Internet’te Ücretsiz Filmler

Dosya paylaşım araçlarının gelişmesi ve internet bağlantılarının hızlanmasıyla birlikte artık internetten tüm bir filmi yükleyip izlemek mümkün. CHIP filmlerin PC’ye nasıl aktarılabileceğini gösteriyor.

Internet’te Ücretsiz Filmler (Sayfa 4)

DivX, MPEG ve AVI dosyalarında karışıklık Birçok kişi şu soruyu kendine sormuştur: MPEG uzantılı dosyalarla çalışmama rağmen neden DivX’den söz ediliyor? Cevap çok basit: DivX çalıntı bir kod üzerinde çalışır. Kısa bir süre önce Microsoft internetten video dosyalarının transferi için kullanılabilecek ve para karşılığı satılması düşünülen bir sıkıştırma yöntemi geliştirdi. Ancak MPEG-4’ün program kodları farklı kaynaklardan internete yayıldı. Bir Fransız hacker ise bu kodları alarak üzerinde değişiklikler yaptı. Değişiklik yapılan form DivX olarak adlandırılıyor ve internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılıyor. DivX’in gizlice yayınlanması sadece Microsoft’ta değil aynı zamanda sinema dünyasında da paniğe neden oldu. Çünkü rekor sayılabilecek bir hızda yayılan DivX yeni video standardı halini aldı. DivX-Codec MPEG dosyalarının oluşturulmasını sağlıyor ancak DivX dosyaları “avi” uzantılı olarak da karşımıza çıkıyor. Bu şaşırtmaca hacker’ler tarafından cezalardan kaçış için bir yöntem olarak kullanılıyor. Ancak MPEG ya da AVI dosyasını çalıştırmak kullanıcı için hiçbir şey değiştirmiyor. Önemli olan sadece filmi açmadan önce DivX Codec’lerinin kurulması. Filmleri bu şekilde görüntüleyebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Filmlerin yeni DivX biçiminde saklanması DivX’in özel bir dosya biçimi olduğunu öğrendiğinize göre artık önceden düzenlediğiniz filmleri doğru dosya biçiminde kaydedebilirsiniz.
1- Şimdi videolar için sıkıştırma biçimini belirlemelisiniz: Video/Compression penceresini çağırın. Bu pencerede DivX Codec 4.0’ı seçip OK tuşuna tıklayın.
2- Aynı işlem ses dosyaları için de yapılmalıdır. Audio’dan Compression seçeneğine tıklayın.
3- Yeni pencerede MPEG Layer-3’ü seçin, “Show all formats” listesini aktif hale getirin ve “56 kBit/s, 22,050 Hz Stereo” kaydını arayın. Bu ayar sayesinde yeterli ses kalitesine ulaşılır.
4- File menüsünden Preview ile yeniden hesaplanmış filmi kaydetmeden önce bir kez daha seyredebilirsiniz. Eğer sonuçtan memnunsanız File menüsünden “Save as AVI”ye isim verdikten sonra da Kaydet’e tıklayın.
5- Virtual Dub’dan çıkın ve yarattığınız sonucu seyretmek için Windows gezginini başlatın. Film dosyası 40711 Kilobyte’dan 23902 Kilobyte’a düşmekle kalmayacak aynı zamanda Virtual Dub’da filtreleri kullanarak görüntü kalitesini de düzeltmiş olacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ben bu ücretsiz film indirme işini sevdim.bearshare programınıda yükledim ama anlamadığım şey nasıl ücretsiz yani.mesela benim net bağlantım 3 gb ile sınırlı yani film indirirken bu gb olarak yazılmıyormu.

yazılıyor kotan dolar o ayrı ona cözüm bulamazssın izlediğin filmlere para vermiyorsun ama kota dolmaya devam ediyor izlediğinde kota dolmaya devam ediyor ama filmi de satın almadan izleyebiliyorsun yani

bearshare hala varmı?

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir