IP adresinizi kimler görebilir?

IP adresinizi kimler görebilir? IP'niz sizin hakkınızda neler söyler ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

IP adresinizi kimler görebilir?

İnternet üzerindeki her iletişim, bir Internet Protocol (IP) adresine ihtiyaç duyar. Ziyaret ettiğiniz web siteleri, IP adresinizi rahatça görebilirler.

Ancak bu göründüğü kadar endişe verici bir durum değil. Router kullanıyorsanız, web sitelerinin gördüğü IP, bilgisayarınızın IP'si değil, sadece dışarıya açıldığınız IP'dir. Siteler, evinizdeki hangi kişi tarafından ziyaret edildiğini genellikle anlayamazlar.

Peki IP adresiniz hakkınızda neleri açığa çıkarabilir? IP adresiniz, kullandığınız servis sağlayıcıyı ve bulunduğunuz konumu yaklaşık olarak belli edecektir. Web siteleri, bazı durumlarda komşularınızın kimler olduğunu da anlayabilir. Bunun yanında bir web sitesi, onu hangi sıklıkla ziyaret ettiğinizi bilebilir.

Bununla birlikte siteler, bu bilgileri sonsuza kadar elde edemezler. Çoğumuz dinamik IP adresi kullandığımızdan IP adresimiz, zaman zaman değişir. Bunun yanında laptop'unuzu bir kafede veya kütüphanede kullandığınızda elbette farklı bir IP adresine sahip olursunuz.

IP adresinizin web siteleri tarafından bilinmesi sizi rahatsız ediyorsa, bir VPN'den faydalanabilirsiniz. Bu durumda siteler, sadece VPN'nin IP adresini göreceklerdir. Anack VPN'nin yaptığınız şifresiz her şeyi görebildiğini de söyleyelim.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

böyle yazıların devamını bekliyoruz chip.

Türkiye de IP değiştirme: Modem'in fişini çek-tak, BİTTİ.

PrivateInternetaccess vpn fiyat ve performans olarak çok iyi...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir