iOS 8'e geçişler, eskisinden yavaş!

iPhone çıktıktan sonra iOS 8'e yapılan geçişler, geçen senekilere göre nasıl seyrediyor?

iOS 8'e geçişler, eskisinden yavaş!

iOS 8'in dağıtılmaya başlanmasının ardından ona yapılan geçişlerin, Apple'ın önceki mobil işletim sistemlerine kıyasla daha yavaş olduğu ortaya çıktı.

Pazarlama firması Fiksu'unun verilerine göre iOS 8'e geçiş, geçen seneki iOS 7'ye göre yüzde 50 daha yavaş seyrediyor. Mobil reklam firması Tapjoy da benzer bilgiler vermekte. Firmaya göre "iOS 8'e geçişler, işletim sistemi çıktıktan sonraki 18 saat içinde yüzde 6'nın altında gerçekleşti. iOS 7'nin aynı zaman aralığındaki performansı ise yüzde 12'ydi."

iOS 8'e geçişler, iOS 6'ya göre de daha yavaş, ancak bu alandaki fark, o kadar büyük değil. iOS 8'e geçişlerin çok hızlı olmamasının nedeni, arayüzde iOS 7 kadar büyük değişiklikler yapılmamış olması olabilir. Bir başka neden ise muhtemelen iOS 8'in güncelleme için ihtiyaç duyduğu geniş boş alan. Bunların yanında iPhone 4S'in iOS 8'de yavaş çalıştığına dair raporlar da var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Desenize Microsoft ve Apple iki ayrı firma olmasına karşın ikisinde de (Biri bilgisayar diğeri telefon işletim sistemi olsa da) 8. sürümde çuvallama söz konusu...

@20 Eyl 2014 01:04 alakası yok , ios6 basit bir arayüze ve ios 4-5-6 hep aynı yapıdaydı , ancak 7 tamamen köklü değişikliğe gitti insanlar farklılaşma cabası için hemen denemek istedi ki keza bende geliştirici olarak yüklemiştim 1,5 ay öncesinden ios7'yi. ancak şimdi büyük bir güncelleme yok heleki yeni çıkan 6 dışında sadece güncellemeden ibaret olacak cünkü apple pay ve yatay ekran 6 ve 6 plus'a has özellikler olarak çıkacak millet neden değişim olmayacak şeye birden ve istekle atlasın ki ?

@20 Eyl 2014 01:04 sen ne diyon ya değişik tipitip :))

@20 Eyl 2014 01:04 Güzel tespit...

8'e geçtim ben de geç geçenlerdenim. ios7 geçişi felaketti benim o zaman iphoneum akıllı telefonumun olmamasına rağmen biliyorum. iphone 4 sahiplerinin hem şarjı sorunu hem de takılma sorunu başladı. onu da bilerek iki gün geçenlerin yorumuna göre geçme kararı aldım. şimdilik bir problem yok. bir tek edge kullanama durumu var. Türkiye'de 3gnin iyi çekmeyip şarj harcamasından problem çıkıyor.

@20 Eyl 2014 09:09 atma dandios 8 4s ve üzerine verildi ne 4'ü?

Sarjı eskisinden daha fazla tüketiyor, takılmalar oluyor, yavaşlığı da cabası. iOS8 hayal kırıklığı iken neden geçsin ki millet.

çuvallama değil aslında cep telefonu işi bir bilgisayara göre çok daha zor. kişisel bilgilerin ve listenin kaybolması tamamen cihazın çökmesi diye bir sürü sebep sayılabilir bodoslama olarak yeni çıkan bir mobil işletim sistemine geçmeyi hiç tavsiye etmem. masaüstünde her türlü yedekleme bilgiyi dışarıya aktarma imkanı var kaldı ki yeni Windows kullanılmaz hale getirse bile bazı parçaları değiştirerek tekrar ayağa kaldırma imkanı var ama mobil cihazlarda bu durum söz konusu değil. 2 günde herhalde % 100 geçiş bekleniyordu hikaye iş.

Aynı fikirdeyim. iOS 8'de "devrim" olarak nitelendirebileceğimiz bir özellik maalesef yok. Ayrıca iPad mini ve iPhone 5'te bile yavaş olarak çalışan iOS 8 sürümü Apple'ın başarısızlıklarının başında olduğunu söyleyebiliriz. Umarız Apple bu yenilikçi olmayan tavırlarından vazgeçer...

