Internet Explorer 9: HTML5 nasıl olacak?

Microsoft'un Internet Explorer 9'da HTML5 desteğiyle ilgili farklı görüşler var. İşte detaylar...

  • Ali Güngör

HTML5'in parçalarından olan canvas, dinamik ve script edilebilir 2D şekil ve bitmap görsel render'ını sağlıyor.

Microsoft Internet Explorer 9'da HTML5 desteklemesine karşın henüz bu özelliği desteklemiyor. Üstelik bu konuda ilginç bir tartışma var.

Web 2.0 fuarında Microsoft bu özelliği koyacağına dair bir ifade kullanmamaya özen gösterdi. Chrome, Firefox ve Opera bu özelliği destekliyor ve "Küçük bir özellik, uygulaması kolay" tanımını yapıyor. Ama Microsoft bunun tam tersini söylüyor...

"Hayır büyük bir özellik"

Konuda birbirine uymayan pek çok açıklama ve görüş var

Microsoft ise bunun küçük bir özellik olmadığını düşünüyor, "Büyük bir özellik" diyor. HTML5 canvas'ın DirectX'i direkt internet tarayıcıya bağlamakta kullanılabileceği de söyleniyor.

Bu konuda neden bu kadar farklı iki görüş var ve neden Microsoft bu özelliği bu kadar önemsiyor ancak henüz ekleyeceğine dair bir açıklama yapmıyor, işte bu belirsizliğini şimdilik koruyor.

Bu olay çok farklı şekillerde yorumlanıyor. Rakipler IE9'un HTML5 desteğinde eksikler olacağını söylüyor, öte yandan karşı görüş Microsoft'un ağır ama sağlam adımlar attığını, ciddiye aldığı için tamamlamadan açıklamayacağını belirtiyor. Üçüncü ve şaibeli bir iddia ise IE9'un HTML5 desteğinde rakiplerini şaşırtacak bazı sürprizler olabileceğini aktarıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

amaan koysa nolur koymasa nolu sanki internet dünyası kökten değişcek

microsoftun farklı olma çabaları...

Bence HTML5 olmuyacak :):)

Bu olay kabak tadi verdi herkez cikip konusuyor cok uzaga gitmeye gerek yok yaklasik 3 4 sene öncesi Microsoft, Real, Aplle ne oldu codecs sistemleri bu isler dayatma ile olsaydi Flash zaten var olamazdi.
Html5 olayida buna benziyor tekrar bir dayatma peki vidyo siteleri takip edecekmi bu iste karari verecek onlar büyük sirketler degil.
Biraz abartiliyor gibime geliyor bu olaylar gene Hd vidyolarin cikis döneminde kasilan islemciler 100 de 70 90 lari bulan islemci gücü kaldiramayan islemciler ne oldu zamanla optimize edilen hd codecsler ve makineyi kasmayan codecsler Ps3 cikma esnasinda Cell haric diger islemciler bu olayi kaldirmaz konusmalari sonrasi malum
VP8 codecs internetin gelecegi olucaktir bir kac sene icin

Sorunlara odaklanmakla çözümlere odaklanmak arasındaki fark.

Microsoft yine bir şeyi nasıl daha zor yaparım diye düşünüyor bana kalırsa...

"bize göre küçük, ie için büyük bi adım" diolar yani (: ie de kabul edior (: off ie, millet aya sen yaya kaldın.. artık safariyle yarışırsın sen. o da sadece win ortamındaki versiyonuyla :D

internet explorer ne yaparsa yapsın firefoxdan vazgeçmem

Sen de yorum yaz