iOS 9 reklam engelleyicileri zengin etti!

Apple'ın iOS 9 ile birlikte kullanıma açtığı bu uygulamalar, App Store'un yıldızı olmayı başardı!

iOS 9 reklam engelleyicileri zengin etti!

Apple'ın iOS 9 sürümünü yayınlamasının hemen ardından dünya genelindeki App Store listelerinde üçüncü parti reklam engelleme uygulamalarının yükseldiği görülüyor.

Yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 9 ile kullanıma sunulan "İçerik Engelleme" özelliği kullanıcılara reklam gibi istenmeyen içeriği engelleyebilmek için uygulama yükleme izni veriyor.

Bu amaçla kullanılabilecek en popüler uygulamalardan biri olan "Peace" 2.99 dolarlık fiyatına rağmen kullanıcılar tarafından hiç düşünülmeden satın alınıyor. iOS kullanıcıları bunun yanı sıra 3.99 dolarlık Purify Blocker ve nispeten daha ucuz bir seçenek olan Blockr'a da yönelmiş durumdalar.

Sadece saatler içerisinde istatistiklerin en tepesine tırmanan reklam engelleme uygulamaları, iOS cihazlara yüklenerek Safari internet tarayıcısının reklam ve benzeri içeriği engelleyecek şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

Reklam verenler ise, reklam engellemenin daha da yaygınlaşması durumunda birçok web sitesinin içeriğine erişmek için ekstra ücret talep edilmeye başlanacağını iddia ediyor. Şirkete reklam verenlerin göstereceği tepki ise daha şimdiden merak konusu olmaya başladı.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

dandios 9 yakında pişman eder...

@GORT Pişman etse bile Dandroid almakla hata edenler kadar pişman etmez merak etme. Bizim aldığımız güncellemeyi alamayanlar da var. Olan var olmayan var. :))

@GORT gort sana steve jobs kazık mı sapladı ne bu kin

@20 Eylül 2015 14:56 asıl sen dandiPhone aldığına pişman olmuşsundur... dandios 9 ile kasım kasım kasan dandiPhone sahibi olunca...

Adam gibi bir çözüm bulunsun, içerik üretenler, reklam verenler ve tüketiciler mağdur olmasın. Sayfaların açılışı ve yanlışlıkla tıkladığın bir yerden 2-3 adet alakasız sayfa açılması saç baş yolduruyor. Bazı sayfalarda engelleyici de fayda etmiyor arka planda yüklenmeye devam ediyor herhalde.

@20 Eylül 2015 12:58 adblock yüklediğimden beri hiç böyle sorunlarla karşılaşmadım..

reklamların tohumuna para mı saydım ne olacaksa olsun reklamcılar mı batacak, (chip online dahil) siteler mi ücretli olacak umurumda bile değil, gerekirse internete de girmeyiz ya da sık girdiğimiz sitelere basarız parayı öyle gireriz kimse kusura bakmasın da ben ya da biz bu reklamcıların gelirini de düşünecek değiliz.

@20 Eylül 2015 15:53 Eski tip reklam alsalar önemli değil de yeni reklamlarda sözde akıcılık yaratan siteler kullanılan aygıtın içine ettiklerini umursamıyorlar.Sürekli sayfa yenileyen sitelerin de sayfa yenileme özelliklerini devre dışı bırakma yolları varken neden bu çaba ? Yoksa insanları kendilerindne bezdirmek için mi ? Eğer öyleyse gayet başarılı oldular.Eskiden eklenti açmadığım tüm sitelerde burası dahil artık reklamsız görüyorum.Bir düzeltme olursa bu reklam işinde açarım belki...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir