider.

ve 2014 e kadar masa üstü bilgisayarıma ne cep telefonumu ne de diğer imkanları takıp çalıştıracağım...laptop desktop birbirinden bağımsız ve ayrı çalışacaklar fare ve diğer imkanlarda bunlara ayrı ayrı takılıp çalıştırılacak kesinlikle bir makinada kullanılan diğerinde kullanılmayacak...ve başka makinalara asla takılmayacak....böyle düşünüyorum ve uyguluyorum....

ie 6 çok az kaynak tüketiyor da ondan ,p4 3.0ghz 256mb ram bilgisayara ie8 kurdum kağnı gibi çalışıyor :( ama chrome canavar gibi ,microsoft önce suçu kendinde arasın .
-------------------------------------------------------------
p4 3.0 ghz 1 gb ram var.çift işlemcili pc yi aratmıyor.10 tane ie 8 açsan yinede hızlı çalışır.san rami değiştir.

en iyisi chrome hem bilgisayarı yormuyo hem güzel görünüyo hem de jet gibi sörf yapıyo.google ye tekrar tekrar tebrikler

ie6 kullananlar bırakın kullansın:D bize neki

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play