iOS işletim sistemini içten içe yiyen yazılım

İlk firsatta jailbreak yapılan iPhone'ların düştüğü tuzak, işte bu yazılımla kuruluyor!

  • Ertuğrul Süngü
Yeni bir virüs, tüm iOS gelirlerine ortak oldu
Düşünülenden çok daha basit bir sistematiği var

iPhone kullanıcılarının birçoğu, cihazlarını alır almaz "jailbreak" yaparlar. Daha fazla uygulamaya hem daha rahat, hem de bedava ulaşmaya ön ayak olan jailbreak, ne yazık ki sağladığı avantajların yanında, bolca sorunu da birlikte getirmektedir.

Şüphesiz jailbreak'li iOS sistemlerin en büyük sorunu, dışarıdan gelen saldırılara karşı ziyadesiyle savunmasız konuma düşmeleridir. İşte tam da bu sorun yüzünden, yakın zamanda 75.000 adet iPhone, AdThief denilen bir zararlı yazılım tarafından etkilendi. Araştırmacı ve analizci Axelle Apvrille, AdThief'in, sistem üzerindeki farklı reklam SDK'larını hedef aldığını ve akabinde yapımcının ya da kullanıcın ID hesabı ile hacker'ınkini değiştirdiğini beyan etti. Kullanılan bu teknik sayesinde AdThief isimli zararlı, içerisine sızdığı sistemlerden elde edilen tüm reklam gelirlerini, hacker'a yönlendiriyor.

Geçen süre içerisinde, aralarında Google Mobil Ads ve Weibo gibi büyük isimlerin de bulunduğu 15 reklam SDK'sı virüsten etkilenmiş durumda. AdThief'in üreticisini bulmak için yola koyulan araştırmacılarsa, kısa sürede kodun kaynağını ortaya çıkardılar. Öyle görünüyor ki virüsü üreten kişinin sanal ortamlardaki takma adı "rover12421" ya da "zerofile." Android geliştiricisi olarak lanse edilen şahıs, çoktan suçu üstlenmiş durumda. Nitekim yaptığı açıklamalara göre kendisi sadece ID'ler değiştirecek bir uygulama üretmiş ve bir başkası bu yazılımı çalarak, şu anda kullanıcıları etkileyen AdThief'e dönüştürmüş.

Yapılan ilk hesaplamalara göre AdThief sayesinde 22 milyon farklı reklamın tüm geliri, bir başka hesaba geçmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ne biçim para kazanmıştır

DANDios virüs yuvasıdır...

yahu iosun kendisi bir kabus zaten

kullaniciya bi zarari yok sonucta. bana ne reklam gelirinden!!!

Uygulamalara para vermek istemeyen adamlar neden Iphone alır ki?

Bu işte manyak para var. 22 milyon reklam çeşidinden 1 dolar bile götürse köşeyi dönüyor. Hırsızlık mıdır, evet.

Ver parasini al hadi android basit ama ben ios icin jailbreak onermem jailbreak yapmadan program,oyun vs yuklemeye imkan veren populer programlari deneyin. Zaten bir cogunuz heralde hangi programdan bahsettigimi anladi :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play