Bir 4S kullanıcı olarak ios 8 'e geçmem tartışılmaz bir hataydı benim için.İos 7 ile tepki süresi zaten 400-500 tl lik telefon sınıfına düşen telefon şimdi daha da kötü oldu

@20 Eyl 2014 11:10 arkadaşım da 4s kullanıyor ios7 onda sorunsuz ve çok güzel çalışıyor bazen kullanıcıdan kullanıcıyada değişiyor

şunu unutmamak lazım ios7 de ilk çıktığında iphone 4 ler baya yavaştı sonra çeşitli optimizasyonlar yapıp daha iyi bir duruma getirdiler bence biraz beklemeli

iphone 4s sahibiyim. ios 6.1.3'den çok memnundum. Telefonum satın aldığım gibi olsun istiyorum. Bu en doğal hakkım. Ben ios 7 olan bir telefon satın almadım. ios 7'ye geçmek zaten hataydı. Aynı hata ikinci kez yapılmaz. ios 8 baştan bitti benim için.

Büyük değişim mi ! Bir kaç küçük değişiklikle şimdiye kadar ki en büyük ios sürümü diye bizlere verilen sadece eski telefonların daha düşük performansla çalışmasını sağlamak , onları yeni telefon almaya mecbur bırakmak. Güzel bir pazarlama tekniği. İphone 5'im bile ios 7 'e göre daha yavaşlamışken neden büyük bir geçiş beklentisine girilsin ki. Ayrıca her sürümde olduğu gibi ilk çıkan hep "En büyük" sürümler her zaman sorunlu oldu. Bu testi aslında ios 8.1 çıkınca yapmak lazım.

apple niye telefonlarına hafıza kartı desdeği koymuyor acaba

apple o herşeyin en iyisini yapar taam mı :))

@20 Eyl 2014 15:29 Klasik Apple fanboyu vol. 3.141818

@20 Eyl 2014 15:29 adam ironi yapmış kimse anlamamış

Aynen Ipad 2 de resmen kağnı arabası gibi fakat 5C de fişek gibi...İpad 2 ye bence kimse yüklemesin cihaz ilk defa bu sürümde dondu kaldı.

Eskitme politikası 4S'i bilerek yavaşlatıyor ki insanlar yeni iPhone alsın.

@20 Eyl 2014 19:22 Al microsoftu, vur apple ye.

Sırada ki Haber: Windows Phone Jet gibiydi F-16 Oldu!

ios kullanıcısı önceki gibi sorunlar yaşarmıyız korkusuyla hemen yüklemiyorlar. Mesela bir kesim 8.0.1 yada 8.1 çıktığında yükleyecektir. Çünkü "illaki bir sorun çıkacak" korkusunu yaratmayı başardı Apple. ios8 hayal kırıklığı oldu bu sebeple ios9'da kesinlikle büyük değişimler, yenilikler yapmalı.

İphone 5 telefonuma ios 8 yükledim yüklemez olaydım. Şarjı 3G yi kapatarak sabahtan akşama kadar yetiriyordum şimdi o şansım da kalmadı. Üstüne üstelik telefon eskiye göre 2 kat daha yavaşladı. Yazıklar olsun sizin sunacağınız hizmete apple...

İphone 5 telefonuma ios 8 yükledim yüklemez olaydım. Şarjı 3G yi kapatarak sabahtan akşama kadar yetiriyordum şimdi o şansım da kalmadı. Üstüne üstelik telefon eskiye göre 2 kat daha yavaşladı. Yazıklar olsun sizin sunacağınız hizmete apple...

Tek kelimeyle Lanet gitsin yaa

Ios 8 sevmedimm ios 7.1geri alalim offffff(((

İos 8 e geçenler ios 7.1.2 imzalari acikken geri dönsün arkadaşlar

ios 6 ya geri dönmek istiyorum iyice kötüleştirdiler iyice sakın geçmeyin sakın

:d .. 10 KRKTR

hackerlar elbeet eski ios sürümlerine dönüş yolu bulacak beklicem

2g nin olmadığının öğrenilmesi bile başlı başına geçmemek için bir sebep

İphone 4s ios 8 yükledim ios 7 ye göre çok agırlaştı geçişler yavaşladı. Facebook bile donuyor. Yeni bir stabil güncelleme bekliyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir